Nad Stezkou železné opony převzal záštitu Václav Havel

......................................................................................................................................
Nad Stezkou železné opony převzal záštitu Václav Havel Dlouhých čtyřicet let byla železná opona symbolem rozdělené Evropy. Letos odstartoval projekt, díky kterému by se koridor podél železné opony měl stát vyhledávanou dálkovou turistickou trasou a zároveň připomínkou čtyřiceti let totalitního režimu. Záštitu nad projektem, který je podpořen Evropskou unií, převzal exprezident Václav Havel.

• Stezka železné opony je pro Evropskou unii cyklistickou prioritou
• V rámci projektu se uskuteční workshopy, navržení trasy i cyklojízda
• Koordinátorem je Nadace Partnerství, která podpoří i další muzea železné opony

„Jen ten, kdo pozná minulost, je schopen orientovat se v budoucnosti,“ říká poslanec Evropského parlamentu a duchovní otec stezky Michael Cramer. Stezka železné opony, která je zároveň nejnovější trasou Eurovelo 13, prochází dvaceti státy a celkem by od Baarentsova až po Černé moře měla měřit téměř 7000 kilometrů. Její český úsek měří přibližně 600 kilometrů a koordinaci projektu má na starosti Nadace Partnerství, která má s podobnými projekty zkušenosti, neboť je například koordinátorem i dalších dálkových tras - české části Labské stezky, Greenways Praha - Vídeň nebo Moravských vinařských stezek.

„Cílem projektu je ve spolupráci se sousedními státy navrhnout přeshraniční vedení trasy tak, aby stezka vedla po obou stranách bývalé rozdělené Evropy, aby byla dostatečně bezpečná a komfortní i z pohledu poskytovaných služeb a napojení na veřejnou dopravu, stejně jako i dostatečně propagována na jediných internetových stránkách www.eurovelo.com,“ říká Daniel Mourek, koordinátor mezinárodních projektů z Nadace Partnerství s tím, že rozvoj střední části Stezky železné opony probíhá ještě ve spolupráci s rakouskými, německými, slovenskými a maďarskými kolegy podle jednotné metodiky tvorby dálkových tras EuroVelo odsouhlasené Evropskou cyklistickou federací. „Zároveň chceme, aby stezka fungovala jako živé muzeum a memento připomínající čtyřicet let komunistické diktatury. I proto jsme rádi, že záštitu nad projektem převzal exprezident Václav Havel,“ doplňuje Mourek.

Již v červnu se v Plzni k projektu uskutečnil první národní workshop, kterého se kromě Nadace Partnerství zúčastnili i zástupci krajů, obcí, Regionální rozvojové agentury, Euroregionu Šumava, sdružení a mikroregionu z Českého lesa, NNO, cyklokoordinátoři Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje i hosté z Bavorska. Mezi přednášejícími byl i evropský poslanec Michael Cramer, který sám projel na 3000 kilometrů Stezky železné opony a je mimo jiné velkým propagátorem cyklistiky na půdě Evropského parlamentu. Letos se v rámci projektu uskuteční ještě dva další workshopy – v polovině září v jednom z měst jihomoravského kraje a 13. října v pražském Muzeu Policie. „V letošním roce chceme vydat i brožuru o Stezce železné opony/EuroVelo 13 v České republice a budeme iniciovat vznik dalších muzeí železné opony, podobných těm, které byly nedávno otevřeny v Rozvadově nebo ve Valticicích. Domácí i zahraniční turisté pak budou mít možnost dozvědět se více o životě za železnou oponou či o dobových souvislostech,“ Daniel Mourek. Celý projekt vyvrcholí propagační akcí v Bruselu, které se zúčastní i europoslanci jednotlivých zemí podél Stezky železné opony.


nadacepartnerstvi.cz, 28.08.2011
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklistické akce   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -