Cyklotrasy Jižní Čechy
Kolem Třeboně (1.)

......................................................................................................................................
Cyklotrasy Jižní Čechy
- Kolem Třeboně (1.) Rovinatá krajina Třeboňska s rozlehlými borovými lesy, hrázemi rybníků a malebnými vesničkami přímo vybízí k výletům na kole. Cykloturistika proto patří mezi nejoblíbenější rekreační aktivity na Třeboňsku. Kvalitní sít značených cyklistických tras umožňuje obdivovat nejrůznější zákoutí této unikátní krajiny rybníků.
Na utváření krajiny Třeboňska se člověk podílel již od 12. století, a to zejména úpravami vodních poměrů původní močálovité krajiny, jejichž výsledkem je důmyslná síť umělých stok (například Zlatá stoka, Nová řeka) a množství rybníků, které dělají z Třeboňska centrum českého rybníkářství (celkem 460 rybníků). Vodní plochy zaujímají podstatnou část tohoto území - asi 80 km2. Největšími vodními toky této oblasti jsou řeky Lužnice, Nežárka a Nová řeka, ostatní vodní plochy jsou rybníky, jezírka a přírodní nádrže. Největším rybníkem je Rožmberk s plochou 489 ha, nejdelší a nejhlubší je Staňkovský rybník, k dalším významným rybníkům patří Bezdrev, Horusický rybník nebo Velký Tisý.

Kromě značených cyklotras najdeme na Třeboňsku i několik cyklistických naučných stezek, které nás blíže seznámí s přírodou a historií oblasti. K nejznámějším patří cyklistické stezky Okolo Třeboně a Rožmberk, v jihovýchodní části CHKO Třeboňsko se můžeme vydat na historicko-naučnou cyklistickou stezku Pamětí Vitorazska.
V Třeboni a v jeho nejbližším okolí najdeme několik značených cyklistických tras. Přímo městem Třeboň prochází dálková cyklotrasa Rožmberského dědictví, která je součástí stezek Greenways Praha – Vídeň. V okolí Třeboně vede souběžně s cyklotrasou Rožmberského dědictví také cyklistická trasa Třeboňsko – Waldviertel, která navazuje na cyklotrasy v příhraniční rakouské oblasti Waldviertel.


Trasa:
Třeboň - Břilice - Dunajovice - Horní Slověnice - Smržov - Lomnice nad Lužnicí - Novosedly nad Nežárkou - Rybník Rožmberk - Rybník Káňov - Třeboň


Popis trasy:
Naše putování začneme v Třeboni. Napojíme se napojíme na cyklostezku č.1034, po které dojedeme do Břilice. V tomto úseku je postavená nová cyklostezka podél silnice. V Břilici sjedeme z cyklostezky doleva a pokračujeme po č.122. Po silnici projedeme Dunajovice a Horní Slověnice. Napojíme se na hlavní cestu na Lomnici nad Lužnicí, po které asi po 300 metrech odbočíme doleva na lesní cestu. Jedeme kolem rybníku Dvořiště. Na konci rybníku se můžeme občerstvit na "Baště", a poté opět pokračovat po cyklostezce č.122 do Lomnice nad Lužnicí.
Cyklotrasy Jižní ČechyJiž opět na asfaltu projedeme Smržovem a po dalších 3 kilometrech už vjíždíme do Lomnice nad Lužnicí. V ní projedeme napříč přes náměstí a napojíme se na cyklostezku č.1170 směřující až do Kardašové Řečice.
Cyklostezka vede po silnici většinou po rovině, občas se vystřídá malé stoupání s klesáním. Větší stoupání přijde na řadu před vesničkou Novosedly nad Nežárkou. Vjedeme do vesnice a u kapličky odbočíme na modrou turistickou značku doprava. Asfalt vystřídá lesní cesta s pohodovou jízdou v lese. Po 4 kilometrech přijedeme na rozcestí k Hodějovskému rybníku. Zabočíme doprava, napojíme se na cyklostezku č.1035, která nás po 2 kilometrech dovede na hráz rybníka Rožmberk. Po hrázi vede cyklistická naučná stezka. Za rybníkem Rožmberk přejedeme hlavní silnici spojující Třeboň s Lomnicí nad Lužnicí a po cyklostezce č.1034 se kolem rybníka Káňov vrátíme zpátky do Třeboně.


Délka trasy: 35 km
Typ kola: trekingová, horská
Náročnost: nenáročná cyklotrasa s převýšením do 150m


Zajímavosti na trase:
Třeboň - město ležící v Třeboňské pánvi na Zlaté stoce mezi rybníky Svět a Rožmberk, jehož počátky sahají do poloviny 12. stol. Je lázeňským městem a střediskem CHKO Třeboňsko. Sídlo zde má pivovar Regent, který se rokem založení 1379 řadí mezi nejstarší pivovary na světě. Centrum města je městskou památkovou rezervací. V Třeboni najdeme renesanční zámek - původně panský dvorec, později přestavěný na kamenný hrádek, poprvé zmiňovaný roku 1374, Třeboňské městské opevnění, kostel sv. Jiljí s deskovými obrazy Mistra třeboňského oltáře, kostel sv. Alžběty, či augustiniánský klášter.
Břilice - (předměstí Třeboně). Špýchar u silnice s dřevěnou pavláčkou.
Dunajovice - Na Dunajovické hoře (504 m.n.m.) ležící jižně nad obcí, se nachází poutní místo Kaple sv.Kříže řečená "U Krista Pána" a Křížová cesta.
Horní Slověnice - raně gotický kostel sv. Mikuláše a Linharta ze 13. stol., s barokní čtyřbokou věží se zvoncovou bání přistavěnou v 18. stol. a gotický presbytář pocházející ze 13. stol. Ve vsi najdeme pěkné statky třeboňského typu.
Lomnice nad Lužnicí - vznikla pod stejnojmenným hradem, který je poprvé doložen v přídomku jejího majitele Oldřicha z Lommnice již roku 1265. S městem jsou úzce spojeny rody jako Vítkovci, Rožmberkové, Švamberkové či Schwarzenberkové. Rožmberkové v okolí města nechali vybudovat řadu rybníků, např. Velký Tisý, Malý Tisý, Dvořiště a Rožmberk. Jejich stavitelem byl nejdříve počátkem 16. století Štěpánek Netolický který stál i u vzniku Zlaté stoky, později Jakub Krčín z Jelčan. Ve městě stojí kostel sv.Václava a kostel sv. Jana Křtitele.
Rybník Rožmberk - rybník postavil Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan v letech 1584 - 1590. Vodní plocha cca 490ha, množství vody při normále 6,2 mil. m3 (při povodni v roce 2002 - cca 70 mil m3), délka hráze 2430m.
Rybník Káňov - založen na přelomu 15. a 16. století Štěpánkem Netolickým.


Mapa trasy:
Cyklotrasy Jižní Čechy
Fotogalerie:

Cyklotrasy Jižní ČechyCyklotrasy Jižní ČechyCyklotrasy Jižní ČechyCyklotrasy Jižní Čechy


Jiří Pouč, 26.07.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
  Ubytování na trase:  vložit ubytování     
  Cykloservisy a cykloprodejny na trase:  vložit cykloservis     
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklotrasy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cyklotrasy v Jeseníkách
Cyklotrasy v Jeseníkách
Jeseníky patří k hojně navštěvovaným místům České republiky. V několika posledních letech s rozvojem cyklistiky a cykloturistiky u nás, se poptávka po tomto regionu značně zvýšila. Do regionu začaly jezdit z Olomouce, Krnova, Zábřehu a dalších větších měst cyklobusy, které vás zavezou na Ovčárnu pod Pradědem, Rejvíz, Červenohorské sedlo a další turisticky atraktivní a vyhledávaná místa.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -