Opava Radegast CykloTrack

......................................................................................................................................
Opava Radegast CykloTrack Opava Radegast CykloTrack Vás zavádí do mírně zvlněné krajiny okolí Opavy, do které se zařezává romantické údolí řeky Moravice s hlubokými lesy. Na historickém území Slezska, kterým trasa prochází, objevíte vedle krásné přírody pohádkově romantické zámky v Hradci nad Moravicí, Raduni a Kravařích. Příjemným místem k odpočinku je stín pod korunami letitých stromů v arboretu v Novém Dvoře či několik zatopených lomů v okolí trasy. Při svém putování narazíte na linie vojenských pevností, které se táhnou od Kravaří až po Velké Heraltice, či na historické větrné mlýny.
Zajímavostí je i Otická sopka, jihozápadně od Opavy. Budete-li znaveni, odpočinek najdete v některé z nespočetných hospod a hospůdek.


Popis trasy:
Jako výchozí bod cyklotrasy Opava Radegast CykloTrack jsme zvolili centrum regionu Opavu a její západní předměstí Jaktař (0,0 km), odkud vede trasa po polní cestě podél potoka do místní části Zlatníky (4,0 km). Dále trasa pokračuje zúženou nezpevněnou stezkou kolem Stěbořického rybníka a Rybářské Bašty do Stěbořic (6,0 km). Po hlavní silnici přechází do Nového Dvora (8,5 km), kde je zajímavé Arboretum se skleníky. Na konci obce trasa odbočuje doprava na lesní zpevněnou komunikaci a pokračuje lesem a po polní kamenité cestě do Sádku.
Zde trasa odbočuje doleva a pokračuje po zpevněné komunikaci do Velkých Heraltic (16,0 km). U rybníka pod zámkem odbočuje doleva na místní komunikaci a v křižovatce s hlavní silnicí pokračuje doleva do Košetic a dále do Svobodných Heřmanic (22,0 km). Vpravo od trasy se nachází zatopený břidlicový lom.
Opava Radegast CykloTrackTrasa pokračuje po hlavní komunikaci přes Bratříkovice (24,0 km), kolem větrného mlýna do Hlavnice (27,0 km) a dále do Litultovic (30,0 km). Do Dolních Životic (33,0 km) nás trasa zavede po místní spojce kolem Litultovického potoka. Před Mikolajicemi trasa táhle stoupá. V obci (36,0 km) trasa odbočuje na křižovatce doleva. Za obcí sjíždí z hlavní silnice na nezpevněnou místní spojku do Štáblovic (37,0 km). Pokračuje stoupáním ze Štáblovic po asfaltové komunikaci až do osady Vendelín (39,0 km), kde po odbočení doprava vede polní kamenitou cestou k lesu. Na okraji lesa trasa sjíždí po lesní cestě do chatové osady Meleček (41,0 km). Tento lesní úsek vede místy, kde se sváží dřevo, čemuž může odpovídat i zhoržená kvalita povrchu. Chatoviště Meleček se rozkládá podél stejnojmenného potoka a zejména v sezóně zde počítejte se zvýšeným pohybem chodců.

V Žimrovicích (42,0 km) se trasa napojuje na cyklotrasu č. 551. U splavu trasa odbočuje z asfaltové komunikace doprava a dále vede pěšinami okrajem parku do centra Hradce nad Moravicí (45,0 km). Vpravo od trasy na skalnatém ostrohu stojí zámek s rozsáhlým krajinářským parkem. Na křižovatce u mostu přes řeku (46,0 km) trasa zahýbá doprava a následně, po odbočení doleva na další křižovatce, sjíždí pod kopec Kalvárie s křížovou cestou.
Dále trasa nabízí 5 km příjemné jízdy lesem po kvalitní zpevněné cestě, v první části s intenzivnějším stoupáním. Lesní úsek končí u hájenky u hlavní komunikace pod Skřípovem a po odbočení doleva trasa pokračuje do Jakubčovic a dále směrem na Hlubočec. Trasa se ještě před obcí odklání doleva a v lesním úseku sjíždí z hlavní cesty na pevnou lesní komunikaci.
Malebným údolím řeky Raduňky, které je součástí přírodního parku Moravice, sjíždí k zámku do Raduně (63,0 km). Cyklotrasa kolem zámku je vedena okrajem krajinářského parku, ale pokud si budete chtít odpočinout ve stínu stromů u rybníka (a stojí to za to), respektujte v parku zákaz jízdy na kole. V centru obce na křižovatce u kostela trasa odbočuje doprava. Na konci obce trasa odbočuje z hlavní komunikace doleva na polní cestu. Tento úsek trasy může být za mokra hůře sjízdný. Nedaleko zemědělského areálu přejíždí trasa přes hlavní komunikaci a pokračuje rovně do Suchých Lazců (67,0 km).
Obcí je trasa vedena po místních komunikacích na polní cestu se sníženou kvalitou povrchu, dále do Nových Sedlic (68,0 km), kde se odbočením doleva napojuje na cestu do Štítiny (69,0 km). Dbejte zvýšené opatrnosti při přejíždění přes komunikaci I. třídy.

Opava Radegast CykloTrackTrasa pokračuje po hlavní silnici do Mokrých Lazců (72,0 km), na hlavní křižovatce odbočuje doleva a projíždí kolem žel. zastávky po cestě k mostu přes řeku Opavu. V tomto místě se trasa napojuje na kvalitní stezku do Kravaří (75,0 km). Průjezd městem je řešen po místních komunikacích. Zámeckým parkem je trasa vedena stezkami, které zároveň slouží chodcům a návštěvníkům golfového hřiště, proto dbejte zvýšené opatrnosti.
Následuje úsek trasy do Velkých Hoštic po nezpevněné polní cestě snížené kvality, která je nicméně cyklisty hojně využívána. Velkými Hošticemi (79,0 km) je trasa dovedena místní komunikací pod obchod, kde odbočuje doleva a vede k zámku.
Dále trasa vede přes lesík úzkou udržovanou stezkou a po louce kolem vojenského opevnění do Malých Hoštic (83,0 km). Tento úsek trasy je za mokra hůře sjízdný. Na mostě přes řeku Opavu odbočuje trasa doprava a pokračuje podél řeky do Opavy až k dalšímu mostu. Průjezd městem je řešen po cyklostezce, která byla vybudována v korytě řeky Opavy, a míjí tak všechny rušné komunikace. V městských sadech odbočuje trasa doprava na hlavní komunikaci a vede zpátky na Jaktař, kde naše putování začalo.


Způsob značení trasy
Opavská cyklotrasa je vyznačena jako obousměrný okruh a dosahuje celkové délky 90 km. Okruh je vhodně propojen se stávajícími cyklotrasami a cyklostezkami, které umožňují trasu krátit a tak přizpůsobit počet najetých kilometrů Vašim schopnostem a fyzické kondici.

Doporučené zkratky: Sádek - Svobodné Heřmanice (cyklotrasa číslo 6164), Nový Dvůr - Hlavnice (trasa číslo 6167), Hradec nad Moravicí - Opava (kolem řeky Moravice po trase 551) nebo Branka u Opavy - Raduň (6055). Porci kilometrů lze případně rozdělit do několika dnů. Trasa je v terénu dobře vyznačena, ale přesto je užitečným společníkem každého cykloturisty mapa.


 Profil trasy:Mapa trasy:
Fotogalerie:

Opava Radegast CykloTrackOpava Radegast CykloTrackOpava Radegast CykloTrackOpava Radegast CykloTrack


www.birell.cz, 11.06.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
  Cykloservisy a cykloprodejny na trase:  vložit cykloservis     
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklistické akce   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cykloakce v ČR
Cykloakce v ČR
Databáze aktuálních cykloakcí v regionech České republiky. Sami můžete vkládat pozvánku na cykloakci konanou ve Vašem regionu. Pomocí vyhledávacího formuláře si můžete najít akci, která Vám nejvíce vyhovuje.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -