Na jízdním kole okolo republiky

......................................................................................................................................
Na jízdním kole okolo republiky V pátek 19.9.2008 v podvečer příjezdem zpět do Náchoda dokončil cykloturista Martin Adámek cestu na jízdním kole okolo republiky. Jako vždy jel sám bez doprovodu a na těžko s brašnami. Přespával po lukách a lesích pod širákem, nebo ve stanu.
Cesta probíhala od 1.9. do 19.9. 2008. Okružní trasa okolo republiky vedla po směru hodinových ručiček a cestou navštívil centra všech plánovaných 35 okresních měst pohraničních okresů. Celkem najel 1695 kilometrů.


Cíl/smysl cesty
Cílem nebylo slepě jet za nosem a ujet co nejvíce km, cílem bylo něco vidět, něco se dozvědět a něco poznat – což je ostatně smyslem každého cestování. A tento cíl se letos docela podařilo splnit...


Navštívená zajímavá místa
Z naplánovaných míst jsem navštívil drtivou většinu, některá místa nedopadla kvůli provozní době, protože jsem okolo projížděl, když bylo zavřeno a bylo příliš dlouho do otevření.
Časté byly návštěvy technických i obecných muzeí, vztahujících se většinou k dané oblasti – výroba nákladních automobilů, balení čaje, výroba letadel, Chodové na Domažlicku, rodný dům Mistra Jana Husa, apod.
Několikrát šlo o předem sjednané exkurze (Národní dopravní informační centrum; výroba českých sportovních automobilů; příprava muzea před jeho otevřením) a navštívil jsem i některé běžné turistické zajímavosti. (Kompletní seznam navštívených zajímavých míst)


Statistika – kilometry, apod.
Na jízdním kole okolo republikyCesta probíhala od 1.9. dopoledne do 19.9. podvečer. Navštívil jsem centra všech plánovaných 35 okresních měst pohraničních okresů – ta ale spíš jen určila přibližnou trasu, hlavní byly ty ostatní cíle na trase, ve kterých jsem viděl spoustu zajímavých věcí. Za cestu jsem najel cca. 1695 km.
Čtrnáctý den cesty jsem najel dvacátý pátý tisíc km na stávajícím kole (zatím drží, i když některé části už samozřejmě nejsou původní – např. zadní ráfek je už třetí, i když teprve krátce), což mi po přičtení kilometrů najetých na předchozích kolech dává celkových zhruba 50 tisíc km najetých za život na jízdních kolech.
Denně jsem při letošní cestě najel obvykle okolo 90 km (letos jsem téměř nenatáčel videa; a fotky jsem zveřejnil až z domu – tím jsem ušetřil čas a tak průměr od minule zvýšil). Nejméně jsem při letošní cestě za den ujel 39,1 km a nejvíce 125,8 km – oba extrémy souvisely s nabídkou noclehu v suchu a teple. K najetí těch 126 km navíc přispělo i to, že mi vlivem deště a zimy chvílemi nefungoval foťák, takže jsem asi tři hodiny skoro nefotil – což bylo na časovém plánu dost znát.
Nejvyšší okamžitá rychlost během cesty byla 66 km/h (v jižních Čechách), nicméně to není zajímavý ani důležitý údaj, cílem cestování není se někde rozsekat, takže jezdím na přežití a to číslo jsem ve statistice doplňkově vyhledal až v říjnu při dokončování zprávy.


Způsob cestování a statistika noclehů
Cestuji na těžko (s brašnami), nezávisle (bez doprovodu); od r. 2005 sám. Všech pět dosavadních cest zatím bylo na kole z domu až domů (bez využití vlaku či kamion-stopu).
Hmotnost kola s brašnami letos byla 51 kg, se mnou dohromady pak 135 kg, +- dle stavu jídla v brašnách a vody v lahvích (okolo patnáctého dne cesty se vyprazdňovaly nejen přední brašny, jak jsem je s blížícím se koncem cesty vyjídal, ale i zadní brašny, jak jsem jejich obsah (oblečení) postupně po vrstvách přesunoval na sebe).
S sebou jsem si vezl vše pro přespávání v přírodě (spacák, karimatku, stan, vařič, ...), nejčastěji jsem spal na polích, lukách, či v lese.
Stan jsem stavěl jen 3x; i přes chladnější a vlhčí počasí se podařilo krásných 13 nocí přespat pod širákem; a dvakrát jsem přespal v teple pod střechou (v Mostě a za Českou Lípou, tj. poslední týden, kdy se to, vzhledem k počasí, fakt hodilo).

Počasí bylo poslední týden poněkud slabší. Např. v Karlových Varech jsem v 15 hodin zažil 8°C za současného deště, což pro dlouhodobou jízdu na kole, za standardního režimu "cca. 23 hodin denně venku", není nic moc. Spacák jsem sice letos měl konečně nový a dost dobrý, leč opět letní (kvůli omezené kapacitě brašen), takže jsem ho při hlášených přízemních mrazících plně využil, aniž bych měl pocit, že je zbytečně předimenzován.


Trasa – pohraniční kopce
Kopce jsem velmi silně pocítil v Jeseníkách a na Šumavě; oproti tomu Beskydy, Jizerské hory a Krkonoše jsem projel mírnějšími kopci na jejich okraji, a Krušné hory jsem téměř minul.


Defekty – opravy
S radostí hlásím "nula"! Samozřejmě nepočítám občasné namazání řetězu a pedálů, hlavně po dešti, a asi jedno utažení mechanismu pedálu a jednu výměnu baterií v blikačce. To je běžná údržba. Ale vysloveně k závadě a zásadní opravě nedošlo. Ono je to také tím, že jsem kolo nachystal jako na dlouhou cestu, ale jel jsem málo dní a tudíž málo kilometrů, takže se nestihlo opotřebit.
Nenastalo ani jedno píchnutí, přestože několikrát jsem z nepozornosti přejel přes pár střípků, které na kraj silnice rozmístil nějaký alkoholik (zbytky lahví) nebo nepozorný řidič (zbytky autoskel). Ono 1700 km nic není, nové pláště komfortně vydrží více než dvojnásobek, méně pohodlně (s defekty) i trojnásobek.Na jízdním kole okolo republikyFotogalerie:

Na jízdním kole okolo republikyNa jízdním kole okolo republikyNa jízdním kole okolo republikyNa jízdním kole okolo republiky


Martin Adámek, 12.10.2008
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklostezky   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cyklozájezdy, vysokohorská turistika
Cyklozájezdy, vysokohorská turistika
Katalog zájezdů CK z oblasti cykloturistiky, cyklistiky, vysokohorské turistiky a jiných outdoorových aktivit. Pokud hledáte konkrétní zájezd přímo na míru, využijte podrobného vyhledávacího formuláře.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -