Koulení kola z Lednice do Brna

......................................................................................................................................
Koulení kola z Lednice do Brna KČT Kudrna a BKC Brno Vás zvou na 5. ročník unikátního závodu Koulení kola z Lednice do Brna.

Podle staré brněnské pověsti se roku 1636 vsadil zručný kolář Jiří Birk v šenku nad džbánkem dobrého moravského vína, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí jej z Lednice k městským branám Brna dříve, než slunce za jeho hradby zapadne.
A tak se také stalo. Kolo předal starostovi Gabrielu Grimmovi, který jej nechal zavěsit v radnici na věčnou památku. Od té doby jsou dvěma hlavními symboly města brněnský drak a kolo. Po tomto husarském kousku někteří Birka obdivovali, ale více bylo těch, co si začali šuškat, že to není možné a že dozajista má Birk spolky s rohatým. A tak kolář zemřel po mnoha letech bídy zatracen a v zapomnění.

Koulení kola z Lednice do BrnaTuto 374 let starou legendu o brněnském kole se letos rozhodl již popáté oživit Klub českých turistů Kudrna recesisticky-sportovním závodem „Koulení kola z Lednice do Brna“. Závod startuje v sobotu, 2.10.2010 v 9.00 z náměstí v Lednici a 34 tříčlenných družstev se bude snažit dokoulet kolo od žebřiňáku po cyklostezce až na nádvoří staré brněnské radnice po trase téměř 67 km dlouhé vedoucí malebným krajem vinic, luk a hájů jižní Moravy. Všichni závodníci se přitom smí přesunovat pouze vlastní silou (kolmo, pěšmo, na bruslích) a jeden z nich musí neustále valit po zemi dřevěné loukoťové kolo.

Kola o váze 12,5 kg byla vyrobena speciálně pro tento závod kolářem z povolání, Johanem Marinem Jágerem z české vesnice Eibenthal v rumunském Banátu, který se výrobou kol zabývá už od svých 16 let. Tím byl naplněn i jeden z cílů akce – pomoci právě české menšině žijící v zapomenutém koutě Rumunska.

Celá akce bude probíhat pod pečlivým dozorem rozhodčích agentury „Dobrý den“ Pelhřimov a nejlepší trojice bude zapsána do České databanky rekordů, pokud se jí podaří překonat neuvěřitelný vítězný čas loňského ročníku závodu 4 hodiny, 14 minut a 38 vteřin.

Organizátoři se letos rozhodli zopakovat loňskou novinku, která se setkala se značným ohlasem veřejnosti - připravují opět speciální dětskou kategorii na zkrácené trase 66,9 m. V Banátu si nechali za tímto účelem vyrobit menší a lehčí kola, aby si i děti mohly vyzkoušet, jak to měl Birk těžké. Starty dětských závodů budou v 10:00 na náměstí v Lednici a v 15:00 na Zelném trhu v Brně.

Koulení kola z Lednice do BrnaDoběh nejrychlejších týmů do Brna je přibližně ve 13 hodin. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v 18.20 na Staré radnici v Brně. Ještě předtím je pro veřejnost na nádvoří připraven od 16:15 koncert skupiny Junior band a LILI - Junior. Celou sobotu bude navíc otevřena vyhlídková věž Staré radnice. Více informací o celé sportovní recesi naleznete na oficiálních stránkách závodu www.kudrna.cz/koulenikola.

Zveme i milovníky kol ke společné cyklojízdě z Lednice do Brna, která stratuje v 9:00 z náměstí v Lednici po trase závodu. Spojte projížďku se zajímavou podívanou. Každý, kdo dojede do cíle dostane pamětní glejt a dárek.

Nad závodem převzal záštitu krajský hejtman pan Hašek i lednický starosta pan Kabát. O záštitě brněnského primátora pana Onderky jednáme. Tuto akci pořádáme ve spolupráci s BKC Brno a TIC Brno.


Fotogalerie:

Koulení kola z Lednice do BrnaKoulení kola z Lednice do BrnaKoulení kola z Lednice do BrnaKoulení kola z Lednice do Brna


www.kudrna.cz, 28.09.2010
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
  Ubytování na trase:  vložit ubytování     
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Rady a tipy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -