Cesta Trollů

......................................................................................................................................
Cesta Trollů Jedno z nejznámějších míst v Norsku leží na severu země v provincii More og Romsdal. Jde o nejvyhledávanější přírodní scenérii na území celého Norska, kterou navštíví ročně několik desítek tisíc návštěvníků z celého světa.

Silnice je dlouhá 18 kilometrů a překonává výškový rozdíl téměř 900 metrů. Vede údolím Isterdalen a stoupá jedenácti serpentinami kolem kolmé stěny Trollveggen (Stěna trollů). Trollstigen začíná pět kilometrů za přístavním městem Andalsnes za mostem Sogge bru přes řeku Rauma.

Zpočátku silnice nepatrně stoupá a nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli po několika kilometrech vyškrábat téměř do 1000 metrů. Lemují ji typické norské domky, u kterých se občas objeví dřevěná postavička Trolla.
Po několika kilometrech se před námi objeví značka upozorňující na výskyt těchto obyvatel okolní nehostinné krajiny. Za ní se zvedá kolmá stěna Trollveggen, z jejíhož nitra spadá z výšky 180 metrů vodopád Stigfossen.

Cesta TrollůNa řadu přichází první serpentiny, pomocí kterých nabíráme čím dál vyšší nadmořskou výšku. Jak stoupáme výš a výš, začíná se pod námi otevírat krásný výhled do údolí Romsdalen, na městečko Andalsnes a přilehlý fjord.
Vršek stoupání ukončuje sedlo Stigrora, kde je kromě chaty Trollstigheimen několik dřevěných domků se suvenýry, restaurace a Muzeum stavby silnic.

Silnice pokračuje dále třicetikilometrovým klesáním k Norddalsfjordu do městečka Valldal. Po přeplutí tohoto fjordu (plavba trajektem trvá necelých patnáct minut) můžeme pokračovat opět stoupáním tzv. Orlí cestou k dalšímu unikátnímu místu v Norsku - Geirangerfjordu.

Cesta TrollůV červnu 2000 bylo na sedle ještě spousta sněhu. Sněhové bariéry kolem silnice dosahovaly místy čtyřmetrové výšky.
Krásný, čistě bílý sníh všude kolem působil kouzelným a nezapomenutelným dojmem.


Jiří Pouč, 30.12.2005
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklotrasy   

:: Doporučujeme
Passo dello Stelvio - Stilfser Joch
Passo dello Stelvio - Stilfser Joch
Nejvyšší průsmyk východních Alp - Passo dello Stelvio (2757 m.n.m) leží na pomezí Itálie a Švýcarska asi 80 kilometrů západně od Merana. Přestože se jedná o vysokohorskou silnici na Italském území, v roce 1827 ji nechali vystavět rakouští inženýři.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -