Cyklistika v zapomenutém údolí Glen Lyon na Skotské Vysočině

......................................................................................................................................
Cyklistika v zapomenutém údolí Glen Lyon na Skotské Vysočině Krajina Skotské Vysočiny má nad lidskou duší tajemnou moc. Toto pohoří před dávnými věky dosahovalo výšek dnešních Himalájí. Neúnavný zub času jej ale okousal až k jeho prastarým kořenům a dnes tu najdete krajinu hor, které jen zřídka přesahují tisíc metrů. Na majestátnosti to ovšem těmto geologickým pradědům nijak neubralo, naopak.
Stoicky nastavují svou zvrásněnou tvář pověstnému skotskému počasí a zádumčivě shlíží do hlubokých údolí, do kterých kdysi ledovce odnesly jejich pyšné vrcholky. A když led konečně roztál, mrazivá voda naplnila stovky průzračných jezer, do kterých dnes z vřesem porostlých svahů stékají tisíce divokých řek.

Cyklistika v zapomenutém údolí Glen Lyon na Skotské VysočiněBěhem léta je Skotská Vysočina plná turistů, kteří tak trochu svou přítomností kazí celkový dojem z této nehostinné krajiny. Mnohá výjimečná místa ale jejich pozornosti překvapivě unikla. Jedním z nich je právě údolí Glen Lyon, ležící asi hodinu a půl cesty na sever od Glasgow.
Výjimečnost mu upřít opravdu nelze. Glen Lyon je nejdelší uzavřené údolí v celém Skotsku. Oklešťuje ho deset hor třídy Munro, tedy vyšších než 3 tisíce stop (914 m), které sem lákají mnohé místní horolezce. Kromě úžasné scenerie tu pak návštěvník najde například horskou vesničku Bridge of Balgie, zříceninu hradu Carnbane, honosný zámek Meggernie i tajemný stojící kámen. Prostě takové miniaturní Skotsko.
Dostat se sem není těžké. Stačí následovat nenápadnou odbočku asi 7 km východně od vesnice Killin. Následuje úzká silnička s minimem aut, která je pro cyklisty ideální. Po cestě do údolí je nejprve nutné přejet horké sedlo ve výšce 400 metrů nad mořem a tak začátek trasy charakterizuje stoupání malebnou krajinou podél řeky Lochay až k přehradnímu jezeru Loch Lyon. Poté se už většinou jenom sjíždí, nejprve dolů do údolí a poté podél řeky Lyon na východ do vesnice Findhorn, odkud se dá po silnici vrátit zpátky na začátek okruhu.
Ideálním místem pro delší zastávku je vesnička Bridge of Balgie hned po sjezdu z horkého sedla. Najde se tu tradiční čajovna, umělecká galerie, pošta i ikonická telefonní budka. Asi tři kilometry na západ od vesnice je krásný zámek Meggernie, který zde postavil klan Cambellů. Bohužel leží na soukromém pozemku a dá se spatřit jen z dálky. Vyfotit si jeho bílé zdi ale za tu zajížďku stojí. Je také nechvalně známý tím, že tu žil anti-hrdina kapitán Robert Campbell, který v roce 1692 vedl skupinu vojáků, zodpovědných za tak zvaný masakr v Glencoe, kdy byla brutálně vyvražděna celá vesnice klanu MacDonald.

Cyklistika v zapomenutém údolí Glen Lyon na Skotské VysočiněSměrem na východ od Bridge of Balgie, v místě zvaném Innerwick, stojí malý kostelík, ve kterém je k vidění ruční zvon ze sedmého století, spojený se Svatým Adamnánem. Tento opat z ostrova Iona údolí Glen Lyon několikrát navštívil při svých cestách za králi Piktů. Je znám hlavně jako životopisec svého předchůdce, Svatého Kolombána, ale také jako průkopník válečných konvencí, ochraňujících ženy, děti a mnichy před násilnou smrtí v dobách raného křesťanství ve Skotsku.
S jeho jménem je spojen i kříž na stojícím kameni u silnice asi tři kilometry na východ od kostela. Po několika dalších kilometrech je pak na skalním výběžku po pravé straně zřícenina hradu Carnbane ze šestnáctého století. Postavili ho opět Cambellové, ale už čtyřicet let po jeho dokončení byl vypálen zloději dobytka z klanu McDonaldů. Nejspíš i proto je pak kapitán Robert Cambell tak vesele vraždil v Glencoe o pár desítek let později. Tak to holt chodí.

Cyklistika v zapomenutém údolí Glen Lyon na Skotské VysočiněPozorný cestovatel najde v Glen Lyon mnoho dalších zajímavých míst. Je tu válečný memoriál, středověký mostek anebo úzký úsek řeky Lyon, kde podle legendy náčelník prokletého klanu MacGregor a předek zbojníka Roba Roye, nadlidským skokem unikl skupině pronásledovatelů. Třešničkou na dortu je pak slavná vesnice Fortingall na východním konci údolí, ve které roste údajně nejstarší strom na světě.
Hlavním lákadlem Glen Lyon je ale bezesporu jeho nenucená přírodní krása a poklidná atmosféra. Cyklista pak ocení hlavně pohodovou jízdu po klidné silničce, na které potká spíš ovce a než auta. Pokud ve Skotsku hledáte neokoukaná místa mimo hlavní turistické trasy, údolí Glen Lyon by ve vašem programu určitě nemělo chybět.

Autor: Josef Vaníček, průvodce CK Mundo, která pořádá zájezdy do Skotska a také další poznávací zájezdy a cyklozájezdy


Josef Vaníček, průvodce CK Mundo, 02.07.2012
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklostezky   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cyklobazar
Cyklobazar
Prostřednictvím našeho cyklobazaru můžete prodat či výhodně koupit jízdní kola, cyklistické oblečení, boty, přilby, mapy, průvodce, publikace, cyklokomponenty, brašny na kolo, stany, spacáky, batohy, přívěsné vozíky za kolo a pod. Cyklobazar soustřeďuje nabídku a poptávku zboží tříděnou přehledně do krajů a regionů celé České republiky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -