Neziderské jezero
Neusiedler See

......................................................................................................................................
Neziderské jezero 
- Neusiedler See Neziderské jezero (německy Neusiedler See, maďarsky Fertő-tó) je vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Leží v rakouské spolkové zemi Burgenland a v západním Maďarsku. Samotná rakouská část je současně největším jezerem v Rakousku. Jedinečná fauna a flóra s ptačí rezervací je chráněna dvěma národními parky: Neusiedler See-Seewinkel a Fertő-Hanság. Od roku 2001 je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Jezero vzniklo před 20 miliony lety. Plocha vč.rákosí má asi 320 km², z toho leží 240 km² v Rakousku a 75 km² v Maďarsku. Rakouská část je přitom největší vodní plochou v Rakousku. Délka jezera je 35 km a šířka se pohybuje mezi 6 až 15 km. Hladina jezera leží v nadmořské výšce 115 m. Maximální hloubka je 1,8 m. Průměrná hladina kolísá mezi 0,6 až 0,8 m. Voda v jezeře je mírně slaná. Na severu jezera je voda sladká, na jihu slaná. To je zásluhou mnoha minerálních pramenů, které napájejí jezero.

Přítok do Neziderského jezera zajišťují z 80 % podzemní prameny z Panonské nížiny a z 20 % malá řeka Wulka.
V roce 1866 jezero zcela vyschlo a po čtyři roky se tu voda neobjevila. Teprve když už se místní rolníci chystali, že na jezero - vyjedou s pluhy, samovolně se opět začalo napouštět. Zajímavostí je, že režim spodních vod, na kterých je kromě deště jezero zcela závislé, se za svrchními vodami opožďuje o sedm let.

Neziderské jezero je téměř celé obklopeno rákosím. Každým rokem tu sklidí přes deset tisíc tun rákosí. Díky převládajícím severozápadním větrům roste na východním břehu méně rákosí než na západním. U Donnerskirchen dosahuje pás rákosí šířky 8 km, naopak Podersdorf leží na jediném bezrákosovém místě které je dlouhé 2 km.Cyklotrasy:
Neziderské jezeroV okolí jezera je vybudováno a vyznačeno 11 cyklotras s celkovou délkou 500 km. Najznámější je Neziderská cyklistická trasa (B10) s délkou 133 kilometrů, z toho 38 kilometrů na maďarském území byla v roce 2007 vybavená novými a krásnými odpočívadly.
Vedle Neziderské cyklotrasy jsou vyznačeny okružní cyklistické trasy Jubiläumsradweg (R1), Kirschblütenradweg (B12, 43 km), Lackenradweg (B20, 48 km), cyklistická trasa Hanság (B22, 53 km), cyklistická trasa Kultúra (B23, 26 km), cyklistická trasa Lange Lacke (B27, 14 km), okružní cyklistické trasy Koglradweg (B13, 21 km a B31, 16 km), okružní cyklistická trasa cyklistická trasa Dunaj (B21, 31 km) a okružní cyklistické trasy B24 (16 km) a B26 (48 km) Pedalritter.

Na maďarské straně je to o poznání horší, cyklotrasy moc nejsou a často se musí počítat s automobilovým provozem.Popis cyklotrasy B10
Neusiedl am See - Pamhagen – 44km
- tato část je velice vhodná i pro děti, žádný provoz, cesta bez stoupání a cesta vede většinou po asfaltu
Pamhagen - Mörbisch - 40 km
- zde vede stezka Maďarskem většinou po cyklostezkách a prázdných ulicích s vyjímkou a to variantou přes Soproň, kde musíte počítat s větším provozem.
Mörbisch - Neusedl am See - 40 km
- trasa vede po klidných cestách a cyklostezkách, na začátku je terén lehce kopcovitý a očekávejte zde malé stoupání. Na začátku můžete odbočit z cyklostezky do St. Margarethen s pohádkovým parkem.Zajímavosti na trase:
Hegyko – termální lázně
Neziderské jezeroFertod - zámek označovaný jako „maďarské Versaille“ nechal hrabě Miklós Esterázy v polovině 18. století přestavět z loveckého zámečku na pompézní rokokový zámek. Vzorem celého komplexu vystavěného do tvaru podkovy byl zámek ve Versaille. V rozsáhlém parku byly vysázeny pomerančovníky, tryskaly fontánky, byl zde Dům opery, koncertní sály, čínský letohrádek, malé pavilónky, kaple a stáj. Rakouský skladatel Joseph Haydn strávil téměř třicet let na dvoře hraběte Miklóse Esterházy. Po smrti hraběte přesídlila rodina do Kismarton, zámek a nádherný park zůstal opuštěn. Za druhé světové války byla silně poškozena hlavní budova. Část budovy je dnes možné navštívit jako muzeum, hudební sál, čtyřpokojové apartmány knížecího páru Esterházy a více než dvacet restaurovaných salonků. Od roku 1959, od doby 150. výročí úmrtí skladatele Josepha Haydna, se na jeho počest každoročně koná Mezinárodní hudební festival a Týdny
Pamhagen – ZOO se stepními živočichy
Frauenkirchen - barokní poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14.stol, přebudován 1720 Paulem Esterházym, bohaté fresky a štukatury, velký oltář s andílky a sochami
Halbturn – pozdně barokní zámek postavený v roku 1711
Sopron – drahokam Západního Zadunají, Požární věž, místní lahodné víno Kékfrankos.
Morbisch am See – trajekt přes jezero, nejkrásnější statky vinařů a vinařské uličky
Eisenstadt – barokní město, staré město se zachovalými uličkami, zámek postavený knížetem Eszterházy v letech 1663 – 72 přestavěný ze středověkého hradu s busty vojevůdců a maďarských hrdinů, ve městě pozdně gotický dóm z roku 1520, kalvárie (Paul Esterázy – 24 zastávek s 260i dřevěnými a 60i kamenými sochami), rodný dům a v kostelu P.Marie mauzoleum se sarkofágem Josefa Haydna.
Rust – vinařské středisko s jedním z nejlepších vín v Rakousku, památkově chráněné staré město - měšťanské domy, útulné vinárničky, Rybářský kostel z 12.stol., barokní radnice na náměstí, město čápů
Purbach – obec mezi Neziderským jezerem a pohořím Leitha s masivními hradbami (Nikolaje Esterházy) – dochovaly se s třemi branami, zdí a střílnami, opevněná řada stodol. Purbašský Turek – kamenná busta posazená na vysokém komíně (víno mu tak chutnalo, že roku 1532 dezertoval a usadil se v Purbachu)Délka: 133 km (z toho 38 km na maďarském území)
Výškový rozdíl: minimálnímm.
Povrch trasy: převážně asfaltové cyklostezky (s výjimkou části mezi Weidenem am See a Podersdorfem am See - pískový a štěrkový povrch), v Maďarsku částečně vedlejší cesty bez provozu.
Značení trasy: zelené značky B10
Náročnost: nenáročná - vhodná pro rodiny s dětmiFotogalerie:

Neziderské jezeroNeziderské jezeroNeziderské jezeroNeziderské jezero

Neziderské jezeroNeziderské jezeroNeziderské jezeroNeziderské jezero


Jiří Pouč, 23.11.2008
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklostezky   

:: Doporučujeme
Cyklovýbava na cesty
Cyklovýbava na cesty
Seznam cyklovybavení a cyklistických potřeb, které si bereme sebou vždy na několikadenní cykloputování. Podle tohoto seznamu se před cestou balíme a máme jistotu, že jsem na nic nezapoměli. Množství potřeb samozřejmě odpovídá době strávené na výletě a na potřebě každého jednotlivce.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -