Cyklotrasy a cyklostezky v Oslavanech

......................................................................................................................................
Cyklotrasy a cyklostezky v Oslavanech Oslavany mohou nabídnout bohaté vyžití cykloturistům. Můžete k nám přijet po cyklotrase č. 5170 od Velké Bíteše nebo od Moravského Krumlova, či po trase 5173, která propojuje všechny okolní cyklotrasy.
Na oslavanském zámku začínají a končí čtyři okruhové tématické cyklostezky vhodné pro horská popřípadě krosová kola.

Energetická cyklostezka je exkurzí od historie do současnosti energetiky přes dvě přehrady na řece Jihlavě. Trasa je značena bílým pásovým značením a vede z Oslavan, kde je na zámku muzeum hornictví a energetiky s exponáty připomínajícími první tepelnou elektrárnu na Moravě z roku 1913, přes Novou Ves a Senorady do Mohelna. Kolem známé hadcové stepi nás dovede na rozhlednu Babylon. Přes Kramolín pokračuje na sypanou hráz Dalešické přehrady s možností návštěvy TIC přečerpávací vodní elektrárny. Další zastávkou je Jaderná elektrárna Dukovany a její zajímavé infocentrum. Trasa nás zavede na hráz Mohelenské přehrady a z Mohelna se vracíme zpět do Oslavan. Cyklostezka měří 48 km.


Cyklostezky OslavanyTématická okruhová stezka Hornická směřuje od kouzelného údolí Oslavy k Bílému potoku bývalým Rosicko-Oslavanským revírem za hornickými památkami. Po prohlídce hornického muzea na Oslavanském zámku jedeme přes Zbýšov kolem těžní věže dolu Simson, potom následuje důl Jindřich – nejhlubší kamenouhelný důl v Evropě, za Babicemi cestou na Zastávku jedeme kolem dolu Ferdinand. Další cesta nás vede Mariánským údolím na Okrouhlík a lesem údolí Chroustovského potoka přijedeme do Říček. Kolem rybníku Bahňák přijedeme do Javůrka. Odtud mají zdatní cyklisté možnost pokračovat až do Veverské Bitýšky a kolem Bílého potoka na Šmelcovnu. Cyklisté, kteří pojedou padesátikilometrový okruh se budou vracet z Javůrka přes Domašov, Rudku, Litostrov do Zbraslavi a dále přes Příbram a Vysoké Popovice do Lukovan. Lesní cestou se pak vrátíme přes Ketkovice do Oslavan. Krátká dvacetikilometrová trasa vede na Zbýšov, Zakřany, Lukovany a přes Ketkovice do cíle na oslavanském zámku. Hornická cyklostezka je vyznačena červeným pásovým značením.


Třetí tématickou cyklostezkou je putování kolem zřícenin hradů na Oslavě a Jihlavě za pivem Templář. Tato okruhová cyklostezka je značena modrým pásovým značením a nese název Templářská. Vede z Oslavan lesem do Ketkovic, odtud do kouzelného údolí řeky Oslavy s možností výjezdu ke zřícenině hradu Levnov, který stál na ostrohu nad meandrem řeky. Cesta pokračuje dále do Senorad, Biskoupek, které jsou rodištěm básníka Vítězslava Nezvala, dále na Biskoupský kopec a prudkým sjezdem s krásnými výhledy do tábora pod Templštýnem. Je možno vystoupat pěšky na zříceninu hradu Templštýn. Cyklostezka se vrací zpět do Oslavan skalnatým kaňonem řeky Jihlavy přes Hrubšice, Řeznovice s románským kostelíkem sv. Petra a Pavla. Kolem přírodní památky skály Pekárka pokračujeme do Ivančické části Letkovice, kde opustíme řeku Jihlavu a po 39 kilometrech dojedeme zpět na Oslavanský zámek, kde se můžeme osvěžit pivem Templář z Oslavanského zámeckého pivovaru.


Zelené pásové značení nese tématická cyklostezka s názvem Pivovarská. Je vedena z oslavanského zámeckého pivovaru do pivovaru filmových postřižin v Dalešicích. Lesem dojedeme do Čučic, od sv. Jána se spustíme do údolí Oslavy, kolem Ketkovského mlýna pokračujeme do Senorad, odtud na Mohelno. Navštívíme rozhlednu Babylon a přes hráz Dalešické přehrady pokračujeme do Dalešic. Lesní cesta nás dovede k pivovaru, kde je pivovarské muzeum. Zpět jedeme po pravém břehu řeky Jihlava kolem zříceniny hradu Rabštejn na hráz Mohelenské přehrady, kolem hadcové stepi do Mohelna. Přes Lhánice a Biskoupský kopec dojedeme do Biskoupek a odtud již po silnici přes Novou Ves zpět do Oslavan. Stezka měří 54 km.


Přijeďte do Oslavan strávit cyklistickou dovolenou.Fotogalerie:

Cyklostezky OslavanyCyklostezky OslavanyCyklostezky OslavanyCyklostezky Oslavany


Mgr. Miloš Musil, 26.02.2008
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cestopisy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cyklotrasy v Jeseníkách
Cyklotrasy v Jeseníkách
Jeseníky patří k hojně navštěvovaným místům České republiky. V několika posledních letech s rozvojem cyklistiky a cykloturistiky u nás, se poptávka po tomto regionu značně zvýšila. Do regionu začaly jezdit z Olomouce, Krnova, Zábřehu a dalších větších měst cyklobusy, které vás zavezou na Ovčárnu pod Pradědem, Rejvíz, Červenohorské sedlo a další turisticky atraktivní a vyhledávaná místa.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -