Cyklisté přispěli v Plzni svými názory městu

......................................................................................................................................
Cyklisté přispěli v Plzni svými názory městu Součástí programu města Plzně k Týdnu mobility bylo získat informace o tom, co cyklisty v Plzni nejvíc trápí a jak by konkrétně chtěli zlepšit podmínky. Své zkušenosti s týdenním používáním kola svěřili dotazníku Moje zkušenosti po Týdnu na kole. Výsledky tohoto malého dotazníkového šetření spolu s některými konkrétními podněty prezentovala spolu- organizátorka této akce Radka Žáková.
Ti, kteří odevzdali dotazník, který měl zjistit s jakými problémy se při cestách na kole po Plzni setkávali, byli slosováni a tři z nich získali věcné ceny od organizátorů – města Plzně a regionálního cyklistického portálu plzenskonakole.cz.

Výsledky dotazníkového šetření
Akce Týden na kole se zúčastnilo více mužů, než žen spíše starší generace – účastníků do 30 let nebyla ani třetina. Většina používá kolo rekreačně (na výlety), přičemž více než polovina z nich jezdí na kole celý rok. Převažují ti, co jezdí delší trasy (nad 50km) a při výběru trasy se řídí vlastní zkušeností spíš než mapou nebo doporučením jiných.

K nejnebezpečnějším místům cyklisté často řadili hlavní komunikace, které ještě nejsou „lemované“ cyklostezkami (Klatovská, Jateční ale i nová Americká), křížení frekventovaných komunikací (nejvíce u viaduktu blízko hráze Velkého Boleveckého rybníka, ale i přejezd Domažlické, Křimické nebo Koterovské na Světovaru). Jde přitom většinou o úseky, které cyklista nemůže efektivně objet (tedy jakési „hrdlo“) nebo místa, která jsou jeho častým cílem (např. obchody na Klatovské tř.). Jako nebezpečné často cyklisté označovali pohyb chodců, psů a kočárků na cyklostezkách, někteří přitom volali po stezkách přímo v komunikaci, které by umožnili plynulejší jízdu.

Na otázku Je jízda po Plzni na kole nebezpečná? odpověděla převážná většina, že není, když víte, kudy jet, což vystihuje schopnost těch, co na kole chtějí jezdit, najít si optimální trasu.

Na otázku Na kterém místě byste uvítali cyklostezku? odpovídali účastníci nejčastěji: mezi Štruncovými sady a viaduktem u hráze Velkého Boleveckého rybníka. Mnozí uváděli také Klatovskou v úseku od Práce k Belánce a Americkou třídu.
Několik otázek bylo věnováno parkování kol. Ukazuje se, že většinu účastníků nedostatek cyklostojanů od jízdy po Plzni neodradí – svá kola pak nejčastěji zamykají k různým zábradlím a mřížím. Asi 20% cyklistů uvedlo, že pokud nemají, kde kolo bezpečně zaparkovat (vhodně umístěný stojan s možností zamknout rám kola), raději na místo nejedou. To by mělo zajímat zejména provozovatele restaurací a obchodů, kam cyklisté jezdí, protože tím přicházejí o zákazníky. Špatná je zatím také situace s ukládáním kol na pracovišti - skoro 40% dotazovaných uvedlo, že v práci či ve školo nemají kolo kam dát.

Dá se říci, že účastníci akce patří ke zdatnějším cyklistům, neboť v průměru na kole ujeli v Týdnu mobility přibližně 100 km, ročně přitom ujedou kolem 2700 km.


www.plzenskonakole.cz, 11.10.2009
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Oprava a údržba jízdního kola   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cykloservisy
Cykloservisy
Chystáte se na kole na dovolenou? Tak na ni nezapomeňte své dvoukolé miláčky pořádně připravit. Zkontrolovat, promazat a seřídit. Pokud si na to sami netroufáte, navštivte některý z mnoha cykloservisů či cykloprodejen ve Vašem kraji či regionu.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -