:: Poslední clánky
-:
-:
-:
-:
-:
:: Knižní novinky
Cykločtení podzim 2012 Cykločtení podzim 2012
K prohlížení těchto souborů je zapotřebí...
Cykločtení zima 2014 Cykločtení zima 2014
K prohlížení těchto souborů je zapotřebí...
Kolosální cesta ke Koloseu Kolosální cesta ke Koloseu
Druhá kniha Milana Martince o jeho cestách...
:: Zprávy odjinud
-: 6.2.2012
Krajská cyklostezka by se měla spojit se Slavkovským lesem
Sokolovsko Mikroregion Sokolovvýchod chce propojit...
-: 3.2.2012
Stále více Pražanů jezdí po městě na kole
Teplé zimní počasí přeje vyznavačům jízdních kol....
-: 31.1.2012
Cyklostezky spolknou 300 milionů
Ústecký kraj dá v příštích letech 287 milionů korun...
:: Infoservis
:: Ikonka pro Vás

Cykloturistika v regionech České republiky

......................................................................................................................................

Královéhradecko

Královéhradecko Region Královéhradecko leží v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem. Na západě sousedí s malebnou oblastí Českého ráje, sever ohraničuje hradba Krkonoš. Jižní část území přechází v úrodnou Polabskou nížinu a do regionu Pardubicko. Celé území Královéhradeckého regionu můžeme rozdělit do tří oblastí. Kladského pomezí, Podzvičínska a Hradecka.
Kladské pomezí zabírá území Broumovského výběžku a Náchodska. Charakterizuje ho kopcovitá krajina se sklaními městy Adršpašsko - teplických skal a Broumovských stěn. Na hranici s Polskem se rozprostírá komplex obraného dělostřeleckého pohraničního opevnění z let 1935-1938.
Druhou oblastí je Podzvičínsko. To se rozkládá kolem Dvora Králové nad Labem, Hořic a Nové Paky. Leží v sousedství Krkonoš a Českého ráje. Návštěvníkům nabízí ke shlédnutí řadu historických objektů s četnými přírodními zajímavostmi. Ve Dvoře Královém nad Labem najdeme nejkrásnější a největší evropské ZOO safari.
Poslední oblastí regionu je Hradecko. Lleží v úrodné rovině, kterou tvoří polabská nížina s lesy. Díky tomu je rovinatá oblast ideální především pro cykloturistické výlety. V hradeckých lesích vede řada značených cyklistických stezek. Samotné město Hradec Králové je díky řadě cyklostezek považováno za nejspřátelenější město k cyklistům v ČR.
Zajímavosti v regionu
zajímavosti regionu KrálovéhradeckoČetné hrady, zámky, kláštery a dělostřelecké pevnosti s jedinečnými zákoutími CHKO Broumovsko se sklaními městy Adršpašsko - teplických skal, řadou přírodních rezervací, malebnými údolími a v neposlední řadě ZOO Dvůr Králové nad Labem dělají region přitažlivým místem vyhledávaným turisty.
Města
Hradec Králové - univerzitní město leží na soutoku Labe a Orlice. Městská památková rezervace s památkami jako jsou gotický chrám sv. Ducha s cihlovým zdivem a dvojicí 40 m vysokých věží a nejstarší cínovou křtitelnicí v Čechách, 72 metrů vysoká renesanční Bílá věž s druhým největším zvonem u nás, barokní Morový sloup nebo Biskupská rezidence.
Hořice - město s kamenickou tradicí, galerie plastik s expozicí českého sochařství první poloviny 20. století. V okolí přírodní sochařský areál.
Nová Paka - V okolí města nálezy drahých kamenů - acháty, ametysty, jaspisy. Expozice drahokamů.
Náchod - historické město s bohatou literární tradicí (A. Jirásek, J. Škvorecký). Barokní zámek s vyhlídkovou věží, hladomornou, medvědím příkopem, gotickými sklepy nebo uměleckými sbírky nizozemských gobelínů.
Nové Město nad Metují - městská památková rezervace s náměstím ve stylu benátské renesance, renesančními domy a zámkem s chiaroscurovou výzdobou fasády.
Teplice nad Metují - město z roku 1362 uprostřed skal a lesů. Součástí je Teplické skalní město s vysokými pískovcovými věžemi.
Červený kostelec - působiště Boženy Němcové.

Hrady, zámky, lidová architektura
Zámecký areál Kuks - komplex barokních budov v údolí řeky Labe. Do dnešních dnů se zachovala budova špitálu, kostel Nejsvětější Trojice, rodinná hrobka Šporků a schodiště s vodní kaskádou. Unikátní sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna.
Hrad Pecka - gotický hrad vybudovaný ve 14.století, přestavěný na renesanční zámek. V roce 1830 vyhořel a změnil se ve zříceninu.
Ratibořice - empírový letohrádek, kde žila "paní kněžna" z knížky Boženy Němcové Babička. Zámecký park a Babiččino údolí.
Klášter Broumov - barokně přestavěný klášter v areálu bývalého hradu a probošství. Otisk turínského plátna s obrysem Kristova těla.
Dělostřelecká tvrz Dobrošov - součást českého pohraničního opevnění z let 1935-1938. 400 metrů podzemních chodeb a sálů.
Jaroměř - Josefov - vojenská pevnost budovaná jako město v 18. století leží na soutoku tří řek. Součástí je gotický chrám sv.Mikuláše, opevnění, lapidárium barokních soch, nebo vojensko-historické muzeum.
Akvárium v Hradci Králové - obří akvárium s podvodním tunelem, ryby Střední a Jižní Ameriky, sladkovodní tropické tůně.
Zámek Hrádek u Nechanic - zámek ve stylu windsorské gotiky z 19.století. Zámek je obklopen velkým anglickým parkem. K zámku náleží divadlo a kaple sv.Anny.
Zámek Karlova Koruna - zámek v Chlumci nad Cidlinou byl postavený v letech 1721-23 hrabaty Kinskými. Stavba má půdorys připomínající tvar královské koruny.
Smiřice - barokní zámecký kostel Zjevení Páně.
Památník bitvy u Chlumu - bitva na Chlumu, která rozhodla o výsledku prusko-rakouské války byla svedena v červenci roku 1866. V okolí řada pomníků a pamětních křížů.
Památník selského povstání u Chlumce nad Cidlinou - je věnovaný obětem selského povstání v roce 1775.
Třebechovice pod Orebem - muzeum betlémů ze všech oblastí České republiky. Největší dřevěný betlém na světě - mechanický Proboštův betlém (7 metrů dlouhý, 3 metry široký, obsahuje 351 figurek).

Lázně
Lázně Bělohrad - lázeňské městečko. Anenské slatinné lázně s přírodním parkem.

Přírodní zajímavosti
Betlém - sochy ze skalních bloků a reliéfy vytesané do skalních stěn.
Adršpašsko-teplické skály - národní přírodní rezervace. Skalní město s řadou skalních útvarů, soutěsek, umělým jezírkem a vodopádem, věžemi a průchody. Klimatickou zvláštností je chladná soutěska Sibiř.
Babiččino údolí - místo v malebném údolí Úpy, kde se odehrává děj Babičky. Najdeme zde pomník Babičky s vnoučaty, Panskou hospodu, vodní mandl, Ludrův mlýn, roubenou chaloupku z roku 1797 zvanou Staré Bělidlo a Viktorčin splav.
Broumovské stěny - národní přírodní rezervace. Asi 10 km dlouhý skalní masiv na polských hranicích. Skalní dutiny, soutěsky a jeskyně.
Ostaš - přírodní rezervace. Stolová hora a pískovcové skály mnoha podob (Čertův most, Mohyla smrti, Kočičí hrad...).
Přehrada Rozkoš - rekreační středisko a centrum vodních sportů. Významná ornitologická lokalita.
CHKO Broumovsko - zahrnuje Adršpašské a Teplické skály, Broumovské stěny, stolovou horu Ostaš se dvěma skalními městy a Javoří hory. Vzácná fauna a květena.
Přírodní park Orlice - údolní nivy řeky Orlice se zbytky starého řečiště. Slatinné louky, tůně a meandry společně s vodní a mokřadní květenou a vzácnou faunou.
Viktorčin splav - splav, kam chodila Viktorka z románu B.Němcové Babička.
Peklo - soutěska Metuje mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují. Stávaly zde mlýny.

Další objekty
ZOO a Safari Dvůr Králové nad Labem - nejkrásnější a největší evropská ZOO. Unikátní expozice afrických zvířat, korálového útesu se soustavou mořských a sladkovodních akvárií, tropická řeka s krokodýly.
Přehrada Les království u Bílé Třemešné - technická památka. Přehrada na Labi z let 1910-1919.
   vložit zajímavost  
Uzavření cyklostezky 41120
Upozorňuji cyklistickou veřejnost , po včerejší zkušenosti , že je uzavřena cyklostezka 41120, značena na mapě mapy.cz . Je obnažena až na kamení a zřejmě dojde k její obnově.Jedná se o úsek z Vysoké nad Labem křižovatka v lese
Bílá věž
Dne 7. června 1574, za primase Martina Cejpa z Peclinovce, byla z milodarů obyvatel uprostřed západní strany Velkého náměstí v Hradci Králové zahájena stavba Bílé věže. Během následujících šesti let nad čtvercem 10 x 10 metrů a na
Labská elektrárna - Hučák
Výstavbě labské elektrárny předcházela regulace Labe započatá r.1907, jejíž součástí bylo zrušení starého jezu „Hučáku“. Parní elektrárna vybudovaná r.1909 byla tedy první etapou tohoto díla. Roku 1910 v rámci 2.etapy výstavby
další záznamy »
cykloakce v regionu Královéhradecko cykloakce ubytování v regionu Královéhradecko ubytování cykloservisy v regionu Královéhradecko cykloservisy »
:: Doporučujeme
Ubytování v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -