Cyklotrasy Uničovsko
Královstvím lesních skřítků

......................................................................................................................................
Cyklotrasy Uničovsko
- Královstvím lesních skřítků Mikroregion Uničovsko se rozprostírá severozápadně od Olomouce.
Cyklotrasy v okolí Uničova nabízí nenáročnou cykloturistiku rovinatým krajem Střední Moravy plným kulturních památek a přírodních zajímavostí, vhodnou zejména pro rodiny s dětmi.
První popisovaná cyklotrasa nás zavede do lužních lesů k romantickému areálu Nové Zámky.


Trasa:
Uničov - Střelice - Nový Dvůr - Litovel - Pňovice - Dětřichov - Želechovice - Brníčko - Uničov


Popis trasy:
Naše "pohádkové" putování za skřítky - strážci lesa - začínáme na pohodlné cyklotrase z Uničova do Střelic, kde všechny děti a milovníky zvířat určitě potěší výběh koní. Pokud se dopředu objednáte, můžete zde také navštívit Vesnické muzeum. Dál pokračujeme neznačenou asfaltovou cestou přímo za skřítky do jejich zeleného království. Les nás vítá šuměním stromů, tichým bubláním tekoucí vody a koberci pestrobarevných květů. Projíždějte pozorně a naslouchejte! Přes Jelení kopec po chvíli dojedeme ke značené cyklostezce, kde odbočíme doleva a pokračujeme k Novým Dvorům. Tady mineme odbočku k romantickému areálu Nové Zámky (zámek se souborem drobných historických staveb), pak ještě obec Červenka. Kousek dál už nás vítají "Hanácké Benátky" - město Litovel. Krátký odpočinek využijeme k občerstvení a procházce malebným městem a pak se už po Moravské stezce vydáme přes Šargounský mlýn směrem ke Střeni.
Na odbočce před Lhotou nad Moravou se rozloučíme s Moravskou stezkou, dáme se doleva a spěcháme do Střeně k hospodě U Bulhara, kde ulehčíme bolavým nohám a velké žízni. Dál cestou pěkně svižně pokračujeme do Pňovic, mineme Dětřichov a napojíme se na cyklotrasu k Želechovicím, při cestě se ještě osvěžíme u přírodního koupaliště na Pazderně. Pak už nás čeká Brníčko a za krátkou chvíli opět město Uničov.


Délka trasy: 28 km

Náročnost:
Nenáročná cyklotrasa vede po asfaltových a zpevněných lesních cestách a silnicích III. třídy.

Zajímavosti na trase:
Uničov - na náměstí stojí novogotický Kostel Nanebevzetí Panny Marie se zajímavými a honosnými interiéry a moderními okenními vitrážemi, Muzeum U Vodní branky s galerií uničovských starostů, obsahující podobizny představitelů města od 18. století do současnosti. V okolí
Střelice - Vesnické muzeum exponátů připomínajících každodenní život vesničanů, hodinový stroj místního kováře.
Nové Zámky - barokní zámek rodu Liechtensteinů. V současnosti je využíván jako dětský ústav (nepřístupný). Nedaleko Nových Zámků se na trase modré turistické značky (lesní cesta sjízdná na kole cross a MTB) nachází obelisk "Komín" a Chrám přátelství - Templ (kruhový letohrádek na skále nad řekou Moravou).
Litovel – "Hanácké Benátky", Radniční věž (nejvyšší radniční vež v České republice, která je postavena na řece, výška 72 metrů), Svatojánský most (nejstarší kamenný most na Moravě pochází z konce 16.století), Městské hradby (byly vybudovány ve 14.století a pobořeny švédskými vojsky během třicetileté války), Muzeum Litovel (expozice "Litovelská řemesla 1.pol. 20.stol."), Pivovar Litovel.
Pňovice – kostel sv. Václava z roku 1771 s nedalekou starobylou farou (1773).
Dětřichov – kostel sv. Anny z roku 1619.
Želechovice - obec s nejdelší historií na Uničovsku - sahá do roku 1078. V okolí obce bývalo ve středověku mnoho rybníků, dnes zůstal jeden jediný, který slouží jako přírodní koupaliště. Žerotín souvisí s významným moravským šlechtickým rodem Žerotínů.


Mapa trasy:
Cyklotrasy Uničovskowww.unicovsko.cz, 19.01.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklistické akce   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cykloakce v ČR
Cykloakce v ČR
Databáze aktuálních cykloakcí v regionech České republiky. Sami můžete vkládat pozvánku na cykloakci konanou ve Vašem regionu. Pomocí vyhledávacího formuláře si můžete najít akci, která Vám nejvíce vyhovuje.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -