:: Kategorie e-shopu
-:
-:
-:
-:
-:
-: Všechny tituly (204)


Nakupování v našem internetovém obchodě je snadné a pohodlné:
-: Jak nakupovat

Cykloknihy, mapy a průvodce, cestopisy  Rájem rozhlednovým - 70 nejnovějších rozhleden ČR
Jiří Štekl
Rájem rozhlednovým - 70 nejnovějších rozhleden ČR
70 nejnovějších rozhleden České republiky

Počet stran: 80 stran
Vzhled: brožovaná, šitá, s klopami, lesklé lamino
Formát: 145 x 205 mm
ISBN: 978-80-87193-25-9
Vyšlo: květen 2013
Vydavatel: Cykloknihy
• na kole, pěšky, vlakem i lanovkou
• 70 nejnovějších rozhleden České republiky
• vložena mapa VŠECH rozhleden ČR

Kniha je určena především pro ty zájemce, kteří už vlastní první, druhé nebo třetí vydání této úspěšné knihy a nechtějí si kvůli nově zařazeným rozhlednám kupovat čtvrtou knihu. Obsahuje všechny nově postavené nebo přestavěné rozhledny za poslední čtyři roky (od roku 2009).
Naprostou novinkou jsou u každé rozhledny údaje o její dostupnosti vlakem: číslo železniční tratě, nejbližší železniční zastávka a vzdálenost od ní k rozhledně.
Nechybí vložená velká mapa VŠECH rozhleden České republiky s přehlednou tabulkou, obsahující již tři tisíce údajů: název rozhledny (vč. druhého názvu), kraj, okres, rok vzniku, typ rozhledny, nadmořskou výšku, výšku rozhledny, GPS souřadnice.
Všechny rozhledny autor osobně navštívil a přístupové trasy v nakreslených mapkách projel na kole a ověřil.
Kniha se jistě stane nejen užitečným průvodcem na cestách, ale i inspirativním rádcem při plánování výletů.


Ukázka z knihy

Když jsem se na svých cestách po rozhlednách ptal zastupitelů na obecních úřadech na důvody postavení rozhledny v jejich katastru, vždy jsem dostal přibližně stejnou odpověď: „Rozhledny jsou momentálně už několik let v módě a my se tím snažíme přilákat turisty do míst, kam by se jinak bez důvodu těžko vydávali.“ S tím je pak samozřejmě spojen i určitý finanční efekt z případného ubytování, stravování nebo nákupu rozličných suvenýrů. Zkrátka a dobře, kdo nemá svoji rozhlednu, v turistickém světě jako by neexistoval!
Vyhlídkové věže se tak z významných hor dostaly i na zcela bezvýznamné, někdy dokonce i bezejmenné kopce a návrší, louky nebo i na okraje lesů, odkud je samozřejmě jen omezený výhled. A díky tomu, že se zpřístupnily i dlouho nevyužívané technické objekty, jako jsou například vodárenské věže, dostaly se rozhledny z kopců až na úplné roviny.
To všechno je zcela v pořádku. Jako milovníka hor mě však velice mrzí, že pořádná rozhledna se doposud úspěšně vyhýbá jednomu velice významnému kopci, nebojím se říci přímo hoře. A tou horou je zatím nejvyšší volně přístupný vrchol Brd – Třemšín. Ne, že by na vrcholu žádná rozhledna nikdy nestála. Naopak, a dokonce ji můžete najít i v této knize, ale ze stařičké a neudržované dřevěné konstrukce s velmi nebezpečným výstupem již není téměř žádný výhled. Rozhodně ne takový, jako se uvádí ve starých záznamech z konce 19. století. Tehdy totiž stály vyhlídkové stavby i na dalších významných brdských kopcích, jako je třeba Tok či Písek. A v těch dobových dokumentech se můžeme dočíst, že za dobré viditelnosti bylo odsud možné spatřit všechna naše pohraniční pohoří od Šumavy přes Krušné hory až po Krkonoše, a za velmi dobré viditelnosti dokonce i Alpy! Na Písku sice stojí vysoká a zdaleka viditelná radarová věž řízení letového provozu, na Praze pak meteorologický radar. Na oba objekty však platí přísný zákaz vstupu. Tam se tedy rozhodně nepodíváme. Takže je na vás, páni radní, do jejichž územní působnosti spadají tyto kopečky, kdy se i my, široká turistická veřejnost, z brdských vrcholů budeme moci opět pořádně rozhlédnout. Myslím si, že s připravovaným opuštěním vojenského prostoru by to mohlo být zase o něco snazší. A minimálně za sebe vám za tento záslužný počin předem děkuji.

Jirka Štekl, cestovatel po rozhlednách


Cena: 199,- Kč
Počet kusů: ks
 

« zpět

 
Copyright © 2000 - 2015 Cyklotoulky - Expresnet CZ, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. info@cyklotoulky.cz