GO a REGIONTOUR 2009
ovace pro Miroslava Zikmunda

......................................................................................................................................
GO a REGIONTOUR 2009
- ovace pro Miroslava Zikmunda Veletrh REGIONTOUR opětovně představil turistickou nabídku všech krajů České republiky, tuzemských regionů, měst, incomingových agentur a ve zvýšeném počtu i regionů z okolních zemí. Poprvé se stal skutečně „československým“ veletrhem, když prezentoval nabídku všech slovenských krajů, z toho tří v samostatných expozicích.
Veletrh GO se zaměřil na výjezdovou turistiku. Vedle tuzemských cestovních kanceláří a agentur se zúčastnili poskytovatelé služeb cestovního ruchu v oblíbených zahraničních destinacích a zahraniční turistické centrály.

Tradičních středoevropských veletrhů cestovního ruchu GO a REGIONTOUR se letos zúčastnilo 1270 vystavovatelů ze 31 zemí. Zvýšil se jak mezinárodní kredit veletrhů, tak se výrazně zvýšil také zájem zahraničních návštěvníků. Zahraniční návštěvníci přijeli především ze Slovenska, Polska, Chorvatska, Německa a Itálie.

Doprovodné akce se zaměřily například na rozvoj kulturní turistiky nebo změny ve vízových pravidlech ve vztahu k Rusku a USA.
Z řady soutěží vyhlášených během veletrhu byl nejvýznamnější 6. ročník Grand Prix REGIONTOUR – přehlídky TOP turistických produktů v regionech. Hodnotitelská komise ocenila pět nabídek z celé ČR, absolutním vítězem se stala „Návštěvnická 3K karta“ města Klášterce nad Ohří.
Nejvýznamnější akcí bohatého doprovodného programu pro veřejnost byl čtyřdenní 12. festival filmů, fotografií a publikací s cestovatelskou tematikou GO KAMERA 2009 - největší setkání svého druhu v České republice. Hlavním tématem byla "Legenda Hanzelka - Zikmund", beseda a autogramiáda s Miroslavem Zikmundem se stala vrcholem ročníku. Přednášky, videoprojekce, besedy i doprovodné výstavy fotografií přivedly do Kongresového centra na brněnském výstavišti tisíce cestovatelských nadšenců z celé ČR.


Ovace pro Miroslava Zikmunda
Dlouhotrvajícími ovacemi vestoje na brněnském Výstavišti skončilo dvouhodinové vyprávění Miroslava Zikmunda o nově zrozené knize „Past na rovníku“. Kniha mapuje výpravu do Asie, na kterou se dvojice slavných cestovatelů Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vydala v roce 1959 a která trvala pět a půl roku. Spolumoderátorem odpoledne byl Rudolf Švaříček, který měl na vzniku knihy velký podíl.
Výpravná publikace totiž vznikla z jeho podnětu a za přispění grafika Pavla Brabce a ilustrátorky Sylvy Hanákové. Pro 12. ročník brněnského festivalu GO KAMERA 2009 vyšetřil Ruda Švaříček posledních 150 kusů. Kniha byla totiž okamžitě po svém vydání během jednoho týdne vyprodána. Kromě posledního textu, který dvojice H+Z napsala a které tvoří jádro publikace, obsahuje celou řadu výjimečných černobílých fotografií, které vznikly na trase H+Z z Turecka přes Japonsko do Sovětského svazu, dále kalendář na léta 2009-2010, nástěnnou mapu světa s trasami H+Z a pro štěstí i přívěšek jin a jang dovezený z Asie.

Rudolf Švaříček představil genezi vzniku knihy a Miroslav Zikmund komentoval její jednotlivé části: Cejlon (místo, kde příběh navázal tam, kde v minulosti skončil), Barma, Sumatra, Nias, Sumatra. Další část cesty je v knize zmapována „pouze“ fotograficky: Jáva, Bali, Nová Guinea, Japonsko a Sovětský svaz. „Pasáže z ostrava Nias považuji za jedny z nejlepších, které kdy H+Z napsali,“ řekl dnes publiku Rudolf Švaříček, který nešetřil chválou. Spokojeni byli i návštěvníci, kteří si v hojném počtu nenechali ujít autogramiádu.

Past na rovník tak zaplňuje bílá místa, která se dosud vznášela nad druhou cestou kolem světa známé cestovatelské dvojice. Jejich první a slavná výprava po Africe a Americe byla perfektně zpracovaná, druhá cesta do Asie však s postupem normalizace byla knižně zdokumentována jen do své poloviny, do Indonésie. Poslední regulérní kniha, která vyšla v počtu neuvěřitelných 110 000 výtisků, byla „Světadíl pod Himalájem“. Pokračování s názvem „Cejlon – ráj bez andělů“ se dochoval jen díky přátelům a vznikl ve dvou vydáních a 44 kusech díky přepisu tisíce stran rukopisu Jiřím Hanzelkou na psacím stroji. Přítel Ludvík Vaculík se podílel kolorováním fotografií. Poté už knihy autorů nesměly vycházet, publikování jim bylo znemožněno až do sametové revoluce v roce 1989. Po Indonésii už Hanzelka a Zikmund nikdy na žádném cestopise společně nepracovali.

GO a REGIONTOUR 2009


Do podzemí za vínem
Úspěšně se představila společnost Vinařství Valtické Podzemí, která v květnu loňského roku obohatila nabídku Lednicko - Valtického areálu o unikátní spojení vinařské turistiky a historie.
"Podzemí mají i jinde, a větší, jenže u nás nejde jen o prohlídku, ale o zážitek z poznávání vína a historie," popisuje jednatel společnosti Roman Žďárský, v čem je valtická nabídka jedinečná.
Hosté oceňují především jedinečnou atmosféru sklepení, jejichž historie sahá až do doby založení minoritského kláštera ve třináctém století. Celá stavba je podkopána několikapatrovým systémem sklepů. "Již letos v květnu by měly být otevřeny pro veřejnost další tři sklepy, které právě procházejí rekonstrukcí. Chceme turisty skutečně hýčkat. Máme certifikaci pro značku "Cyklisté vítáni", vedle večerní degustace připravujeme i celodenní programy", informoval Roman Žďárský.


Regiony na veletrhu REGIONTOUR spokojeny
Jednotlivé regiony České republiky, které se letos v plné sestavě prezentovaly na veletrhu REGIONTOUR, jsou spokojeny.
Plzeňskému stánku vévodil obrovský sud a v první dva dny zde v rámci doprovodného programu zněla hudba skupiny, která hraje zásadně na pivovarnické sudy. Středočeskému kraji vévodila maketa hradu Karlštejn, u Zlínského kraje byl zájem především o cyklotrasy, lyžování na Valašsku, folklor, Baťův kanál a památky. Na odbyt šel i nový průvodce gastronomických tras po čtyřech moravských krajích jako "společná propagace Moravy".


Příští ročník veletrhů GO a REGIONTOUR se uskuteční 14. – 17. ledna 2010.Fotogalerie:

GO a REGIONTOUR 2009GO a REGIONTOUR 2009GO a REGIONTOUR 2009GO a REGIONTOUR 2009

 Foto: Michaela Kulíšková, Anna Pecková


Tiskové zprávy - BVV Brno, 25.01.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklistické akce   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -