Hintergebirgsweg
rarita na Ennské cyklostezce

......................................................................................................................................
Hintergebirgsweg
- rarita na Ennské cyklostezce Cyklistická stezka Hintergebirgsradweg patří nepochybně k nejhezčím trasám pro cyklisty v celé Evropě. Najdeme ji v sousedním Rakousku ve spolkové zemi Horní Rakousko a je součástí známé Ennské cyklostezky.
Povrch tvoří šotolinová cesta táhnoucí se podél potoka Grosser Bach v srdci národního parku National Kalkalpen. Převážná část cyklostezky je značena po lesní cestě a v jednom úseku po bývalém tělese úzkokolejky, která do roku 1971 sloužila k dopravě vytěženého dřeva na pilu z pohoří Hintergebirge.
Železniční stanice, opuštěná stezka v kaňonovitém údolí potoka Grosser Bach, divoce romantická a neobydlená krajina a četné tunely vytváří nezapomenutelný zážitek z tohoto nádherného kraje.


Hintergebirgsweg, dnes legendární cesta, byla postavena po roce 1919. Do té doby více než 500 let jedinou možností jak dopravovat vytěžené kmeny stromů bylo tahat je přes nebezpečné hluboké rokle vápencového pohoří Hintergebirge. Z důvodu těžké a velmi nebezpečné práce lesních dělníků a hrozné pohromy kůrovce v roce 1919 byla započata stavba této lesní cesty a úzkokolejné železnice, která měla ulehčit stahování dřeva a jeho rychlou dopravu ke zpracování na pilu.
Práce však nebyly vůbec jednoduché. V nepřístupném terénu bylo nutné postavit nespočet mostů přes hluboké rokle a do vápencových skal vyhloubit na 13 tunelů. Celková délka Hintergebirgsweg je přibližně 40km.
V současné době jsou již mosty opatřeny zábradlím a nejdelší tunely mají osvětlení, které je napájeno solárními panely.


Popis trasy: Altenmarkt bei S.Galen - Reichraming
Po Ennské cyklostezce dojedeme na začátek města Altenmarkt. U benzínové stanice odbočíme z hlavní silnice doleva a po 200 metrech přijedeme na křižovatku. Odbočíme vlevo a držíme se ukazatele na městečko Unterlaussa. Za městem narazíme po chvíli jízdy na cyklotrasu s označením R9. Před mostem odbočíme vlevo, klesneme pod most a pomalu začínáme stoupat. Na nejvyšší bod cesty - k hájence Mooshohe nám chybí zdolat 11km.
Po levé straně u cesty se můžeme zastavit u vodopádu Laussabach. Mírným stoupáním pokračujeme po asfaltové silničce s minimálním provozem do Unterlaussy. Na sedmi kilometrech nastoupáme asi 100 výškových metrů.
Hintergebirgsweg - rarita na Ennské cyklostezceV Unterlausse dojedeme na křižovatku. Vlevo vede cyklotrasa R31 Nationalpark-Kalkalpenweg na St.Pankraz. My však odbočíme vpravo do strmého kopce a pojedeme stále po R9.
Stoupání je zpočátku docela ostré (místy až 20%). Úzká asfaltka kopíruje divoký potok Grosser Bach a po chvíli se noří do lesa. Na čtyřech kilometrech nastoupáme 350 metrů.
Po 4 kilometrech stoupání vyjedeme z lesa. Jsme na začátku Hintergebirgsweg a současně nejvyšším bodě naší cesty - Mooshohe (850 m.n.m). V hájovně se můžeme občerstvit a nabrat nové síly na táhlý 27 kilometrový sjezd do Reichramingu.
Asi po 200 metrech sjezdu končí asfalt a s ním i civilizace. Na křižovatce Hirschkogelkreuzung (670m) se můžeme vydat dvěma směry. Vpravo bychom vystoupali na Hirschkogelsattel (882m) a přes Brunnbachschule (495m), kde nechal dřevorubec Brunn zbudovat vzdělávací školu národního parku Kalkalpen, dojeli přes Brunnbach do Großramingu, nebo po 15i kilometrech do Reichramingu. My však odbočíme vlevo a stále po R9 budeme pokračovat v klesání.
Projedeme několika menšími tunely a na pěti kilometrech ztratíme 200 výškových metrů. Cestou se můžeme zastavit u vodopádu Schleierfall. Na konci dvou nejdelších tunelů začíná vstup do velké rokle - Grosse Schlucht. Turistická stezka kopíruje zpěněné vody divoké říčky Grosser Bach.
Po čtyřech kilometrech míjíme Klausovu chatu s možností odpočinku a kolem Klausova dvora ukrajujeme poslední kilometry do Reichramingu.


Hintergebirgsweg
Hintergebirgsweg - rarita na Ennské cyklostezce• 0.0 km (846 m) Mooshöhe, hájovna
• 2.1 km (670 m) Hirschkogelkreuzung - křižovatka
• 7.1 km (541 m) Schleierfall - vodopády
• 8.5 km (515 m) Grosse Schlucht - velká rokle
• 12.0 km (480 m) Grosse Klausshütte - chata
• 12.5 km (465 m) Grosse Klause - dvůr
• 18.2 km (406 m) Maier Alm - rozcestí
• 20.0 (389 m) Anzenbachschranken - info
• 27.0 (359 m) Reichraming - železniční stanice


Náročnost: středně náročná
Značení trasy: R9
Délka trasy: 38km
Povrch: 30% asfalt + 70% šotolina
Převýšení: 452 metrů
Doba jízdy: 3-4 hodiny


Mapa cyklotrasy:
Hintergebirgsweg - rarita na Ennské cyklostezce

klikněte pro zvětšeníFotogalerie:

Hintergebirgsweg - rarita na Ennské cyklostezceHintergebirgsweg - rarita na Ennské cyklostezceHintergebirgsweg - rarita na Ennské cyklostezceHintergebirgsweg - rarita na Ennské cyklostezce


Jiří Pouč, 30.11.2008
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Ostatní   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Zajímavosti v regionech ČR
Zajímavosti v regionech ČR
Hrady, zámky, skanzeny a další kulturní a historické objekty, přírodní zajímavosti, nebo vodní nádrže v regionech České republiky. Sami můžete vkládat vlastní příspěvky zajímavostí dělené do 32 regionů ČR. Pokud hledáte konkrétní záznam, využijte vyhledávacího formuláře.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -