Solná komora

......................................................................................................................................
Solná komora Území Solné komory se nachází asi padesát kilometrů východně od Salzburgu.
Hlavní město spolkové země Salcbursko bylo osídleno již v době kamenné. Leží na obou březích řeky Salzach, v kotlině obepnuté Kapucínskou (Kapuzinerberg) a Mnišskou horou (Mönchsberg).
Počátkem 1.století zde založili Římané město Juvavum (Sídlo boha nebes). Již od svého založení se stalo důležitým střediskem celé oblasti, kde se protínaly obchodní cesty se solí. Postupně se stal Salzburg sídlem arcibiskupa a město se začalo rozvíjet. V polovině 18.století byla vystavěna většina paláců a kostelů, které dnes tvoří centrum starého města. V té době zde komponoval Wolfgang Amadeus Mozart a Salzburg získal pověst města festivalů a hudby.

Solná komora se rozkládá na území tří rakouských spolkových zemí - Salcburska, Dolního Rakouska a Štýrska. V roce 1997 byla Solná komora zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

A od čeho je odvozen její název? Solná proto, že už v době osídlení Kelty se v tomto kraji těžila sůl. A komora, protože spadala pod císařskou finanční správu neboli Komoru. V době Rakouska-Uherska bylo po dlouhou dobu celé území izolováno od ostatních částí říše. Směly se zde zdržovat jen osoby, které se zde narodily, bez povolení se nikdo nesměl odstěhovat, ani přistěhovat. Jediné spojení s okolním světem obstarávaly lodě nebo stezky v močálech. Až v roce 1872 se začalo se stavbou silnice vedoucí do Bad Ischlu, kde si nechal císař František Josef I. vybudovat své letní sídlo.

Samotnou Solnou komoru obepínají zvlněné Předalpy na severu a ledovcové pohoří Dachsteingruppe na jihu. Tvoří ji několik desítek jezer s průzračně čistou vodou, zelenými loukami a vápencovými skalami.

Solná komora - SalzkammergutOd městečka Sankt Wolfgang u jezera Wolfgangsee, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v Rakousku vůbec, vede na nedalekou horu Schafberg ozubená dráha. Až do výšky 1732 m vozí turisty parní lokomotiva překonávající na šesti kilometrech výškový rozdíl téměř 1200 metrů.
Další pohled na Solnou komoru z ptačí perspektivy nabízí jízda kabinovou lanovkou ze Sankt Gilgenu na Zwölferhorn - 1476 m n.m. Z obou těchto míst je impozantní pohled na celou Solnou komoru.

Vysoké hory v čele s Dachsteinem obklopují malebná jezera:
Attersee - největší jezero v Rakouské části Alp. Je dlouhé 20 km, 2-3 km široké s nadmořskou výškou cca 500 metrů.
Wolfgangsee - nejkrásnější Rakouské jezero. Je dlouhé 10 km, široké 2 km a hloubka dosahuje místy až 114 metrů. Severozápadní břeh jezera je pro příkrost takřka neschůdný.
Mondsee - je dlouhé 11 km, 2 km široké a 60 metrů hluboké.
Traunsee - je dlouhé 12 km, 3 km široké a 191 metrů hluboké.
Fuschlsee
Schwarzersee
U vesnice Ebenau (10 km jihovýchodně od Salzburgu) vede kolem kopce Wieselberg naučná stezka historických mlýnů, v nichž se mlelo až do šedesátých let 20.století obilí. Nejstarší mlýn pochází z roku 1585.
V Hallstattu a Altaussee je možné sfárat do solných dolů.


Jiří Pouč, 13.02.2006
SLEVY a AKCE - cyklovybava.cz!!!
......................................................................................................................................

......................................................................................................................................  Přečtěte si také: Další sekce: Cyklistické akce   

:: Doporučujeme
Solná komora
Solná komora
Solná komora se rozkládá na území tří rakouských spolkových zemí - Salcburska, Dolního Rakouska a Štýrska. V roce 1997 byla Solná komora zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. A od čeho je odvozen její název?
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -