:: Poslední clánky
-:
-:
-:
-:
-:
:: Knižní novinky
Deník Jiřího Boudy Deník Jiřího Boudy
Faksimile prvního deníku z poutní cesty...
Cykločtení podzim 2009 Cykločtení podzim 2009
K prohlížení těchto souborů je zapotřebí...
Každý kopec bere...dech Každý kopec bere...dech
Víte, které z českých kopců jsou nejsladší?...
:: Zprávy odjinud
-: 6.2.2012
Krajská cyklostezka by se měla spojit se Slavkovským lesem
Sokolovsko Mikroregion Sokolovvýchod chce propojit...
-: 3.2.2012
Stále více Pražanů jezdí po městě na kole
Teplé zimní počasí přeje vyznavačům jízdních kol....
-: 31.1.2012
Cyklostezky spolknou 300 milionů
Ústecký kraj dá v příštích letech 287 milionů korun...
:: Infoservis
:: Ikonka pro Vás

Cykloturistika v regionech České republiky

......................................................................................................................................

Pardubicko

Pardubicko Region Pardubicko leží ve střední části naší republiky. Jde spíše o mírně zvlněnou oblast, která na severu přechází v podhůří Orlických hor. Východ pokrývá Svitavská pahorkatina a na jihozápadě se táhnou Železné hory a severní výběžky Žďárských vrchů. Do středu regionu zasahuje od západu Labská nížina. Proto je region součástí tzv. zlatého pruhu země české, který zahrnuje nejúrodnější část Polabí.
K významným městům patří Pardubice - město perníku, Chrudim - město loutek, nebo Smetanova Litomyšl. Region oplývá nejen bohatou historií - můžeme zde vidět historická jádra měst plná architektonických památek, vesnice se škálou lidových staveb, skanzenů a řemeslných dílen, ale také může být hrdý na slavné rodáky - konstruktéra a letce Jana Kašpara, vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla, nebo hudební skladatele Bedřicha Smetanu a Bohuslava Martinů.
Pardubicko si po staletí uchovává své kulturní a sportovní tradice. Na dostihové dráze v Pardubicích se už od roku 1874 jezdí Velká pardubická steeplechase, světoznámý je i plochodrážní závod Zlatá přilba. V Litomyšli se každoročně koná hudební festival Smetanova Litomyšl a v Kladrubech nad Labem se nachází proslulý hřebčín, ve kterém se již od 16.století věnují chovu starokladrubských koní.
Zajímavosti v regionu
zajímavosti regionu PardubickoPardubický region se může pyšnit bohatou řemeslnickou tradicí, což dokládají početné skanzeny a řemeslné dílny, historickými městy a vesnicemi s kolekcí architektonických památek, řadou hradů, zámků a zřícenin, a v neposlední řadě také bohatým kulturním programem.
Města
Pardubice - město založené ve 13.století na soutoku Labe a Chrudimky. Proslulo především jako město perníku. Městská památková rezervace se středověkým jádrem. Pernštýnské náměstí s gotickými a renesančními domy, renesanční zámek, renesanční Zelená brána, kostel Zvěstování Panny Marie ze 14.století. Každoročně se zde konají dostihy Velká pardubická steeplechase a plochodrážní motocyklový závod Zlatá přilba.
Svitavy - náměstí s podloubím s řadou měšťanských renesančních a barokních domů a kostelů, pomník O. Schindlera, který zachránil životy několika set Židů.
Litomyšl - město bylo založeno při Trstenické stezce, která spojuje Čechy s Moravou. Renesanční zámek ze 16.století je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Rodiště hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Každoroční hudební festival Smetanova Litomyšl.
Moravská Třebová - městská památková rezervace s řadou historických památek v barokním a renesančním stylu. Muzeum s expozicí holandského a vlámského malířství.
Polička - město založené ve 13.století. Historické jádro se zachovalým městským opevněním ze 14. a 15. století s baštami a parkánovou zdí. Ve věži chrámu sv.Jakuba se narodil hudební skladatel B. Martinů. Festival “Polička 555”.
Jevíčko - město bylo založeno již v roce 1220. Řada památek v renesančním a barokním stylu. Židovská synagoga, městská věž ze 16.století, kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv.Bartoloměje.
Vysoké Mýto - v městském jádru se nachází největší čtvercové náměstí v Čechách s věží Pražské brány a Litomyšlské brány, Choceňská věž, nebo děkanský chrám sv.Vavřince.
Chrudim - město loutek. V Mydlářovském domě se nachází Muzeum loutkářských kultur - české loutkové divadlo, herna a loutkářské dílny.
Kladruby nad Labem - nejstarší hřebčín na světě byl založen v 16.století. Plemenný chov starokladrubských koní.

Hrady, zámky, lidová architektura
Zámek Slatiňany - renesanční zámek s parkem pro výběhy koní. Umělá zřícenina Kočičího hrádku.
Kostel v Kočí - venkovský kostel sv. Bartoloměje u Chrudimi z roku 1397. Malovaný kazetový strop, dřevěná malovaná kruchta a kazatelna.
Zámek Nové Hrady - rokokové šlechtické sídlo vystavěné v letech 1774-1777 ve stylu francouzských letních sídel nazývaný také “České Versailles” nebo “Malý Schönbrunn”.
Hrad Kunětická hora - dominanta Pardubicka. Pozdně gotický objekt stal oblíbeným výletním místem. Expozice archeologických sbírek, v oboře pod hradem muzeum pohádek a perníku.
Hrad Svojanov - gotický hrad a empírový zámek, který se vypíná nad městečkem Svojanov. Založil jej ve 13.století Přemysl Otakar II.
Zámek Moravská Třebová - vznikl přestavbou gotického hradu. Renesanční trojkřídlá stavba ze 17.století.
Hrad Litice - založen Jiřím z Poděbrad ve 13.století. Stojí nad řekou Divoká Orlice. Hradní věž nabízí výhled do okolí.
Muzeum v Mladějově - úzkorozchodná železnice z Mladějova do Hřebče.
Koclířov - barokní hřbitovní kostel sv. Jakuba a sv. Filomény.
Hrad Košumberk - zřícenina hradu u městečka Luže.
Hrad Lichnice - zřícenina hradu v CHKO Železné hory.
Zámek Litomyšl - renesanční zámek ze 16.století je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Součástí je zámecké divadlo z 18.století.
Heřmanův Městec - židovské ghetto se synagogou, hřbitovem a budovou školy a rabinátu.
Veliny - areál dřevěných církevních staveb z 18.století. Barokní roubený kostel sv. Mikuláše, roubená márnice a dřevěná osmiboká zvonice.
Zámek Choltice - barokní zámek a osmiboká kaple sv. Romedia.
Opatovický kanál - technická památka z doby renesance. Vodní kanál spojující Labe mezi Opatovicemi a Semtínem. Délka 35 km.
Soubor lidových staveb Vysočina - areál nedaleko Hlinska se staveními z Českomoravské vrchoviny a Železných hor z 18. a 19.století. Skanzen má čtyři části: Veselý kopec, Betlém v Hlinsku, Svobodné Hamry a Možděnice.
Skanzen na Veselém Kopci - osada volně rozptýlených zemědělských usedlostí.
Betlém v Hlinsku - roubené objekty s příbytky a dílnami řemeslníků.
Svobodné Hamry - osada s malířskou tradicí.
Možděnice - vesnice s dílnami lidových řemeslníků.
Hrad Oheb - zřícenina středověkého hradu nad Sečskou přehradou.
Hrad Rychmburk - přestavěný gotický hrad.

Poutní místa
Křížový vrch - gotický kostel Povýšení sv. Kříže a Křížová cesta se čtyřmi kaplemi. Barokní sousoší Kalvárie.
Růžový palouček - parkově upravený areál osázený růžemi, poutní místo u obce Újezdec.

Lázně
Lázně Bohdaneč - slatinné lázně v polabské nížině s rybníky a lesy nedaleko Pardubic. Lázeňské domy jsou propojeny vytápěnými kolonádami s obchody.

Přírodní zajímavosti
Toulovcovy maštale - chráněný přírodní útvar. Členité skalní pískovcové město s řadou skalních útvarů, průchodů a schodišť, kde se podle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec se svou družinou.
CHKO Železné Hory - se rozprostírá podél jihozápadní hranice Pardubického kraje. Její Součástí je rezervace Lichnice-Kaňkovy hory a rezervace Oheb se vzácnými ptáky a živočichy.
CHKO Žďárské vrchy - se rozprostírá podél horního toku Chrudimky až k městu Hlinsku.
Sečská přehrada - přehrada v povodí řeky Chrudimky, rekreační oblast.
   vložit zajímavost  
Zřícenina Strádov
Z hradu se dochovala jedna větší zeď a několik menších. Zříceniny tohoto nevelkého hrádku se nalézají v nepřístupné oboře severně od Nasavrk nad říčkou Chrudimkou.
Památník Ležáky
Osada pod vrchem Zárubka se stala jednou z obětí období heydrichiády.
Lichnice
Romantická zřícenina gotického hradu.
další záznamy »
cykloakce v regionu Pardubicko cykloakce ubytování v regionu Pardubicko ubytování cykloservisy v regionu Pardubicko cykloservisy »
:: Doporučujeme
Ubytování v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -