Cyklotrasy Jižní Čechy
Podél Schwarzenberského kanálu

......................................................................................................................................
Cyklotrasy Jižní Čechy
- Podél Schwarzenberského kanálu Schwarzenberský plavební kanál je jednou z největších a nejkrásnějších dochovaných technických památek na Šumavě. Začíná na česko-bavorské hranici Rosenauerovou nádržkou (potok Světlá), přechází přes hlavní evropské rozvodí Dunaj - Vltava (U Korandy) a ústí po téměř 52 km do řeky Mühl. Byl vybudován v letech 1789 -1823 dle návrhu Josefa Rosenauera (1735 - 1804), tehdejšího plavebního ředitele a knížecího schwarzenberského inženýra. Běžné rozměry jsou 2,5 m šířky a 1 m hloubky.
Během zhruba 100 let věku Schwarzenberského plavebního kanálu bylo do Vídně dopraveno touto a návaznými vodními cestami téměř 8 milionů kubíků dřeva. Schwarzenberský plavební kanál přispěl k mohutnému rozvoji oblasti a vzniku četných sídel, např. Nového Údolí, Stožce, Jeleních Vrchů, Nové Pece, Huťského Dvora a dalších.

Schwarzenberský plavební kanál v době svého provozu znamenal pro místní obyvatele především možnost práce, vždyť tento plavební kanál vyžadoval pro plavení dřeva až 800 pracovních míst denně.
Požadavky na provoz kanálu se postupně snižovaly, zejména vlivem zvyšování velikosti, dosahu a kapacity železniční sítě. Transport dřeva směrem do Vídně probíhal prakticky nepřetržitě až do roku 1891, poté pokračoval už jen do Haslachu (Große Mühl) do roku 1916. Dále probíhalo plavení dřeva již jen na českém území, kde bylo v roce 1962 definitivně zastaveno (Želnavský smyk).
V následujícím období technický stav kanálu postupně chátral, během let 1970 - 1980 byly prováděny místní opravy, které měly zamezit dalšímu zhoršování stavu objektů.
V současné době je Schwarzenberský kanál postupně rekonstruován a jeho využití se posunulo od plavení dřeva k turistickému využití. Namísto dnes jíž překonaného způsobu dopravy dřeva slouží kanál jako mfsto obdivu tohoto dokonalého díla našich předků.


Trasa:
Nová Pec - Schwarzenberský kanál - Zadní Zvonková - Přední Zvonková - Bližší Lhota - Horní Planá - Pernek - Nová Pec


Popis trasy:
Naše putování začneme v obci Nová Pec. Vydáme se kolem rybářské bašty po modré cyklostezce č. 1026 směrem na Plešné jezero a pozvolným stoupáním vjedeme do lesa.
Cyklotrasy Jižní ČechyPo třech kilometrech přijedeme na rozcestí ke Schwarzenberskému kanálu. Vpravo pokračuje zelená turistická značka na Plešné jezero. My se však vydáme vpravo po č.1023 přímo podél kanálu. Devět kilometrů pohodové jízdy po rovině na zpevněné asfaltové či lesní cestě nás dovede ke hřbitovu do Zadní Zvonkové. Tady cyklostezka ubíhá doleva nepříliš širokou pěšinou a klesá na silnici. Pozor při sjezdu!
Na silnici se dáme vlevo až přijedeme po šesti kilometrech již po cyklostezce č.1020 k přívozu u Horní Plané. Necháme se převést na druhou stranu Lipenské nádrže (přívoz jezdí minimálně každou hodinu, cena je 10 kč/kolo a 10 kč/osoba – červenec 2008).
Pokračujeme po cyklostezce č.33, která vede po hlavní silnici s docela hustým provozem. Ta naštěstí odbočuje po třech kilometrech doprava a další čtyři kilometry do Perneku po lesní pěšině. V Perneku uhýbá na vedlejší asfaltovou silnici po které dojedeme po dalších pěti kilometrech zpátky do Nové Pece.

Cyklotrasy Jižní ČechyDélka trasy: 32 km
Typ kola: trekingová, horská
Náročnost: středně náročná cyklotrasa


Zajímavosti na trase:
Nová Pec - leží v CHKO Šumava na pravém břehu Lipenské přehradní nádrže v místech, kde začíná vzdutí jezera, v nadmořské výšce 744 m. Nová Pec byla založena jako dřevařská osada v 17. století. Středisko letní rekreace. Šumavskou architekturu připomínají renovované původní vesnické chalupy s typickou zvoničkou na střeše. Obec je východištěm k výletům na Plešné jezero, ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a na Medvědí stezku.
Zadní Zvonková - ruina kostela a zbytky fary. Za totality tudy vedla ostře sledovaná hranice na západ.
Horní Planá - turistické středisko na mírně skloněném svahu levého břehu Lipenské vodní nádrže. Rodiště spisovatele Adalberta Stiftera. Pseudobarokní radnice z roku 1896.


Mapa trasy:
Cyklotrasy Jižní Čechy
Fotogalerie:

Cyklotrasy Jižní ČechyCyklotrasy Jižní ČechyCyklotrasy Jižní ČechyCyklotrasy Jižní Čechy


Jiří Pouč, 21.05.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
  Ubytování na trase:  vložit ubytování     
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cestopisy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Grossglockner Hochalpenstrasse
Grossglockner Hochalpenstrasse
Silnice Grossglockner Hochalpenstrasse vede kolem nejvyšší hory Rakouska - Großglockneru (3798m n.m). Leží v samotném srdci Velkých Taur a je nejvyšší a nejstarší silnicí v Rakousku. S její stavbou se započalo v roce 1930. Do té doby tady vedla jen dosti obtížně zdolatelná stezka, kterou založili již Římané. Její stavba trvala, často v nehostinných podmínkách, celých pět let.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -