Cyklosezóna začala, naplánujte výlet do Horního Rakouska!

......................................................................................................................................
Cyklosezóna začala, naplánujte výlet do Horního Rakouska! Proč nevyrazit za hranice?
Pokud se vydáte na Třeboňsko nebo k Lipnu, nemusíte se spokojit jen s tuzemským výletem. Do Rakouska je to odtud co by kamenem dohodil, a můžete využít například Českorakouskou příhraniční stezku, která vede po trase Horní Dvořiště – Nové Hrady – Nová Bystřice – Znojmo – Břeclav. Z ní pak už lze snadno odbočit k našim jižním sousedům.

Malebná oblast Mühlviertel, která leží hned u hranic s Českou republikou, k výletu zrovna zve, a to nejen v létě. Je to tajemná krajina, ve které se můžete projíždět hustými lesy a míjet žulové balvany i majestátní hrady a zříceniny. Když vyjedete z lesa, otevře se před vámi upravená zemědělská krajina, na níž svítí nabílené zemědělské usedlosti. Celá oblast je klidná a turisty zatím nepřehlcená – projížďka tedy nabízí skvělou možnost pohodové relaxace.
Navíc tu můžete potkat milé místní obyvatele, hospůdky s dobrým gulášem a vyhlášeným pivem a také nemálo zajímavých gotických památek. A celé Horní Rakousko je známé tím, že je tu rozsáhlá síť perfektně upravených cyklostezek.

Freistadt – okénko do středověku
Cyklosezóna začala – naplánujte výlet do Horního Rakouska!Jen 19 kilometrů od Dolního Dvořiště leží město Freistadt, které se může pochlubit nejlépe dochovaným opevněním ze všech středověkých měst v Rakousku. Narazíte tu na úzké městské uličky a mohutné městské hradby ze 14. století s věžními branami, z nichž nejzajímavější je Linecká brána (Linzertor) a částečně dochovaná Česká brána (Böhmertor). Majestátnosti celému městskému centru dodává také hradní budova se čtvercovou věží, pokrytou střechou z červených tašek. Uvnitř hradu je nyní muzeum, které nabízí expozici broušeného a malovaného skla a z jehož věže je překrásný pohled na město a okolí. Mohutné opevnění pomohlo městu, které leželo na solné cestě do Čech, plnit důležitou obrannou úlohu. Náležel k němu také vodní příkop, který se nyní proměnil v městské parky.

V nich si návštěvníci mohou poklidně odpočinout před další cestou, pokud se nerozhodnou pro návštěvu některé z místních hospůdek. Ve Freistadtu je rozhodně třeba ochutnat místní pivo, a to i z důvodů poznávacích a historických – jedná se totiž o tzv. pivovarskou obec, ve které obyvatelé vlastní svůj pivovar. Od roku 1777, kdy byl pivovar vybudován, tady platí pravidlo, že když si koupíte dům uvnitř městských hradeb automaticky si tím kupujete i podíl na výrobě tohoto oblíbeného nápoje.

Zámecký pivovar Weinberg
Cyklosezóna začala – naplánujte výlet do Horního Rakouska!Když se vydáte z Freistadtu na jih, dorazíte po 11 kilometrech jízdy krásně upravenou krajinou do městečka Kefermarkt s proslulým farním kostelem svatého Wolfganga. Místní jsou neobyčejně hrdí na gotický křídlový oltář, který je zhotovený z lipového dřeva a vysoký 13,5 metru. A pokud vás už cesta znavila, můžete navštívit zámek Weinberg, který byl upraven na vlídný penzion a je zde i pivovar.

Zámek rozhodně nepřehlédnete, protože stojí na kopci a jeho světlé věže jsou vidět zdaleka. Uvnitř najdete restauraci s klenutým stropem a můžete si tu dát nejen vynikající domácí pivo, ale také speciální pivní guláš, typický řízek nebo čerstvě vyloveného pstruha. Když si budete chtít zahrát na zámecké pány, můžete tu přespat; pokud by vám už nechtělo zpátky na kole, nabízí se možnost svézt se zpátky do Freistadtu vlakem.

Na kole i do slatiny
Kdo si troufá i na delší výlet, neměl by vynechat známou cyklostezku Mühlviertel, pro kterou je výchozím místem vesnice Liebenau (asi 30 km východně od Freistadtu). Můžete se tu projíždět
nádhernou zvlněnou a zalesněnou krajinou, v níž si přijdou na své ti cyklisté, kteří nemají rádi rovinu.
K návštěvě láká i slatina Tannermoor (Jedlová slatina), která svou rozlohou kolem 120 hektarů patří mezi největší chráněné krajinné oblasti v hornorakouském regionu. Slatina vznikla asi před 12 tisíci lety a díky pevnému žulovému podloží se tu vytvořila až deset metrů hluboká rašeliniště. Na každém kroku se tady můžete setkat s mnoha druhy zvířat a ptáků a také se vzácnou flórou - najdete tu
dokonce masožravou rosnatku okrouhlolistou, která je opravdovou raritou!

A když budete na kole projíždět tichými zákoutími nádherné přírody a třeba zahlédnete i lišku nebo kunu, určitě nebudete litovat, že jste se vypravili za odpočinkem právě sem.


www.hornirakousko.cz, 17.04.2013
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Služby pro cyklisty   

:: Doporučujeme
CYKLOVYBAVA.CZ
Široká nabídka cyklooblečení, cyklokomponentů a jízdních kol
CYKLOVYBAVA.CZ
:: Doporučujeme
Cykloservisy
Cykloservisy
Chystáte se na kole na dovolenou? Tak na ni nezapomeňte své dvoukolé miláčky pořádně připravit. Zkontrolovat, promazat a seřídit. Pokud si na to sami netroufáte, navštivte některý z mnoha cykloservisů či cykloprodejen ve Vašem kraji či regionu.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -