Carnuntum / Petronell

......................................................................................................................................
Carnuntum / Petronell Východně od hlavního města Rakouska leží nedaleko Dunaje městečko Petronell. U něho umístil v roce 15 po Kr. císař Tiberius elitní oddíly XV. římské legie. V té době tady překračovala Dunaj jantarová stezka, a tak se jednalo o strategické místo mimořádného významu. Během několika následujících let se kolem ležení rozrostlo civilní město - Carnuntum ("město na kameni").

V polovině 2.století bylo již Carnuntum hlavním městem provincie Horní Pannonie, římskou obrannou tvrzí a dokonce sídlem římských císařů. Kvetl zde obchod a řemesla. Zpracovával se tady jantar dovážený od Baltského moře, vyráběly se šperky ze zlata a stříbra. Koncem druhého století mělo Carnuntum na 50 000 obyvatel.

Svoji rezidenci tady měl římský císař Marcus Aurelius, poté Commodus, Lucius Septim Severa, Gaius Publius Regalianus a Dioklecián.
V polovině 4.století, kolem roku 358, však město náhle zaniká. Jakým způsobem a jak zaniklo se ale dodnes neví.

Carnuntum PetronellV současnosti jsou pozůstatkem po kvetoucím městě bohaté archeologické vykopávky. Byl odhalen triumfální oblouk, části civilního města, nebo ležení XIV. legie s amfiteátrem pro osm tisíc mužů, kde se konávaly gladiátorské hry. U arény byly zařízené lóže, tribuny, vodní nádrž a ohrada pro zvířata. Pod tribunami vedla chodba k Dunaji, kterou se odnášely oběti.

V civilním městě stála řada honosných budov, po městě vedl vodovod s teplou a studenou vodou, byl vybudován systém vytápění, kanály, veřejné lázně a dlážděné ulice.
Samotné lázně měly rozlohu asi 15.000 metrů čtverečných a jsou největší římskou stavbou v Rakousku. Kromě několika bazénů s různou hloubkou a velikostí měly saunu, nebo vyhřívanou odpočívárnu. Vše bylo doplněné mramorovými sloupy a mozaikami.

Carnuntum PetronellJá jsem byl v městečku Carnuntum v létě roku 1998. Tehdy stálo vstupné do areálu amfiteátru a muzea 85,- ATS. Dnes se cena pohybuje kolem 8€.


Archäologischer Park Carnuntum
Hauptstrasse 296
A-2404 Petronell-Carnuntum
Tel.: +43 - 2163 - 337 70
www.carnuntum.co.at


Jiří Pouč, 15.02.2006
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklostezky   

:: Doporučujeme
Rýnský vodopád
Rýnský vodopád
Nedaleko města Schaffhausen, se na řece Rýn nachází impozantní evropský vodopád nazývaný Rheinfall. Vodopád neuchvátí ani tak svojí výškou. Řeka Rýn zde s burácejícím hřmotem padá do hloubky "jen" 25 metrů, ale jeho šířka dosahuje úctyhodných 150 metrů.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -