Veletrh Sport Life odstartuje vynálezce
horského kola Gary Fisher

......................................................................................................................................
Veletrh Sport Life odstartuje vynálezce
horského kola Gary Fisher Letošní startovací pásku veletrhu přestřihne ve čtvrtek, 6. 11. 2008 v 10 hodin vynálezce horského kola, p. Gary Fisher. Během své návštěvy německého Eurobiku potvrdil také svoji účast na brněnském veletrhu. Během jeho několikadenní návštěvy Brna budou mít všichni jeho příznivci příležitost se s ním osobně setkat a doslova si ho dosyta užít.

Píše se rok 1968 a osmnáctiletý závodník na silničním kole Gary Fisher musí opustit svůj tým. Má totiž dlouhé vlasy. Nebýt toho, svět by možná nevěděl, co je to horské kolo. „Pořadatelé mi při jednom závodě řekli: Gary, je nám líto, ale s těmi vlasy nemůžeš na start. To je proti pravidlům. Buď se necháš ostříhat, nebo nebudeš závodit,“ popisoval Fisher v jednom rozhovoru.
O pár let později už znovu závodil. Ale v terénu. Na upravených běžných rekreačních kolech ze šrotu začal s kamarády sjíždět Mount Tamalpais poblíž jejich domova. Říkají si „klunkeři“. A spolu s Garym - klunkerem se rodí fenomén horského kola.

Ještě v sedmdesátých letech začal Gary Fisher kola vyrábět a sám na nich jezdil. V roce 1977 zajel rekord slavné sjezdové trati Repack, který drží dodnes. A na sklonku dekády, v roce 1979 se zábava změnila v byznys. Do prodeje se dostává značka kol, která dá jméno nejoblíbenějšímu odvětví cyklistiky. Mountain Bike - horské kolo. Že se tak dnes jmenuje celá kategorie kol, vděčí celý svět tomu, že si Gary Fisher název svého modelu nezaregistroval. A tak dnes svá kola pojmenovává jednoduše Gary Fisher. Už v roce 1980 prodávala firma víc špičkových kol než kterákoliv jiná. Z Garyho Fishera se ale nestal byznysmen. Stále jezdil na kole v šílených závodech a stále podporoval jezdce. A dělá to dodnes. Jako ctihodný stárnoucí padesátník se rozhodně necítí a když je doma, na kole sedí každý den.

Ale zpět do osmdesátých let. Horská kola s převody a dalšími dnes běžnými řešeními byla tehdy hi-endové zboží. A tomu odpovídala i cena. Koupit si „garyho“ rozhodně nemohl každý. Nicméně i tohle se rozhodl Fisher změnit. „Chtěl, aby se jeho kola, ale hlavně celý nový sport, staly přístupnými pro všechny. A začal pracovat na tom, aby si jeho kolo mohl dovolit každý,“ píše se v Garyho oficiálním životopise na webu jeho firmy. Od začátku devadesátých let se opravdu horská kola stávají masovou záležitostí. Přibývají i nové sportovní disciplíny, horská cyklistika a další disciplíny odvozené od Fisherových zběsilých sjezdů po trati Repack míří na olympiádu.
Gary Fisher by mohl odejít do pomyslného důchodu. Jenže jeho ambice pokračují. Když už se podařilo zpřístupnit horské kolo všem cenou, začal Fisher pracovat na takovém stroji, který by také všem „sedl“. V roce 1997 přichází s geometrií Genesis. Sám o ní říká, že posouvá ovladatelnost kola o kus dál. Genesis následuje celoodpružený rám, jeden z prvních, které byly použitelné i pro závody. V té době to bylo nezvyklé. Na největší Garyho počin od přelomu milenia ovšem hledí konzervativní cyklisté s nedůvěrou. Co se stalo? Místo obvyklých šestadvacetipalcových kol začal Fisher vyrábět „bajky“ s devětadvacetipalcovými koly, tedy v rozměru vyhrazeném trekovým a silničním kolům. Takzvaný two-niner má ambice být přelomem, ovšem hodně cyklistů ho hned na začátku zavrhlo. „Aniž by se na něm projeli,“ říká s oblibou Fisher. Two-niner má podle něj lepší prostupnost terénem, je pohodlnější a rychlejší. Gary tak může opět říct: „Byl jsem první.“


Vyjížďka s Gary Fisherem
Po třídenní návštěvě veletrhu SPORT Life / Bike Brno si bude chtít Gary určitě pořádně odpočnout ... jak jinak než v sedle svého kola.
Zrušte všechny své plány na neděli 9.11., pořádně si vylaďte bajky a začněte se těšit. Na vyjížďku do okolí brněnské přehrady vás všechny zve sám velký Gary Fisher.
Sraz je v neděli 9.11.2008 v 10.00 hod na brněnské přehradě v přístavišti. Předpokládaná délka vyjížďky je zhruba dvě hodiny. Nejedná se o závody, pojede se pohodovým tempem!!!


Tisková zpráva - BVV Brno, 05.11.2008
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Regiony   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cyklozájezdy, vysokohorská turistika
Cyklozájezdy, vysokohorská turistika
Katalog zájezdů CK z oblasti cykloturistiky, cyklistiky, vysokohorské turistiky a jiných outdoorových aktivit. Pokud hledáte konkrétní zájezd přímo na míru, využijte podrobného vyhledávacího formuláře.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -