Grossglocknerstrasse

......................................................................................................................................
Grossglocknerstrasse Silnice Grossglocknerstrasse vede kolem nejvyšší hory Rakouska - Großglockneru (3798m n.m). Leží v samotném srdci Velkých Taur a je nejvyšší a nejstarší silnicí v Rakousku.
S její stavbou se započalo v roce 1930. Do té doby tady vedla jen dosti obtížně zdolatelná stezka, kterou založili již Římané. Její stavba trvala, často v nehostinných podmínkách, celých pět let. Je dluhá 48 kilometrů, z nichž celých sedm vede ve výšce nad 2000 metrů. Spojuje známé rakouské lázně Zell am See na severu s městem Lienz na jihu.

Na silnici se vybírá mítné a je sjízdná od května do konce října. Avšak tyto termíny jsou dost závislé na sněhových podmínkách. Více než 250 dnů v roce tady totiž bývají srážky (převážně sněhové). Na nejvyšším úseku silnice, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem -3°, odpovídá podnebí stejnému klimatu jako je v Grónsku nebo na Sibiři.

GrossglocknerstrassePokud se rozhodnete zdolat tuto cestu od jihu, čeká Vás docela perný den. Město Lienz leží v nadmořské výšce 673 metrů a na vrchol - průsmyk Hochtor (2504 m n.m.), je to tudíž minimálně 1830 výškových metrů. Podotýkám minimálně, protože dříve než dojedete do Heiligenbludu, městečka které je považováno za výchozí bod stoupání, musíte zdolat táhlé stoupání na průsmyk Iselsberg ležící ve výšce 1204 metrů. Poté klesnete opět o několik stovek výškových metrů dolů.


V Heiligenbludu, ve výšce téměř 1300 metrů, začíná to pravé stoupání. Nejprve pěkně z ostra 12%. Poté se sklon silnice zmírňuje. Pak následuje krátký sjezd na křižovatku. V levo odbočuje slepá silnice na vyhlídkový bod Franz Josef Höhe (2369 m n.m.). Za krásného slunečného počasí je odtud krásný výhled na Grossglockner a okolní vrcholky hor. Na dosah ruky se rozprostírá ledovec Pasterze.

GrossglocknerstrasseZpátky od křižovatky je to na průsmyk ještě osm kilometrů. Při stoupání se objevují v zatáčkách cedulky s nadmořskou výškou. Po několika kilometrech jízdy už vidíte vrcholový tunel. Ten je dlouhý 311 metrů a tvoří zemskou hranici mezi Salcburskem a Korutany.

Za tunelem silnice rychle padá a vzápětí se noří do dalšího tunelu - Mittertörl. Poté ale znovu nabírá dobrých 200 výškových metrů až na parkoviště Törl-Kopf a následně Fuschertörl. Odtud vede další slepá odbočka na vyhlídku Edelweissspitze (2571 m n. m.). Samozřejmě, že musíte opět nahoru. Komu se už nechce šplhat nahoru, pokračuje klesáním až do Brucku.

GrossglocknerstrasseV době mojí návštěvy (srpen 1998), bohužel po většinu cesty na vrchol pršelo, a tak odbočit na vyhlídku Franz Josef Höhe a Edelweissspitze nebylo ani pomyšlení.


Fremdenverkehrsverband Zell am See
Postfach 52
A-5700 Zell am See
Tel.: 06542 - 369123


Jiří Pouč, 10.01.2006
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cestopisy   

:: Doporučujeme
Rýnský vodopád
Rýnský vodopád
Nedaleko města Schaffhausen, se na řece Rýn nachází impozantní evropský vodopád nazývaný Rheinfall. Vodopád neuchvátí ani tak svojí výškou. Řeka Rýn zde s burácejícím hřmotem padá do hloubky "jen" 25 metrů, ale jeho šířka dosahuje úctyhodných 150 metrů.
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -