Z Česka na Rhodos na skládacím kole
za sedm dní

......................................................................................................................................
Z Česka na Rhodos na skládacím kole
za sedm dní Skládačky Dahon, nový fenomén na českých ulicích, podstoupily na přelomu května a června opravdu tvrdou zkoušku. Aleš Zemánek a Honza Galla z uherskobrodské firmy Azub Bike na nich vyjeli z Česka, aby se pomocí vlastní síly kombinované s hromadnou dopravou dostali přes celý Balkán a Turecko až na řecký ostrov Rhodos. Jen pár dní po příjezdu hlásí: zvládla to kola a my také.

Příležitost vyzkoušet, jak lze skládačky využít pro kombinovanou dopravu ve východní Evropě, se naskytla, jakmile bylo rozhodnuto, že to bude právě Rhodos, kde se tento rok sejdou distributoři skládaček Dahon z celého světa. Aleš Zemánek, majitel, a Honza Galla, marketingový manažer firmy Azub Bike, vyrazili z Uherského Brodu v pátek 29. května. Trasu si naplánovali přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Při své cestě využili kromě kol také vlaky, autobusy, lodní dopravu a v Rumunsku dokonce stopli tranzit se švédskou poznávací značkou, který je hodil až do Aradu.

Z Česka na Rhodos na skládacím kole za sedm dníSedmidenní cesta byla samozřejmě bohatá na nové zkušenosti se skládačkami. „Několikrát jsme museli na poslední chvíli dobíhat vlaky na nádraží i přes celé město. Tehdy jsme mohli vyzkoušet kola nadoraz. Výjimkou nebyla agresivní jízda městem, po chodnících, v protisměru, přes kaluže i pangejty s jediným cílem – stihnout vlak. A můžu říct, že většinou se to povedlo,“ říká Honza Galla.

Jeden opravdu husarský kousek se jim povedl na rumunsko-tureckých hranicích. Již na začátku cesty se totiž rozhodli překonávat hranice vlastní silou – tedy na kolech. A mělo se tak stát i mezi Rumunskem a Bulharskem, a to i přesto, že jeli přes Rumunsko vlakem, který pak ideálně pokračoval i v Bulharsku. „Rozhodli jsme se vyskočit na poslední stanici v Rumunsku a vlak dohnat na jeho první zastávce v Bulharsku. Šanci nám dávalo vlakové odbavení na hranicích, výměna lokomotiv a vlakové čety a další nutnosti, které vlak na každém hraničním přechodu zdrží. V tomto případě asi na hodinu. Moc jsme ale netušili, jak daleko je první nádrží v Bulharsku, ale náš odhad byl tak 10 kilometrů. Už ve vlaku jsme si nachystali kola a vydali se hned po zastavení vstříc mostu přes Dunaj. Díky ukazatelům pro auta jsme si v Giurgiu sice trochu zajeli, ale most jsme záhy našli. Po přejetí obrovského Dunaje a po odbavení to už bylo o něco horší. Našli jsme sice vlakové nádraží, ale ne to správné. Čas se krátil a z nás lilo jako z koňů. Nakonec jsme to ale stihli,“ vzpomíná Galla.

Z Česka na Rhodos na skládacím kole za sedm dníNa Rhodos se jim podařilo přijet 4. června, přesně na zahájení Dahon konference a setkání distributorů těchto skládacích kol z celého světa. Jako jediní přitom přijeli opravdu stylově: vyzkoušeli, jak se po východní Evropě cestuje kombinovanou dopravou (a jde to, hlavně ve městech při přemisťování do 30 kilometrů je člověk nezávislý) a podařilo se jim otestovat modely DAHON Jetstream P8 a DAHON Speed P8.Fotogalerie:

Z Česka na Rhodos na skládacím kole za sedm dníZ Česka na Rhodos na skládacím kole za sedm dníZ Česka na Rhodos na skládacím kole za sedm dní


Azub Bike, 18.06.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Oprava a údržba jízdního kola   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -