Evropský týden mobility
a Evropský den bez aut 2008

......................................................................................................................................
Evropský týden mobility
a Evropský den bez aut 2008 V roce 2008 se města a obce v ČR mohou opět zapojit do celoevropské akce „Evropský týden mobility“ (16. –22. září) a „Evropský den bez aut“ (22. září), která se letos bude v Evropě konat už posedmé.
Evropský týden mobility je osvětová kampaň pro občany měst, které upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech, a kterým zároveň nabízí možnosti a výhody udržitelných druhů dopravy. Mnohá evropská města už pochopila, že prostor v ulicích patří také chodcům, cyklistům a veřejné dopravě, nejen autům. Ulice mohou být opět místem setkávání, místem pro život. A tomu má Evropský týden mobility pomoci. V letošním roce se kampaň zaměří na téma: „Čistý vzduch všem“, tedy na zlepšení kvality ovzduší ve městech.


K Evropskému týdnu mobility se v roce 2008 zatím přihlásila města a obce:
Bílovec, Bolatice, Boskovice, Brno*, Břeclav*, Bystřice nad Pernštejnem, Česká Lípa, České Budějovice, Děčín*, Desná*, Dobruška*, Domažlice, Frýdlant, Frýdek - Místek, Havířov, Havlíčkův Brod, Hlinsko, Hlučín, Hodonín, Holešov, Hořice, Hradec Králové, Hranice, Hroznová Lhota, Cheb*, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Jilemnice, Kadaň, Karlovy Vary, Karviná, Kopřivnice, Kostelec nad Orlicí, Kralupy nad Vltavou, Kroměříž, Lázně Bělohrad, Letovice, Lipník nad Bečvou, Litoměřice, Luhačovice, Moravská Třebová, Moravský Krumlov, Most*, Nové Město nad Metují*, Olomouc*, Orlová*, Ostrava*, Pacov, Pardubice*, Pelhřimov, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prachatice*, Přerov*, Prostějov, Přeštice, Příbor*, Příbram, Rumburk*, Říčany, Semice, Semily, Sokolov, Strakonice, Stříbro*, Studénka*, Sušice*, Štětí, Tábor*, Telč*, Třebíč*, Třinec, Turnov, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Varnsdorf*, Velké Meziříčí, Velký Beranov, Votice, Vsetín, Zábřeh*, Zlín a Znojmo*.

* město uspořádá řadu akcí k ETM/EDBA, ale bez podpisu Charty. Během EDBA také město neuzavře ulici či větší část města automobilové dopravě.


Ministerstvo životního prostředí koordinuje ETM a EDBA v rámci České republiky ve spolupráci s Evropskou komisí. V rámci Evropského týdne mobility se ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu (cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem, výlety historickou tramvají, semináře, akce na dětském dopravním hřišti apod.). Dne 22. září (Evropský den bez aut) by měla být část města uzavřena automobilové dopravě (plocha dle výběru – ulice, náměstí, oblast před školou) a tento den se pořádají akce, zaměřené podle tématu Evropského týdne mobility.

Vedle kampaně zaměřené na jednotlivé dny se město zavazuje, že provede pozitivní změny, které poslouží rozvoji města dlouhodobě, např. zklidnění center a městských čtvrtí (obytné zóny, pěší zóny), omezení nákladní dopravy v centru, stavby pro bezpečnost občanů a hlavně dětí apod. Vše podle možností a velkosti města či obce.

K Evropskému týdnu mobility spojeném s Evropským dnem bez aut se mohou připojit všechna města. Podmínkou je, aby vedené města schválilo Chartu (dokument deklarativního charakteru, ve kterém jsou stanovena pravidla a rámec akce – verze pro rok 2008 viz níže) a aby ustanovilo místního koordinátora/místní koordinátorku. Město by také mělo přijmout jedno či více tzv. trvalých opatření (tedy během roku uskutečnit jeden či více projektů na zklidnění dopravy ve městě, na přerozdělení dopravního prostoru či na zvýšení bezpečnosti chodců při pohybu ve městě) – rady k výběru těchto opatření přinese Příručka 2008 (dokument viz níže). Města mohou Evropský den bez aut také pouze podpořit několika akcemi v termínu 16. – 22. září (bez podpisu Charty). Doporučujeme i těmto městům informovat o svých akcích národní koordinátorku.

Charta 2008 - 1. část (pdf, 110 kB), 2. část (pdf, 93 kB).


Národní koordinátorka pravidelně pořádá během roku tři setkání místních koordinátorů z městských úřadů a magistrátů.
Všem zástupcům měst, kteří o účast projeví zájem, pošle Chartu a později pak i Příručku 2008 na požádání poštou. Při zapojení do kampaně je také možné získat plakáty a logo k potisku propagačních materiálů. V případě zájmu kontaktujte, prosím, národní koordinátorku EDBA a ETM Mgr. Evu Veverkovou (odbor vnějších vztahů MŽP, tel.: 267 122 139, eva_veverkova@env.cz).


Ke stažení:
Programy měst - 2008

Příručky ETM:
2003 (pdf, 797 kB), 2004 (pdf, 550kB), 2005 (pdf, 772 kB), 2006 (pdf, 2094 kB), 2007 (pdf, 686 kB), 2008 (pdf 619 kB)

Evropský týden mobility a Evropský den bez aut:
2002, 2003, 2004, 2005 , 2006 a 2007

Publikace Evropské komise, vydané MŽP:


Cyklistika pro města - aktualizované vydání 2006 (pdf, 2362 kB)
Děti na cestách. Bezpečně po městě - aktualizované vydání 2006 (pdf, 1955 kB)
Města pro lidi - (pdf, 2573 kB), přebal (pdf, 177 kB)


MŽP ČR - www.mzp.cz, 10.09.2008
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Rady a tipy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -