Kolo jako dopravní prostředek... Proč vlastně?

......................................................................................................................................
Kolo jako dopravní prostředek... Proč vlastně? Proč vytahuji kolo ze sklepa, vynáším ho po schodech a při každé zastávce „pracně“ upevňuju do stojanu a zamykám? Nemluvě o věčném pumpování a strachu jestli ho najdu na pomyslném parkovišti. Proč nesednu na tramvaj a nenechám se zavést jednoduše k cíli? Otázka, na kterou existuje síť odpovědí, mi připadá strašně cizí a v podstatě ji nechápu. Možná tomu, kdo se takto ptá, pomůže můj popis minulého víkendu.

V polovině ledna počasí přichystalo ideální podmínky pro projížďku na mé Flíčce, rozumějte puntíkaté skládačce, na kterou nedám dopustit. Flíčka zcela plní funkci městského kola. Vepředu má košíček, zvonek a její odcizení je málo pravděpodobné.

Po zimním spánku, jsem Flíčce dopumpovala kola, namazala řetěz a mohly jsme vyrazit. Vzhledem ke vztahu, jaký ke svému kolu mám, mě již samotná údržba kola příjemně naladila. Otevřela jsem branku a pocit blaženosti utvrdilo nádherné počasí. Po pár ujetých metrech jsem si uvědomila, že se usmívám.
Usmívám se skoro vždycky, když vyjedeme.

Nemám nijak zvlášť stanovený cíl, tak zatočím do parku. A náhle se čas posunul o patnáct let zpět. Do doby, kdy bylo normální jezdit jen tak, protože to malé děti zkrátka mohou. Jako dospělá, ale přeci musím vědět, kam jedu, nebo ještě dospěleji, kam spěchám. Rozhodla jsem se však zůstat na chvíli v dětském světě, nedbat pohledů pejskařů a kolemjdoucích, se kterými se dnes míjím podesáté a užít si ten pocit. Slunce ve tváři, čerstvý vzduch, loučící se zima, unavené stromy.

Pro návrat do světa dospělých jsem zvolila cestu do Kauflandu. Při projížďce Olomoucí se mé srdce zaradovalo pokaždé, když jsem spatřila cyklopruh. Nutno podotknout, že dokonce radostí poskakovalo. A to doslova. Některé z vyznačených pruhů totiž připomínají tankodrom. I tak jsem byla potěšena, protože k vybranému cíli jsem dojela víceméně po vyhrazených pruzích. Supermarket se dokonce pyšní velkým množstvím stojanů na kola a tak mi na chvíli připadalo, že nejsem v Olomouci, která zrovna nevyniká cyklistickým zázemím.

Návrat domů s plným košíčkem urychlila přicházející bouřka. Déšť nás nakonec stejně zastihnul, ale náladu nespláchl...

A tak tedy proto. Pro ten pocit svobody, pro návrat do dětství, pro moje zdraví, pro psychickou pohodu, pro vytržení z reality. Přesně proto tě budu, Flíčko, vynášet ze schodů a do schodů jako cvok


Radka Hášová - studentka žurnalistiky UP Olomouc, 03.03.2011
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Zajímavé cíle   

:: Doporučujeme
Archeologický park Carnuntum - Petronell
Archeologický park Carnuntum - Petronell
Východně od hlavního města Rakouska leží nedaleko Dunaje městečko Petronell. U něho umístil v roce 15 po Kr. císař Tiberius elitní oddíly XV. římské legie. V té době tady překračovala Dunaj Jantarová stezka, a tak se jednalo o strategické místo mimořádného významu.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -