Stezka železné opony

......................................................................................................................................
Stezka železné opony Na mezinárodní konferenci ke Stezce železné opony a Zelenému pásu, která se konala 9. prosince v maďarské Šoproni, prezentovala Nadace Partnerství projekty Cyklisté vítáni a mezinárodní cykloturistickou akci Naturathlon. Na 130 zástupců vlád, krajů, obcí a NNO z Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa, Slovinska a Chorvatska se zde sešlo, aby pod záštitou Evropské komise diskutovalo o budoucnosti Stezky železné opony.

„Jsme rádi, že jsme mohli prezentovat úspěšné projekty z programu Greenways na mezinárodní scéně a že se nám podařilo pozvat i zástupce českých krajů, kterými stezka prochází. Budeme s nimi spolupracovat zejména na vyznačení trasy mezinárodním značením a na společném marketingu. Stezka železné opony byla totiž oficiálně vybrána jako trasa číslo 13 evropské sítě EuroVelo,“ řekl koordinátor projektu Středoevropský zelený pás / Stezka železné opony za ČR Daniel Mourek z Nadace Partnerství.

Stezka železné opony prochází Českou republikou v délce téměř 600 km a je vyznačena terénním značením v celé délce na území Karlovarského kraje. Na území Jihomoravského kraje se zase chystá úplné vyznačení dálkových tras mezinárodně sjednoceným značením tras EuroVelo. Zástupce Evropské komise na jednání zdůraznil, že Stezka železné opony je důležitá zejména proto, že její trasa prochází hospodářsky nejvíce zaostalými regiony a zároveň symbolizuje tragickou historii Evropy. Úkolem Evropské unie je napomoci široké přeshraniční spolupráci k vytvoření snad největšího turistického produktu na území evropského kontinentu.

„Stezka železné opony bude primárně určena cykloturistům, ale chtěli bychom se zasadit o to, aby ve středoevropském Zeleném pásu byly vytyčeny i obdobné dálkové trasy pro pěší, jezdce na koních, případně vodáky,“ řekl koordinátor programu Greenways Nadace Partnerství Juraj Flamik. „Díky zkušenostem s managementem a marketingem dálkových tras v ČR chceme iniciátorům této myšlenky v čele s poslancem Evropského parlamentu, Michaelu Cramerem, nabídnout své know-how nejen v ČR, ale i v rámci konsorcia sesterských středoevropských nadací,“ dodal Flamik.

Hostitelské Maďarsko na konferenci mimo jiné prezentovalo první výsledky strategie rozvoje cyklistické dopravy. Na její realizaci v období 2007–2013 vyčlenila z fondu dopravní infrastruktury maďarská vláda na české poměry závratných 6,5 miliardy Kč. Pro srovnání plánuje česká vláda uvolnit ze státního fondu dopravní infrastruktury z celkových 96 miliard Kč pouhých 180 milionů Kč pro oblast cyklistiky. Součástí měřitelných výstupů je například navýšení podílu cyklistiky v dopravě z 2-3% na 10% nebo zvýšení podílu cykloturistů ze zemí EU z dnešních 1 na 4%.
Na setkání v Šoproni se také diskutovalo o zavedení certifikace Cyklisté vítáni na území Maďarska. „Těší nás zájem o naši úspěšnou certifikaci a ochotu používat kritéria i loga certifikace podle českého modelu. Maďarsko by se tak mohlo stát již čtvrtou zemí v našem regionu, která český model následuje,“ dodal Flamik.


Daniel Mourek - Nadace Partnerství, 22.12.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cestopisy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cyklotrasy v Jeseníkách
Cyklotrasy v Jeseníkách
Jeseníky patří k hojně navštěvovaným místům České republiky. V několika posledních letech s rozvojem cyklistiky a cykloturistiky u nás, se poptávka po tomto regionu značně zvýšila. Do regionu začaly jezdit z Olomouce, Krnova, Zábřehu a dalších větších měst cyklobusy, které vás zavezou na Ovčárnu pod Pradědem, Rejvíz, Červenohorské sedlo a další turisticky atraktivní a vyhledávaná místa.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -