Cyklobusy 2008

......................................................................................................................................
Cyklobusy 2008 Každým rokem přibývá po celé České republice autobusových linek - cyklobusů, vozící cyklisty do hor a na zajímavá místa naší vlasti. Kapacita cyklobusů bývá 15 až 25 kol. Jízdné v cyklobusech se řídí běžným tarifem platným na autobusových linkách, příplatek za kolo je většinou kolem 20 Kč.


Krkonoše
Cyklobusy zajišťuje dopravní společnost ČSAD Semily, a.s. ve spolupráci s partnerskou dopravní společností OSNADO spol. s r.o. a Sdružením obcí a měst Krkonoše. V roce 2008 jsou cyklobusy v provozu 7 dní v týdnu v období letních školních prázdnin. Jedná se o pravidelné "páteřní" spoje autobusů, které v jednom dni, na trase dlouhé 118 kilometrů, projedou tam a zpět celé Krkonoše. Na tuto hlavní "páteřní" linku navazují další autobusové i vlakové přípoje, které provozují další dopravci z regionu Krkonoše.
Trasa 1: Harrachov - Kořenov - Rokytnice n. Jiz. - Vrchlabí - Janské Lázně - Pec p. Sněžkou - Horní Malá Úpa (od 31. 5. – 28. 9. o víkendech a svátcích, o prázdninách jezdí každý den)
Trasa 2: Jilemnice - Hrabačov - Vítkovice - Dolní Mísečky - Horní Mísečky (každodenně od 31. května do 28. září 2008)
Trasa 3: Vrchlabí, aut. nádr. - Špindlerův Mlýn, aut. st. - Špindlerův Mlýn, Špindlerovka (jezdí v červnu o víkendech, o prázdninách denně a v září ve čtvrtek a o víkendech)
Trasa 4: Trutnov, aut. nádr. - Svoboda n. Úpou, aut. st. - Horní Malá Úpa, Pomezní Boudy (jezdí v červnu o víkendech, o prázdninách denně a v září ve čtvrtek a o víkendech)
Trasa 5: Žacléř, nám. - Trutnov, aut. nádr. (pouze pro pěší, velmi omezená přeprava jízdních kol - jezdí v červnu o víkendech, o prázdninách denně a v září ve čtvrtek a o víkendech)
Trasa 6: Vrchlabí - Hostinné - Dvůr Králové nad Labem - Hořice - Hradec Králové (jezdí v červnu o víkendech, o prázdninách denně a v září ve čtvrtek a o víkendech)
Železniční spoje jsou provozovány na trasách: Hostinné - Trutnov a Trutnov - Svoboda nad Úpou


Český ráj
Přepravu zajišťuje společnost ČSAD Semily a nabízí cyklistům šest tras. Na hlavní červené trase jezdí cyklobusy z Turnova do Jičína od 1. května do 14. září 2008 o víkendech a svátcích, o prázdninách také od úterý do pátku. Cyklobus z Liberce do Turnova je v provozu od konce dubna až do konce září 2008 v sobotu, neděli a o svátcích. Ostatní linky, tedy modrá, žlutá, hnědá a zelená jsou v provozu od 31. 5. do 31. 8. 2008. Oproti minulým rokům došlo k úpravě některých linek, byla zrušena ORANŽOVÁ trasa a na ČERVENÉ a ZELENÉ trase došlo k úpravě jejich vedení.


Praha
V Praze přepravují cyklisty od 1. 4. 2008 tramvaje. S kolem do tramvaje můžete v úsecích Dejvická - Divoká Šárka, Nádraží Holešovice - Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice, Nádraží Modřany - Sídliště Modřany, Palmovka - Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice a Smíchovské nádraží - Sídliště Barrandov. Ve všední den můžete nastoupit pouze v čase od 20:00 do 5:00, o víkendu a svátcích pak můžete nastoupit kdykoliv. Cyklisté nesmí do nízkopodlažních vozů, které přepravují vozíčkáře.
Více informací o přepravě kol v pražské mhd na webu Praha cyklistická.


Železné hory a Toulovcovy maštale
Cyklobusy zajišťuje společnost Connex Východní Čechy.
Cyklobus „Železné hory“ jezdí od 3. 5. 2008 a až do konce září o víkendech a svátcích. Trasa vede z Pardubic do Chrudimi, Trhové Kamenice, Horního Bradla, Seče, Heřmanova Městce a zpět do Pardubic. Odpoledne jede autobus v opačném směru. Cyklobus „Toulovcovy maštale“ jezdí z Pardubic do Chrudimi, Slatiňan, Nových Hradů, Litomyšle, Proseče a do Hlinska. Odpoledne jede zpět do Pardubic.


Orlické hory
V Orlických horách provozují cyklobusy tři společnosti. Společnost Audisbus a Orlobus zahájila provoz 17. 5. 2008 na deseti autobusových linkách a třech vlakových linkách.
Firma ČSAD Ústí nad Orlicí provozuje linky dvě. Jezdí „zelená“ linka z Ústí nad Orlicí do Dolní Moravy pod Králickým Sněžníkem a „azurový“ cyklobus z Ústí nad Orlicí do Deštného v Orlických horách až na chatu Šerlich. Autobusy budou jezdit o sobotách a nedělích.


Jeseníky
Od soboty 31. května 2008 jezdí na 4 trasách cyklobusy v Jeseníkách. Cyklobusy budou provozovány o víkendech a ve dnech státních svátků až do konce září, o prázdninách pak každý den.
Autobus č. 1 jezdí z Olomouce přes Šternberk, Huzovou, Rýmařov a Malou Morávku až na Hvězdu a na Ovčárnu. Trasa autobusu č. 2 je: Krnov, Bruntál, Malá Morávka, Karlov, Hvězda, Karlova Studánka, Vrbno pod Pradědem, Zlaté Hory, Rejvíz a Jeseník. Autobus číslo 3 vás zaveze ze Šumperku přes Klepáčov na Skřítek, do Rýmařova a Malé Morávky, na Hvězdu, do Karlovy Studánky, Vrbna pod Pradědem, na Videlský kříž a do Jeseníku. A poslední trasa č. 4 jede: Jeseník - Rejvíz - Głuchołazy (Polsko) - Zlaté Hory - Vrbno pod Pradědem - Karlova Studánka - Hvězda - Ovčárna - Malá Morávka a Karlov. V období provozu těchto čtyř cyklobusů je navíc zajištěna speciální kyvadlová cyklobusová doprava na trase Hvězda - Ovčárna a zpět. Cyklobusy jsou provozovány jako běžné autobusové linky a mohou je využít k přepravě jak cykloturisté s jízdními koly, tak i pěší turisté a všichni ostatní cestující.


Olomoucko
Provoz cyklobusů zajišťuje společnost Connex Morava. Z Olomouce vyjíždí cyklobus do oblasti přírodních parků Sovinecko a Údolí Bystřice. Cyklobus jezdí od 31. května do 28. září do zastávek Mutkov, Huzová, Kněžpole a Stránské.
Kromě toho jezdí z Olomouce městský autobus č. 31 z Tržnice na Svatý kopeček, a to od 22. března do 28. září 2008. Cena jízdenky za kolo je 14 Kč, přeprava cestujících bez kol je možná jen tehdy, je-li autobus neobsazený.


Prostějovsko
Cyklisté mohou využít spoj z Prostějova přes Protivanov do Boskovic společnosti First Transport Lines. V období od 1.5. do 29.6. a od 1.9. do 21.9. je provoz cyklobusu pouze o víkendech. O letních prázdninách od 30.6. do 31.8. je cyklobus provozován denně. Kapacita přívěsného vozíku připojeného za autobus je 20 jízdních kol. Cyklisté jsou nápomocni při nakládce a vykládce jízdních kol, které si ve vozíku uzamknou vlastním zámkem.


Beskydy
Od 10. května 2008 provozuje společnost Connex Morava 2 cyklobusy v Moravskoslezských Beskydech. Jsou v provozu od 10. 5. 2008 do 21. 9. 2008 o víkendech a ve státní svátky, o letních prázdninách jezdí denně.
1.autobus jede z Ostravy přes Frýdek-Místek do Frýdlantu nad Ostravicí, na Ostravici, do Starých Hamrů, na Bílou, Bumbálku, Horní Bečvu, do Rožnova pod Radhoštěm a Frenštátu pod Radhoštěm. Druhá trasa je ve směru: Nový Jičín, Příbor, Kopřivnice, Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice, Rožnov pod Radhoštěm, Dolní Bečva, Čarták, Velké Karlovice, Bumbálka, Bílá a konečnou zastávkou je Turzovka (Slovensko).


Slovácko
Tři trasy cyklobusů v okolí Kroměříže, Vsetína a Uherského Hradiště provozuje společnost Krodos. Cyklobusy jezdí od 26. 4. do 21. 9. 2008 každou sobotu a neděli, navíc od 2. 7. do 29. 8. i ve středu, čtvrtek a pátek. Kapacita autobusu je 25 jízdních kol a 29 cestujících. Mimo dobu provozu je možné si cyklobus pronajmout.


Českobudějovicko
Cyklobusy v okolí Českých Budějovic zajišťuje na sedmi trasách společnost ČSAD Jihotrans. Všechny linky vyjíždějí z Českých Budějovic: modrá, šedá a červená linka vedou na Kvildu, první dvě přitom jedou přes Prachatice a třetí přes Český Krumlov. Vltavská linka jede z Českých Budějovic do Českého Krumlova, Lipno nad Vltavou a na Horní Planou. Zelená vede až do Vranova nad Dyjí (přes Jindřichův Hradec a Slavonice), žlutá linka vede přes Písek do Orlíku nad Vltavou a novohradská linka vede přes Trhové Sviny a Nové Hrady do Hojé Vody. Kola se přepravují ve vleku s kapacitou 25 míst nebo v zadní části autobusu. V ceně jízdného za kolo (20 Kč) je zahrnuta i zpáteční jízdenka na kterékoliv lince. Modrá, žlutá, zelená a červená linka jezdí v sobotu, neděli a o svátcích v období od 14. 6. do 28. 9. 2008. Vltavská linka jezdí celý týden od 28. 6. do 31. 8. a šedá linka jezdí o prázdninách ve všední dny. Novohradská linka je v provozu o víkendech a svátcích o prázdninách. Na všechny linky navazují vlakové spoje.


Plzeňsko
ČSAD Plzeň provozuje tzv. Zelené cyklobusy s přívěsem na kola. Kapacita přívěsů je 25 jízdních kol a jejich nakládku a vykládku zajišťuje steward.
Celoročně provozovaná linka ze Sušice přes Kašperské Hory do Srní a Kvildy dozná od soboty 21. 6. značného rozšíření, přičemž dva páry spojů (druhý jen v období od 30.6. do 29.8.) budou navíc zajišťovat přepravu návštěvníků Šumavy i s jejich jízdními koly.
Stejně jako v předchozích letech se budete moci vydat se svým jízdním kolem z Plzně přes Klatovy do Železné Rudy nebo až do Kvildy. V době od 21.6. do 29.6. a od 30.8. do 28.9. 2008 autobusy pojedou jen v sobotu a v neděli, spoj bude ukončen ve Kvildě. Ranní odjezd z Centrálního autobusového nádraží v Plzni je stanoven na 6:30, příjezd do Kvildy v 9:50 hodin. Odjezd zpět z Kvildy je v 16:15 hodin s příjezdem do Plzně v 19:20. Cena za přepravované jízdní kolo činí 20,- Kč.


Karlovarsko
Cyklodopravu provozuje ČSAD Karlovy Vary v rámci systému CykloEGRENSIS. V nabídce je šest základních tras – červená Krušnohorská, zelená Slavkovský les, modrá Mezi Střelou a Vladařem, oranžová Z Kraslic přes přírodní park Přebuz a žlutá Porolavím k Blatenskému příkopu. Černá trasa je vedená na přeshraničních linkách z Františkových Lázní přes Aš do Bad Elsteru a přes Cheb do Waldsassenu, Mitterteichu a Wiesau.
V roce 2008 jezdí cyklobusy o sobotách, nedělích a svátcích od 17. května do 28. září. Přeprava kola stojí 20 Kč na celý den na všech linkách i s přestupy.
Můžete si také zakoupit čipovou kartu CykloEGRENSIS za 990,- Kč – získáte neomezený počet jízd, karta je přenosná a zúčastníte se soutěže o kolo.


Krušné hory
Cyklobusy provozuje Dopravní podnik Teplice. Přeprava jízdních kol je umožněna na vybraných spojích pravidelných linek č. 141 a 142 od 1.5.2008 do 28.9.2008 o víkendech a svátcích v cyklovleku, umístěném za autobusem.
Autobus č. 141 odjíždí v 8:30 a ve 14:00 hodin z Benešova náměstí na Cínovec a linka č. 142 jede v 10:07 z Benešova náměstí do stanic Krupka, Fojtovice a Komáří vížka.


Děčínsko
Cyklobusy Dopravního podniku města Děčína jezdí pravidelně v sobotu, v neděli a ve svátek od 29. března do 28. října 2008. Odjíždějí z Děčína ze zastávky č. 1 u Hypernovy ve směru na Sněžník, nebo na Maxičky. Kola se přepravují zdarma a jsou umístěna na zvláštním vleku za autobusem.


Mostecko
Mezi Mostem a Litvínovem jezdí od května do října 2008 speciálně upravená cyklotramvaj, která má v zadní části osm držáků na upnutí kol. Cyklotramvaj je provozována o víkendech a o svátcích. Jezdí z Mostu od dopravního podniku k litvínovské Citadele a zpět.


Jizerské hory
V sobotu 26.dubna 2008 začala již jedenáctá sezóna cyklobusů ČSAD Jablonec nad Nisou a.s. Cyklobus jede z Jablonce nad Nisou přes Turnov, Bedřichov, Liberec a zpět. Tyto spoje budou v provozu o sobotách, nedělích a svátcích až do konce září. V červenci a v srpnu bude provoz rozšířen o víkendový spoj do Hamru na Jezeře a v pracovní dny o spoj do Bedřichova.
Odjezdy z Jablonce nad Nisou, Pražské: do Bedřichova v 7:45, 10:00, 12:30; do Turnova v 8:40 a na Výpřež v 7:10.
Odjezdy z Liberce, Moskevské: do Bedřichova v 8:50, 11:10, 13:40; do Turnova v 8:10 a na Výpřež v 7:30.


Martin Kalina, 18.06.2008
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cestopisy   

:: Doporučujeme
Půjčovny jízdních kol
Půjčovny jízdních kol
České dráhy zavedly v loňském roce v turisticky atraktivních regionech novou službu - půjčovnu jízdních kol. Jednoduše a bez starostí přijedete vlakem do centra oblíbených cyklistických oblastí a přímo na nádraží si můžete vypůjčit kolo.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -