Po čtvrtstoletí ožívá trasa podél železné opony

......................................................................................................................................
Po čtvrtstoletí ožívá trasa podél železné opony 25 let od pádu železné opony se bývalá zóna smrti mění v jeden z nejzajímavějších cykloturistických produktů Evropy. Otevření mezinárodní Stezky železné opony / EuroVelo 13 je hlavním tématem letošní mezinárodní cyklojízdy s názvem Týden na kole, kterou ve spolupráci s Karlovarským, Plzeňským a Jihočeským krajem a starosty stejně jako s bavorskými, horno a dolnorakouskými partnery organizuje tradičně Nadace Partnerství. Od soboty 7. června se symbolicky 25 českých cykloturistů a 6 rakouských a bavorských kolegů vydá z trojzemí Bavorsko, Sasko, Česko nedaleko Hranic u Aše do dolnorakouského Gmündu / jihočeských Ceských Velenic. Sobotního startu se zúčastnil i hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný spolu se starosty z Chebska.

„Mezinárodní cyklojízda je především oficiálním otevřením dálkové trasy EuroVelo 13 v Česku a oslavou 25. výročí pádu železné opony v Evropě. EuroVelo 13 je první ze čtyř těchto mezinárodních tras, která je kompletně proznačena a vybavena na celkem 866 km mezi jihomoravskou Břeclaví a Aší. Trasa je značena mezinárodním logem EuroVelo 13 s názvem Stezka železné opony jak na území všech čtyř našich krajů (Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského), tak u sousedů v Bavorsku, Horním a Dolním Rakousku. Chtěl bych proto poděkovat všem zástupcům krajů i zahraničním partnerům, že se podařilo právě tuto stezku dokončit,“ říká Daniel Mourek, koordinátor tras EuroVelo v ČR a člen evropské rady EuroVelo.

Během týdenní akce se účastníci setkají se zástupci krajských místních samospráv i turistických organizací a národního parku Šumava/Bayerischer Wald. „Na svém putování navštíví účastníci cyklojízdy turistické atrakce s tematikou železné opony, jako jsou památník obětem opony Svatý Kříž na Chebsku či v bavorském Treppensteinu, bývalou rotu pohraniční stráže ve Slatině, muzeum ICT v Rozvadově, privátní zachovalý úsek drátů na Bučině, bývalé rozdělené nádraží Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein nebo památník v rakouském Guglwald a muzeum s expozicí ICT ve Weitře a v Nových Hradech na Českobudějovicku. Díky evropským přeshraničním projektům byla celá trasa projektu nejen kompletně proznačena, ale byly instalovány info panely a odpočívky, v Plzeňském kraji připomínající protitankové zátarasy anebo sada vícejazyčných informačních materiálů o této evropské trase,“ doplňuje organizátor akce a vicepresident Evropské cyklistické federace Daniel Mourek.

Spojení turistiky a historie si mohou návštěvníci vyzkoušet i díky mobilní aplikaci Místa Paměti národa neziskové organizace Post Bellum, která bude představena během cyklojízdy v jižních Čechách. Díky mezinárodnímu projektu vzniklo 226 příběhů o převaděčích, agentech, útěkářích, vysídlencích, ale i pohraničnících a obyvatelích žijících na opačné straně hranice, které se odehrávají na takřka 180 místech podél železné opony v Česku i zahraničí. Majitelé chytrých telefonů si je mohou přečíst a poslechnout ve svých telefonech, ostatní na stránce www.ironcurtainstories.eu Druhá letošní mezinárodní cyklojízda, která představí úsek EuroVelo 13 na jižní Moravě a v jižních Čechách z Břeclavi do Slavonic, odstartuje v září a upozorní na společné téma Evropského zeleného pásu. V den zakončení cyklojízdy, 23. září 2014, bude slavnostně zahájena 8. panevropská konference o Evropském zeleném pásu pro stovku zahraničních uchazečů v jihočeských Slavonicích, kterou spolupořádá Nadace Partnerství.

Nad akcí převzal záštitu ministr životního prostředí ČR pan Richard Brabec.


www.nadacepartnerstvi.cz, 11.06.2014
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Ostatní   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -