Evropský týden mobility
a Evropský den bez aut 2010

......................................................................................................................................
Evropský týden mobility
a Evropský den bez aut 2010 Také v roce 2010 se města a obce v ČR mohou opět zapojit do celoevropské akce „Evropský týden mobility“ (16. –22. září) a „Evropský den bez aut“ (22. září), která se letos bude v Evropě konat už podeváté. Evropský týden mobility je osvětová kampaň pro občany měst, které upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech, a kterým zároveň nabízí možnosti a výhody udržitelných druhů dopravy. Mnohá evropská města už pochopila, že prostor v ulicích patří také chodcům, cyklistům a veřejné dopravě, nejen autům. Ulice mohou být opět místem setkávání, místem pro život. A tomu má Evropský týden mobility pomoci.
V letošním roce se kampaň zaměří na téma Doprava a zdraví s heslem: "Prodluž si život - buď aktivní!".

K Evropskému dni bez aut a Evropskému týdnu mobility se v roce 2010 hlásí města a obce:
Bílovec, Bolatice, Boskovice, Brno, Břeclav*,Bystřice nad Perštýnem, Česká Lípa, České Budějovice, Desná*, Děčín, Dobruška, Domažlice, Havířov, Havlíčkův Brod, Hlučín, Hodonín, Holešov, Horoměřice, Hořice, Hradec Králové*, Hranice*, Cheb*, Chrudim, Ivanovice na Hané, Jablonec nad Nisou, Jesenice, Jihlava, Jilemnice, Kadaň, Karlovy Vary, Karviná, Kojetín, Kopřivnice, Kostelec nad Orlicí*, Kralupy nad Vltavou, Kroměříž, Letovice, Lipník nad Bečvou, Litoměřice, Luhačovice, Lysice, Moravská Třebová, Most*,, Mšeno, Nové Město nad Metují, Orlová*, Ostrava*, Pardubice, Pelhřimov,Písek*, Plzeň, Poděbrady, Prachatice, Prostějov, Přerov*, Přeštice, Rumburk, Říčany, Semice, Semily*, Sokolov, Strakonice, Šebrov - Kateřina*, Štětí, Telč*, Třebíč, Třinec, Turnov, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Velké Meziříčí, Vsetín a Zlín.
(* město, u jehož názvu je hvězdička, pořádá řadu akcí k ETM/EDBA, ale bez podpisu Charty. Během EDBA také město nezavře ulici či větší část města automobilové dopravě.)


Ministerstvo životního prostředí koordinuje ETM a EDBA v rámci České republiky ve spolupráci s Evropskou komisí. V rámci Evropského týdne mobility se ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu (cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem, výlety historickou tramvají, semináře, akce na dětském dopravním hřišti apod.). Dne 22. září (Evropský den bez aut) by měla být část města uzavřena automobilové dopravě (plocha dle výběru – ulice, náměstí, oblast před školou) a tento den se pořádají akce, zaměřené podle tématu Evropského týdne mobility.
Vedle kampaně zaměřené na jednotlivé dny se město zavazuje, že provede pozitivní změny, které poslouží rozvoji města dlouhodobě, např. zklidnění center a městských čtvrtí (obytné zóny, pěší zóny), omezení nákladní dopravy v centru, stavby pro bezpečnost občanů a hlavně dětí apod. Vše podle možností a velkosti města či obce.

Evropský týden mobility a Evropský den bez aut 2010K Evropskému týdnu mobility spojeném s Evropským dnem bez aut se mohou připojit všechna města. Podmínkou je, aby vedené města schválilo Chartu (dokument deklarativního charakteru, ve kterém jsou stanovena pravidla a rámec akce – viz níže ke stažení) a aby ustanovilo místního koordinátora/místní koordinátorku. Město by také mělo přijmout jedno či více tzv. trvalých opatření (tedy během roku uskutečnit jeden či více projektů na zklidnění dopravy ve městě, na přerozdělení dopravního prostoru či na zvýšení bezpečnosti chodců při pohybu ve městě) – rady k výběru těchto opatření přinese Příručka 2010 (bude zde vystavena koncem května 2010).
Města mohou Evropský den bez aut také pouze podpořit několika akcemi v termínu 16. – 22. září (bez podpisu Charty). Doporučujeme i těmto městům informovat o svých akcích národní koordinátorku.
Program měst bude opět vystaven jak na těchto českých stránkách, tak na evropských stránkách (European Mobility Week – města Evropy).

Národní koordinátorka pravidelně pořádá během roku tři setkání místních koordinátorů z městských úřadů a magistrátů, zástupci měst, která se kampaně chtějí zúčastnit, pozvánky na setkání dostanou včas e-mailem.


Více informací získáte u národní koordinátorky EDBA a ETM Mgr. Evy Veverkové (odbor vnějších vztahů MŽP, tel.: 267 122 139, Eva.Veverkova@mzp.cz)


Charta 2010 (.pdf; 770 kB)
Téma 2010 - Doporučení a náměty (.pdf; 2,5 MB)


MŽP ČR - www.mzp.cz, 05.09.2010
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklistické akce   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -