Cyklotrasy Mikroregionu Šternbersko (1.)
Za krásami přírody

......................................................................................................................................
Cyklotrasy Mikroregionu Šternbersko (1.)
- Za krásami přírody Mikroregion Šternbersko se rozprostírá 16 kilometrů severně od Olomouce.
Cyklotrasy v okolí Šternberska nabízí jak nenáročnou cykloturistiku zalesněným krajem Střední Moravy vhodnou zejména pro rodiny s dětmi, tak kopcovitějším terénem na úpatí Nízkého Jeseníku.
První popisovaná cyklotrasa nás zavede za krásami přírody k Chomoutovskému jezeru a do Litovelského Pomoraví.


Trasa:
Šternberk - Lužice - Moravská Huzová - Březce- Chomoutov - Hynkov - Lhota nad Moravou - Střeň - Štěpánov - Liboš - Hnojice - Šternberk.

Popis trasy:
Ze šternberského náměstí se vydáme po trase č.6105. Sjedeme kolem potoka k nádraží a po cyklotrase č.6107 jedeme do Lužic. Za vesnicí odbočíme vlevo k Moravské Huzové. Za obcí opustíme cyklotrasu 6107 a odbočíme na Březce. Zde na křižovatce odbočíme vlevo a projedeme železničním podjezdem k Chomoutovskému jezeru. Na křižovatce se vydáme vlevo směrem do Chomoutova, přejedeme most přes řeku Moravu a odbočíme vpravo směrem na Horku nad Moravou. Před Horkou najedeme na cyklotrasu č.6027. Po projetí mostu přes Mlýnský potok odbočíme vpravo na cyklotrasu č.51. Zde trasa vede po nezpevněné polní cestě. Projedeme Hynkovem do Lhoty nad Moravou, kde pokračujeme po cyklotrase 6107 do Střeně a Štěpánova. V obci Liboš za Štěpánovem odbočíme doleva a přes Hnojice a Lužice dojedeme zpět do Šternberka.

Délka trasy: 42 km

Náročnost:
Nenáročná rovinná trasa s mírným převýšením vede po asfaltových a zpevněných polních cestách.

Zajímavosti na trase:
Šternberk - město 16 km severně od Olomouce. Původně gotický hrad ze 13.století, současné podoba je důsledkem několika přestaveb a proto je možné zde najít prvky všech slohů od gotiky po klasicismus. V hradní kapli se nachází replika vzácné gotické plastiky tzv. Šternberské madony. Farní kostel Zvěstování Panny Marie založen v roce 1269 Albertem II. ze Šternberka, Augustiniánský klášter z roku 1371.
Chomoutovské jezero - vzniklo v minulosti těžbou štěrkopísku. V roce 1973 bylo vyhlášeno jako přírodní rezervace. Posláním této rezervace o celkové výměře 106 ha je ochrana vodního a mokřadního ekosystému, významného hnízdiště a tahové zastávky vodního ptactva, stanoviště repatriovaného druhu Bobra evropského.
Lužice - první zmínka v r.1141, v obci bývalý statek známého zápasníka Gustava Frištenského, dnes chov koní.
Moravská Huzová - na domě uprostřed obce pamětní deska Františku kardinálu Tomáškovi, který zde působil.
Hynkov - významný jez, na Mlýnském potoku v minulosti množství mlýnů, hamrů a pil.
Lhota nad Moravou - obec vznikla v 15. stol.okolo panského vodního mlýna. Pamětní deska na rodném domě Jana Opletala.
Štěpánov - v roce 1842 založeny železné hutě bratry barony Kleinovými. Výroba zastavena před 2.sv. válkou, v místní části Březce výroba litiny ještě v 90. letech 20.stol. Naproti vlakovému nádraží kolonie dělnických domů. Urbanistický soubor 20-ceti domů z roku 1844 dokládá životní prostředí dělníků štěpánovských železáren.
Liboš - chov koní, mlýnský náhon - technická zajímavost.
Hnojice - v barokní faře z roku 1760 nástropní fresky a obrazy od J.Handkeho.


Mapa trasy:
Cyklotrasy Uničovsko - Loupežnická cyklotrasa


www.sternbersko.mikroregion.cz, 15.03.2010
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
  Ubytování na trase:  vložit ubytování     
  Cykloservisy a cykloprodejny na trase:  vložit cykloservis     
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklistické akce   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Jak vybírat stan
Jak vybírat stan
Pokud zvažujete koupi nového stanu, přeštěte si následující článek. Dozvíte se co je to tropiko, jak je důležitá výška vodního sloupce, nebo větrání, a jakou konstrukci nejlépe zvolit.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -