Cyklotrasy Uničovsko
Loupežnická cyklotrasa

......................................................................................................................................
Cyklotrasy Uničovsko
- Loupežnická cyklotrasa Poslední z popisovaných cyklotras mikroregionu Uničovsko nás zavede do kopcovitějších míst kolem Oskavy a k zřícenině hradu Rabštejn, kde v dávných dobách družina lapků a zlodějů přepadala bohaté kupce na cestě k Olomouci.


Trasa:
Uničov - Brníčko - Dlouhá Loučka - Šumvald - Oskava - Libina - Obědné - Lipinka - Nová Hradečná - Troubelice - Lazce - Uničov


Popis trasy:
Za loupeživými rytíři do Oskavy vyjíždíme z Uničova k Brníčku. Značená cyklotrasa nás dovede až k odbočce před Haukovice, kde se dáme doleva a pěkně svižně a zvesela pokračujeme další značenou cyklotrasou přes Dlouhou Loučku do Šumvaldu. Tady si chvilku odpočineme v některé z místních "hospůdek", protože nás čeká náročné stoupání k Oskavě. O řece Oskavě, která tímto krajem už po staletí protéká, se prý v minulosti vyprávělo ledacos, lidé se báli nejen vodníků, ale i vodních žínek z tajemných vodních tůní, které svou krásou lákali kolemjdoucí do temných hlubin.
Vyjíždíme ze Šumvaldu a po silnici zdoláváme táhlý kopec k Šumvaldkým horkám, po chvíli se už připojujeme k cyklotrase z Troubelic a stále šlapeme naplno. Všichni se už těšíme, až spatříme Oskavu. V Oskavě máme za sebou něco přes dvacet kilometrů, kdo má ještě dost sil, může si vyšlápnout dalších pár kilometrů k Rabštejnu (zřícenina hradu na dvou skalních hřbetech). Pověsti ze zdejšího panství vypráví především o Joštovi z Dobříšova, purkrabím na hradě Rabštejně, který se postavil proti placení daní a nechal se unést vidinou zlata do té míry, že se svojí družinou lapků a zlodějů přepadal bohaté kupce na cestě k Olomouci a ulehčoval jejich měšcům.

Před dalším pokračováním v jízdě se můžeme osvěžit v oslavském rybníku. Nasedáme na kola a rozjíždíme se po asfaltové silnici směrem k Libině. Po cestě se opět můžeme vykoupat v rybníce před Libinou, za obcí cesta prudce stoupá do kopce k Obědné. Za vesnicí se dáme doleva a stále pokračujeme nahoru k odbočce na Nedvězí, tady pojedeme opět vlevo a na vrcholu kopce nesmíme přehlédnout lesní asfaltovou cyklotrasu, která nás provede pěkným lesním okruhem kolem Bradla - vrch se soustavou skal a skalek s vyhlídkou.
Po pár kilometrech opouštíme les a odbočujeme opět vlevo na Lipinku, čeká nás krásný výhled do krajiny a příjemná cesta z kopce k Nové Hradečané. Podle pověsti prý nedaleko odtud - na vrchu Hradisko - stával rozlehlý opevněný hrad se strážními věžemi, který byl doupětem loupeživých rytířů. Pod hradem prý vedla obchodní stezka, a když tudy projížděly povozy z hor a mířily na trhy do Olomouce, mnohokrát se stalo, že tlupa loupežníků povozy přepadla, kupce oloupila a zabila. A tak se prý jednou stalo, že se hrad i se všemi loupežníky propadl do země, snad až někam do pekel.
Stále jsme pěkně vysoko a můžeme se tedy rozhlédnout - pod námi je Uničovsko jako na dlani. Sjíždíme po cyklotrase k Troubelicím a odtud už po rovině míříme zpět do Uničova. Za sebou jsme nechali pěknou řádku pokořených kopců, možná máme i trochu těžké nohy, ale v paměti nám zato zůstane spousta krásných zážitků.


Délka trasy: 40 km

Náročnost:
Náročnější trasa vede členitým terénem převážně po asfaltových cyklotrasách a silnicích III. třídy.

Zajímavosti na trase:
Uničov - na náměstí stojí novogotický Kostel Nanebevzetí Panny Marie se zajímavými a honosnými interiéry a moderními okenními vitrážemi, Muzeum U Vodní branky s galerií uničovských starostů, obsahující podobizny představitelů města od 18. století do současnosti. V okolí
Dlouhá Loučka - v průběhu staletí byla obec v majetku významných šlechtických rodů, po dvě století patřila také řádu německých rytířů. Dokladem bohaté historie obce je původně gotický kostel sv. Bartoloměje s cenným kruhovým portálem a dále pak budova barokního zámku z roku 1709, vystavěná na místě středověké tvrze, zámek bohužel v roce 1985 vyhořel. Součástí zámeckého areálu je také krajinářský park s cennými dřevinami.
Šumvald - obec připomínaná již v roce 1287, leží v rovinaté krajině Hornomoravského úvalu. Gotický kostel sv. Mikuláše z pol. 14. stol. s cennými barokními plastikami a malbami.
Oskava - původně hornická obec, ležící na úpatí Hraběšinké hornatiny je východiskem turistických i cyklistických tras do CHKO Jeseníky.
Nová Hradečná - podhorská obec, ležící na pomezí Úsovské vrchoviny. Obci i širokému okolí od pradávna vévodí památná hora Bradlo. Místním unikátem je zachovalá barokní socha Jana Nepomuckého z roku 1719.
Troubelice - obec pochází z roku 1334. Nedaleko údolíčko - zvané Hukadla.


Mapa trasy:
Cyklotrasy Uničovsko - Loupežnická cyklotrasa


www.unicovsko.cz, 06.09.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
  Ubytování na trase:  vložit ubytování     
  Cykloservisy a cykloprodejny na trase:  vložit cykloservis     
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Zajímavé cíle   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cykloakce v ČR
Cykloakce v ČR
Databáze aktuálních cykloakcí v regionech České republiky. Sami můžete vkládat pozvánku na cykloakci konanou ve Vašem regionu. Pomocí vyhledávacího formuláře si můžete najít akci, která Vám nejvíce vyhovuje.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -