Cyklotrasy Uničovsko
Za střípky minulosti

......................................................................................................................................
Cyklotrasy Uničovsko
- Za střípky minulosti Třetí z popisovaných cyklotras mikroregionu Uničovsko nás zavede do míst osídlených již v mladší době kamenné, k památným stromům či majestátnému hradu Sovinci stojícímu na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku.


Trasa:
Uničov - Brníčko - Želechovice - Dětřichov - Pňovice - Žerotín - Újezd - Haukovice - Paseka - Sovinec - Těchanov - Valšovský Důl - Dlouhá Loučka - Horní Sukolom - Plíškův Mlýn - Lazce - Uničov


Popis trasy:
Putování za historií začínáme opět v Uničově. Dnes se dáme na jih po cyklotrase přes Brníčko do Želechovic. Tato oblast byla osídlena již v mladší době kamenné (nálezy keramických střepů). Velký historický význam mají také zdejší zbytky pecí z období Velké Moravy, které sloužily ke zpracování železné rudy - odtud název obce. Při cestě z Želechovic se můžeme zchladit v pískovně na Pazderně nebo si odpočinout pod korunou památného Tátovského dubu.
V Dětřichově opouštíme cyklotrasu a pokračujeme asfaltovou silnicí přes Pňovice do Žerotína, kde na nás čeká příjemný areál koupaliště. Žerotínskou záhadou je kmen letitého vykotlaného dubu - zvaný Koráb (uložen v parku žerotínského zámku), ve kterém se měl podle pověsti při útěku z vlasti skrývat J. A. Komenský.
Pak už nás čeká Újezd. Obec se stala po mnoho let domovem saléry Vodičky, díky přátelství s Jaroslavem Haškem (poznali se během ruského zajetí) se pan Vodička stal také jednou z postav ve slavném Švejkovi. Mineme klidnou hladinu haukovického rybníka a pak odbočíme vpravo na cyklotrasu k Pasece. O zdejším kostele sv. Kuhnuty se od pradávna povídá, že odtud vede tajná chodba k hradu Sovinci.
Teď nás čeká náročné stoupání k hradu Sovinci. Po prohlídce hradní pevnosti a příjemném občerstvení pokračujeme dál po cyklotrase k Těchanovu, pěkně se svezeme z kopce a na lesní cestě se osvěžíme u bublajícího potůčku. Ve Valšovském dole se rozloučíme s cyklotrasu, která vede doprava k Rešovským vodopádům, a pokračujeme vlevo na Dlouhou Loučku, kde se můžeme zastavit u Pravoslavného kříže (památník obětem napoleonských válek). Teď nás čeká část trasy po frekventované silnici do Horní Sukolimi a pak se dáme doprava po klidné asfaltce k Plíškovu Mlýnu. Znovu musíme na silnici s větším provozem, na štěstí jen na pouhý kilometr. U šumvaldských rybníků odbočíme doleva, projedeme Kaucemi a dnešní náročnou trasu opět zakončíme v Uničově.


Délka trasy: 31 km

Náročnost:
Jednodenní náročnější trasa vede členitým terénem převážně po asfaltových cyklotrasách a silnicích III. třídy.

Zajímavosti na trase:
Uničov - na náměstí stojí novogotický Kostel Nanebevzetí Panny Marie se zajímavými a honosnými interiéry a moderními okenními vitrážemi, Muzeum U Vodní branky s galerií uničovských starostů, obsahující podobizny představitelů města od 18. století do současnosti. V okolí
Želechovice - obec s nejdelší historií na Uničovsku - sahá do roku 1078. V okolí obce bývalo ve středověku mnoho rybníků, dnes zůstal jeden jediný, který slouží jako přírodní koupaliště. Žerotín souvisí s významným moravským šlechtickým rodem Žerotínů.
Pňovice - kostel sv. Václava z roku 1771 s nedalekou starobylou farou (1773).
Žerotín - v obci stála tvrz z 12.st., později majetek rodu ze Žerotína. Na jejím místě augustiniáni v polovině 18. století vybudovat barokní zámek, jednopatrovou budovu obdélníkového půdorysu.
Újezd - díky řadě zachovalých historických selských stavení patří obec Újezd s místními částmi Haukovice a Rybníček k jedinečným dokladům původního moravského urbanismu. Dominantou obce je majestátní barokní stavba - farní kostel sv. Jana Křtitele (původně z roku 1296). Černý kříž u Rybníčku, pochází z počátku 19. stol. - vzpomínka na padlé ruské vojáky za napoleonských válek.
Paseka - barokní kostel sv. Kunhuty s původním románským jádrem a renesanční věží, sousoší svaté Trojice z poloviny 19. století.
Sovinec - hrad na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad založili těsně před rokem 1332 příslušníci rodu, který se od roku 1348 nazýval po hradu „páni ze Sovince“. Od roku 1492 byl postupně k¨několika majitely přestavován. Přes mohutné opevnění dobyla na podzim 1643 hrad švédská vojska a až do roku 1650 z něj učinila jednu ze svých pevností. Po požáru roku 1784 byly provedeny jen nejnutnější úpravy a ve 40. letech 19. století zde byl řádový seminář a od roku 1867 lesnická škola. Za druhé světové války byl hrad vězením a základnou jednotky SS, v roce 1945 opět vyhořel. V současnosti je hrad postupně rekonstruován.
Valšovský důl - křižovatka turistických tras.
Dlouhá Loučka - v průběhu staletí byla obec v majetku významných šlechtických rodů, po dvě století patřila také řádu německých rytířů. Dokladem bohaté historie obce je původně gotický kostel sv. Bartoloměje s cenným kruhovým portálem a dále pak budova barokního zámku z roku 1709, vystavěná na místě středověké tvrze, zámek bohužel v roce 1985 vyhořel. Součástí zámeckého areálu je také krajinářský park s cennými dřevinami.


Mapa trasy:
Cyklotrasy Uničovsko - Za střípky minulosti


www.unicovsko.cz, 06.07.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
  Ubytování na trase:  vložit ubytování     
  Cykloservisy a cykloprodejny na trase:  vložit cykloservis     
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklotrasy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cyklotrasy v Jeseníkách
Cyklotrasy v Jeseníkách
Jeseníky patří k hojně navštěvovaným místům České republiky. V několika posledních letech s rozvojem cyklistiky a cykloturistiky u nás, se poptávka po tomto regionu značně zvýšila. Do regionu začaly jezdit z Olomouce, Krnova, Zábřehu a dalších větších měst cyklobusy, které vás zavezou na Ovčárnu pod Pradědem, Rejvíz, Červenohorské sedlo a další turisticky atraktivní a vyhledávaná místa.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -