Atraktivity střední moravy

......................................................................................................................................
Atraktivity střední moravy Projekt "Atraktivity střední moravy" je společným projektem partnerů - Města Šternberka, Obce Náměšť na Hané, Města Úsova a Státního hradu Šternberk. Aktivity projektu jsou spolufinancovány Evropským fondem pro regionální rozvoj, Ministerstvem pro místní rozvoj a Olomouckým krajem.

Projekt je zaměřen na propagaci turistických atraktivit střední Moravy se zvláštním důrazem na kulturní památky a na vytvoření kvalitní informační sítě pro turisty a návštěvníky regionu.
Realizace projektu bude mít dopad na celé území střední Moravy, partnery projektu spojuje mimo jiné umístění atraktivních kulturních památek v místě, jednotlivé subjekty jsou vzájemně v blízké dojezdové vzdálenosti, proto je možné společně koncipovat nabídku produktových balíčků např. pro cykloturisty.


ZÁMEK NÁNĚŠŤ NA HANÉ
Malebný zámek leží na pomezí Drahanské vrchoviny v úrodné oblasti Hané asi 15 km od Olomouce. Elegantní klasicistní stavba je obklopena kruhovým parkem, z něhož vybíhají do všech světových stran cesty lemované lipovými alejemi.
Zámek si nechal postavit roku 1766 Ferdinand Bonaventura hrabě z Harrachu. Současně vznikl kruhový park kolem zámku a byla vysázena lipová stromořadí. Od roku 1778 přechází zámek do rukou hrabat Kinských, ve kterých je v držení až do roku 1916. V tomto roce ho prodává hrabě Evžen II. Kinský olomouckému obchodníkovi se železem Františku Ottahalovi. Po druhé světové válce byl majetek rodině Ottahalových zkonfiskován. Do konce roku 1999 zámek spravovalo Vlastivědné muzeum v Olomouci, následně se o zámek starala Správa státních hradů, zámků a zahrad Severní Moravy a od 1.7.2000 je zámek majetkem obce Náměště na Hané.
Zámecké interiéry jsou vybaveny nábytkem různých slohů, unikátní je sbírka míšeňského porcelánu. V bývalých stájích je vystavena sbírka slavnostních a cestovních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů z 18. a 19. století.


HRAD ŠTERNBERK
Hrad Šternberk stojí na skalnatém vršku na okraji města Šternberk, které leží na úpatí pohoří Nízkého Jeseníku asi 13 km severně od Olomouce. Mohutné jádro hradu vystavěné v romantickém slohu doplňuje válcová věž se zbytky opevnění hlavního paláce.
Hrad byl založený Šternberky ve 13. století. Do dnešní doby se z tohoto období dochovala věž a zbytky opevnění. Ve 2. polovině 14. století nejvýznamnější člen rodu, Albert II. ze Šternberka hrad rozšířil a vyzdobil vrcholným uměním doby Karla IV. Z tohoto období je hradní kaple se zbytky nástěnných maleb ze života Panny Marie. Za husitských válek byl hrad obsazen husitskou posádkou. V 16. století byl celý komplex renesančně přestavěn pány Berky z Dubé a Lipé. V roce 1570 přešel i s městem a celým panstvím do rukou slezských knížat z Minstrberka, v roce 1647 jej zdědili vévodové z Württembergu. Roku 1693 koupil šternberské panství Jan Adam kníže z Lichtenštejna a v držení jeho rodu zůstal hrad až do r. 1945. Současná podoba je z konce 19. století, kdy byl hrad upraven Lichtenštejny v duchu historického romantismu.
V současnosti tvoří expozici sbírky původního rodového muzea Lichtenštejnů a sbírky dokumentující vývoj životního stylu a výtvarného umění od gotiky po baroko. Je zde soubor holandských a italských kožených tapet, soubor vitráží, unikátní soubor renesančních kachlových kamen, nebo sbírka italského, holandského a německého malířství.


ZÁMEK ÚSOV
Zámek Úsov leží 5 km severovýchodně od Mohelnice na úpatí Zábřežské vrchoviny nad stejnojmennou obcí.
Jde o jeden z nejstarších dochovaných severomoravských zámků, který je postavený ve stylu Francouzského kastelu. Písemné zmínky dokládají, že už v polovině 13.století zde stával gotický hrad. Do roku 1487 hradní palác přestavěli páni z Vlašimi, dílčí úpravy prováděli i další majitelé - páni z Boskovic.
V 17. století koupili hrad Liechtenštejnové, kteří poté přestavěli jeho část na renesančně - barokní zámek. Rod Liechtenštejnů vlastnil zámek až do roku 1945. V roce 1898 založili Liechtenštejnové na Úsově lovecko-lesnické muzeum, které je samo o sobě ojedinělou sbírkou tohoto druhu v celé střední Evropě.
Součástí muzea je sbírka trofejí, pocházejících z výprav Liechtenštejnů do Afriky a Asie, sbírka trofejí našich savců a ptactva. K zajímavostem patří kolekce kuriozních pytláckých zbraní a loveckých pušek.Informace:
Více informací naleznete na adrese www.atraktivity-moravy.cz

Zámek Náměšť na Hané
Hrad 1, 783 44 Náměšť na Hané
tel.: +420 585 952 185
zamek@namestnahane.cz
http://zamek.namestnahane.cz

Hrad Šternberk
Horní náměstí 6, 785 01 Šternberk
tel.: +420 585 012 935
hrad.sternberk@tiscali.cz

Hrad a zámek Úsov
Zámecká 1, 789 73 Úsov
tel.: +420 583 435 111
www.pruvodce.com/usov


Jiří Pouč, 17.08.2006
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cestopisy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Regiony ČR
Regiony ČR
Popis 32 regionů ležících na území ČR doplněných o stručný popis měst, historických objektů, lázní, jeskyní, nebo přírodních zajímavostí. U každého regionu naleznete nabídku ubytování, cykloprodejen, cykloservisů či cykloakcí konaných v daném regionu, kam můžete vkládat vlastní příspěvky.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -