Kronika akce
Kolmo za poznáním Olomouckého kraje 2007

......................................................................................................................................
21.4.2007 - Krajina pod Rampáchem
V sobotu 21.dubna proběhla první akce II.ročníku 12dílného seriálu cyklistických vyjížděk "Kolmo za poznáním Olomouckého kraje". Akce proběhla v okolí Choliny za krásného slunečného počasí a hojné účasti cyklistů i pěších turistů.

1.5.2007 - Bílý kámen
V úterý 1.května se již po čtrnácté uskutečnila ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá, akce s názvem Bílý kámen. Letošní ročník byl nově zařazen do dvanáctidílného seriálu cyklistických akcí Kolmo z poznáním Olomouckého kraje.
Brány vojenského prostoru nacházejícího se v Oderských vrších byly otevřeny v 7.00 hodin a uzavíraly se v 16.00 hodin. Po tuto dobu mohli cyklisté, pěší turisté a skupinky jezdců na koních využít k volnému pohybu několika desítek kilometrů přístupných cest a silnic, bez automobilového provozu.
Hlavní vstupní branou do prostoru byla jako již každoročně obec Mrsklesy, kde byla odbavena drtivá většina všech účastníků.
Podmínkou vstupu bylo zakoupení povolenky do VVP Libavá (za symbolickou částku 10,-Kč). Pak již stačilo sednout na kolo, koně či se rázným krokem vydat do pětikilometrového stoupání na Strážnou na libavskou náhorní plošinu.
Letošního ročníku se zúčastnilo téměř pět tisíc návštěvníků (převážná většina opět z řad cyklistů). Přestože svítilo sluníčko, silný a studený severní vítr "byl opravdu krutý". Organizátoři však neponechali nic náhodě a po trase bylo umístěno několik stanů s nabídkou jídla a teplých i studených nápojů.
Nejnavštěvovanějšími místy libavského území byl opět Bílý kámen, původně lovecký zámeček Bores, velkostřelecká pozorovatelna, Město Libavá, kostel ve Staré Vodě a samozřejmě pramen evropského veletoku Odra.


12.5.2007 - Svazek obcí Prostějov - venkov
18.-19.5.2007 - Národní cyklokonference


19.5.2007 - Region Haná
V sobotu 19.května proběhla další akce II.ročníku 12dílného seriálu cyklistických vyjížděk "Kolmo za poznáním Olomouckého kraje" s názvem Region Haná. Její součástí byl Smržické vandr, který zaznamenal v letošním roce rekordní účast. Smržice byly doslova zaplavené turisty, celkem se jich sešlo a sjelo na kole 1259. Pro všechny přítomné bylo zajištěno občerstvení a mohli si vybrat dle chuti a kondice některou z mnoha připravených tras 3. smržického vandru.
26.5.2007 - Mikroregion Zábřežsko
Akce Kolmo za poznáním Olomouckého kraje, která se konala v mikroregionu Zábřežsko, proběhla dne 26.5.2007. Byly naplánovány dvě trasy, které poskytly účastníkům prezentaci celého mikroregionu. Celkem se zúčastnilo 48 cykloturistů, kteří měli zájem poznat náš mikroregion.
První trasa byla naplánovaná ze Zábřeha podél železniční tratě do obce Hoštejn a zpět do Zábřeha. Celá trasa měřila 20 km. Na trase mohli účastníci obdivovat krásnou přírodu v údolí Moravské Sázavy a také nově vybudované železniční tunely v rámci železničního koridoru Praha – Olomouc.
Druhá trasa vedla také přes obec Hoštejn a pokračovala dál Přírodním parkem Březná až do Štítů. Zde se mohli účastníci občerstvit v Akrobat Parku Aleše Valeny a zhlédnout tréning přítomných akrobatů na lyžích. Ze Štítů pokračovali účastníci zpět do Zábřeha přes malebné vesničky Horní Studénky a Rovensko.
Účastníci Kolmo za poznáním Olomouckého kraje mohli při svém výletu mikroregionem Zábřežsko také navštívit v obci Hoštejn „Den mikroregionu Zábřežsko“. Tato akce byla již 4. ročníkem setkávání obcí mikroregionu Zábřežsko a v rámci tohoto dne se zde prezentovaly obce mikroregionu, soutěžily v různých soutěžích a také zde byl bohatý doprovodný program, který si nachystaly samotné obce.
Účastníci dostali po absolvování celé trasy pamětní listy a propagační materiály mikroregionu Zábřežsko.
9.6.2007 - "Po stopách využívání vodní a větrné energie"
16.6.2007 - Mikroregion Bystřička


15.9.2007 - Mikroregion Litovelsko

Navštívili jste s námi svaté vody Mikroregionu Litovelska?
Jedenáctá akce roku 2007, v sobotu 15.září 2007, zavedla cykloturisty k téměř zapomenutým svatým vodám Mikroregionu Litovelska: svatá voda v Senici na Hané – Cakově, svatá voda v Cholině a svatá voda v Litovli za cukrovarem.
Tato překrásná místa jsou pro běžné turisty a cykloturisty téměř k nenalezení. Při této příležitosti vydal Mikroregion Litovelsko letáček s názvem Svaté vody Mikroregionu Litovelsko, kde kromě popisu místa jsou i pověsti, které se ke svatým vodám vážou. Našim přáním přesto je, aby tato místa zůstala i nadále v poklidném tichu.
22.9.2007 - Z cyklistů se stali mlynářští prášci a tovaryši

V sobotu 22. září 2007 úspěšně proběhlo Slavnostní zakončení už druhého ročníku cyklistické soutěže Mlynářský krajánek, která každoročně probíhá od dubna do září na cyklotrase „Po stopách využívání vodní a větrné energie“. Samotnému vyhlášení předcházel cyklistický výlet po 30km dlouhé trase, která vedla z Hranic po cyklostezce Bečva na Helfštýn, z hradu pak přes Lipník n.B., Jezernici a Hrabůvku do Stříteže n.L. Po prohlídce Humplíkova vodního mlýna přijeli účastníci výletu na parkoviště za školou, kde od 14 hodin proběhlo samotné Slavnostní vyhlášení výsledků spolu s doprovodným kulturním programem. Po přivítání místostarostou obce Střítež n. L. panem Pajdlou, předsedou Mikroregionu Hranicko panem Wildnerem a radním Olomouckého kraje panem Mikeškou následovaly jednotlivé body programu.
Bylo to především slavnostní pasování účastníků. Do funkce mlynářský prášek bylo pasováno zhruba šedesát lidí, dalších třicet se může pyšnit o stupínek vyšší funkcí mlynářský tovaryš.
„Úkolem účastníků bylo projet všechny tři okruhy cyklotrasy a nasbírat do soutěžního průkazu všechna kontrolní razítka,“ uvedl jeden z organizátorů soutěže František Kopecký. Zároveň soutěžící zapisovali do průkazu také odpovědi týkající se historie mlynářství na Hranicku. Pro ty, kdo si cyklotrasu objeli, to nebylo těžké, protože všechny potřebné údaje mohli najít na informačních tabulích rozmístěných na trase. „Ti, kdo absolvovali trasu poprvé, se stali mlynářskými prášky, ti kdo ji projeli už podruhé, si vysloužili hodnost mlynářských tovaryšů,“ vysvětlil František Kopecký. Pro ty, kdo se na trasu vydají v následujících letech, čekají hodnosti ještě vyšší: mlynářský mládek, stárek a pantáta.
Letošní účast v soutěži organizátory potěšila. „Vloni se pasování zúčastnilo čtyřicet soutěžících, letos jich už byl více než dvojnásobek, celkem devadesát lidí. Z toho třicet jich absolvovalo celou trasu už podruhé,“ sdělil František Kopecký. Deset vylosovaných šťastlivců pak dostalo jako návdavek poukázky na cyklozboží. Pasování se stejně jako vloni odehrálo ve velkém stylu. Na soutěžící čekali mlynáři v dobových kostýmech a také dvojice vodníků, kteří k vodním mlýnům alespoň v dávných zkazkách neodmyslitelně patřili. Nechyběl ani pestrý program s artistickým vystoupením žonglérů, povídáním mlynářského pamětníka, cyklistickým závodem zručnosti či vystoupením střítežských dětí. K poslechu hrála country kapela Dojem.
Mgr. František Kopecký, 17.10.2007
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Rady a tipy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -