Je Česko cykloturistickou velmocí?

......................................................................................................................................
Je Česko cykloturistickou velmocí? Cykloturistika v České republice prožívá boom. Tak to alespoň vypadá podle tempa rozvoje cyklistických tras. V Česku je podle průzkumu agentury CzechTourism přes 37 tisíc km cyklistických tras a stezek, zhruba tolik jako ve 4,5krát větším Německu. Znamená to, že je Česko rájem pro milovníky jízdy na kole?


Většinu cyklistického značení provádí a koordinuje Klub českých turistů (KČT). Na území ČR však jsou i trasy a stezky, které vznikají díky dalším subjektům, jako jsou Nadace Partnerství (stezky Greenways), jednotlivé obce či soukromé subjekty. Zjistit skutečnou délku tras je obtížné, neboť některé nejsou začleněny do celostátního systému. Situaci stěžuje také duplicitní značení na některých trasách.

Agentura CzechTourism zjistila, že současná délka cyklistických tras a stezek v ČR dosahuje až 37 tisíc km, z toho jen necelá 3 % vedou po stezkách určených jen pro cyklisty. Co se týče tras mezinárodního významu, jejich délka představuje asi 2,5 tisíce km. Patří sem např. stezka Greenways Praha – Wien, Jantarová stezka, Moravská stezka, stezka Labe a další. Velké oblibě se těší také tematické stezky, např. vinařské na jižní Moravě (1254 km) nebo Radegast cyklotrack v Beskydách (306 km).

Je Česko cykloturistickou velmocí?


Největší hustotou tras a stezek disponuje hlavní město Praha (98 km na 100 km2), dále Pardubický (81 km) a Liberecký kraj (69 km). Naopak nejnižší hustota je v Ústeckém kraji (30 km) a na Vysočině (35 km). Největší rozvoj zaznamenalo cykloznačení na Karlovarsku, během šesti let se zde hustota zvýšila z 11 na 60 km/100 km2. Situace se naopak příliš nezměnila ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, kde byla v roce 2002 nejvyšší hustota tras značených pro cyklisty a dnes je pouze průměrná.

Svou hustotou tras s cyklistickým značením je ČR evropským unikátem. Vždyť sousední Rakousko udává kolem 10 tisíc, Švýcarsko 8,5 tisíce a Slovensko 5,5 tisíce km cyklistických tras a stezek. Tato čísla ale pravděpodobně nezahrnují trasy a stezky lokálního významu.

Jaroslav Martínek z Centra pro dopravní výzkum připouští, že kvalita tras poněkud pokulhává za kvantitou: „Dobrou zprávou ale je, že mnoho regionů si tuto skutečnost uvědomuje a připravují rozsáhlé cyklistické projekty, které zkvalitní dané cyklotrasy. Např. jen v rámci regionálního území NUTS II Střední Morava byly vybrány projekty na výstavbu cyklistických stezek ve výši 510 mil. Kč (mezi nimi např. cyklostezka Bečva či Moravská stezka). Nedávno byly schváleny další projekty v Jihomoravském či Pardubickém kraji. I z ostatních krajů přichází signály, že již brzy dojde k zatraktivnění celé sítě cyklotras.“


Dalším problémem je úroveň doplňkových služeb pro cyklisty. Zatímco na trasy v Rakousku a Švýcarsku navazují kvalitní sítě stravovacích a ubytovacích zařízení, v Česku se tyto služby teprve rozvíjí. Národní certifikaci služeb pro cyklisty u nás provádí Nadace Partnerství, která prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů (www.cyklistevitani.cz). Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy jiných evropských zemí (např. Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku).

Podle J. Martínka lze boom cykloturistiky v Česku pozorovat již delší dobu, ale opravdová kvalita se začíná rodit až nyní, kdy většina vhodných komunikací pro cykloturistický provoz byla vyznačena. Agentura CzechTourism aktivně propaguje cykloturistiku např. prostřednictvím svého portálu www.kudyznudy.cz, kde turisté najdou více než 200 tipů na výlety, včetně kvalitních cyklomap.

Je Česko cykloturistickou velmocí?Cyklistické značení provádí a koordinuje Klub českých turistů (KČT), který je dotován MMR. Dotace na údržbu cykloznačení poskytují také kraje. Na území ČR však jsou i trasy a stezky, které vznikají díky dalším subjektům jako jsou Nadace Partnerství (stezky Greenways), jednotlivé obce či soukromé subjekty (Radegast cyklotrack).

Cyklistická trasa (cyklotrasa) je pozemní komunikace vhodná pro cyklisty, je označená orientačním dopravním nebo turistickým značením.

Stezka pro cyklisty (cyklostezka, cyklistická stezka) je pozemní komunikace nebo její jízdní pás (nikoliv jen jízdní pruh!) vyhrazený dopravní značkou pro jízdu na jízdním kole. Je určena pouze pro cyklistickou dopravu. Automobilová a motocyklová doprava je z ní vyloučena.


Cyklostrategie.cz, 11.11.2008
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cestopisy   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Zajímavosti v regionech ČR
Zajímavosti v regionech ČR
Hrady, zámky, skanzeny a další kulturní a historické objekty, přírodní zajímavosti, nebo vodní nádrže v regionech České republiky. Sami můžete vkládat vlastní příspěvky zajímavostí dělené do 32 regionů ČR. Pokud hledáte konkrétní záznam, využijte vyhledávacího formuláře.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -