:: Poslední clánky
-:
-:
-:
-:
-:
:: Knižní novinky
Cykločtení jaro 2016 Cykločtení jaro 2016
K prohlížení těchto souborů je zapotřebí...
SEX ZERO SEX, aneb Bohové nejsou online SEX ZERO SEX, aneb Bohové nejsou online
- cestopis pro mírně pokročilé a zvídavé...
Řekou a silnicí Řekou a silnicí
Třetí knížka Vlastimila Svobody není...
:: Zprávy odjinud
-: 6.2.2012
Krajská cyklostezka by se měla spojit se Slavkovským lesem
Sokolovsko Mikroregion Sokolovvýchod chce propojit...
-: 3.2.2012
Stále více Pražanů jezdí po městě na kole
Teplé zimní počasí přeje vyznavačům jízdních kol....
-: 31.1.2012
Cyklostezky spolknou 300 milionů
Ústecký kraj dá v příštích letech 287 milionů korun...
:: Infoservis
:: Ikonka pro Vás

Cykloturistika v regionech České republiky

......................................................................................................................................

Vysočina

Vysočina Region Vysočina leží uprostřed naší republiky a sahá od rybníků v Jižních Čechách až po okraj Střední Moravy - Hané.
Celé jeho území vyplňuje rozsáhlé, mírně zvlněné pohoří nazývané Českomoravská vrchovina. To tvořilo bývalou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou. Vrcholy kopců jsou pokryty jehličnatými a smíšenými lesy a zvedají se do výšky kolem sedmi set, maximálně osmi set metrů. K nejvyšším vrchům patří Javořice (Jihlavké vrchy, 837 m n. m.) a Devět skal (Žďárské vrchy, 836 m n. m.).
Region je jednou z ekologicky nejčistějších oblastí jako stvořeným pro oddech a rekreaci. Často je nazýván zeleným srdcem České republiky.
Českomoravská vrchovina je pramennou oblastí mnoha řek. K největším se řadí Sázava, Jihlava, Svratka nebo Želivka. Pramení zde také Moravská Dyje, Rokytná a Doubrava. Vysočinou prochází hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Kromě rybniční oblasti kolem Telče a Kunžaku jsou v regionu ještě menší vodní nádrže, které slouží jako zdroj pitné vody. Mezi rekreační oblasti patří přehrada Dalešice a Švihov.
Vysočina má nejen krásná přírodní zákoutí, ale i četné archeologické a historické památky.
Zajímavosti v regionu
zajímavosti regionu VysočinaVysočina má řadu historických památek. Na Seznamu světového kulturního dědictví je zapsané jádro Telče, židovská čtvrť v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. K návštěvě zvou středověké hrady - Pernštejn, Roštejn, zámky - Náměšť nad Oslavou, Jaroměřice nad Rokytnou, Muzeum kuriozit v Pelhřimově, westernové městečko Šiklův mlýn a řada dalších.
Města
Jihlava - největší historické náměstí ve Střední Evropě, zachovalé městské hradby.
Telč - trojúhelníkové náměstí lemované měšťanskými domy s podloubími. Spolu se zámkem zařazené do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pelhřimov - město rekordů a kuriozit, barokní zámek, v bývalé šatlavě muzeum vězeňství s mučírnou.
Třebíč - románsko-gotická bazilika sv.Prokopa, zachovalá židovská čtvrť se dvěma synagogami a židovským hřbitovem zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Havlíčkův Brod - město na řece Sázavě, kde ve středověku vedla obchodní cesta.

Hrady, zámky, lidová architektura
Hrad Pernštejn - nejlépe zachovalý gotický hrad v Evropě.
Hrad Lipnice nad Sázavou - částečně rekonstruovaný středověký hrad se zbrojnicí, expozicí gotických kamenných kachlů a vyhlídkovou věží, památník J. Haška.
Kostel sv.Jana Nepomuckého - unikátní dílo české barokní gotiky zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Zámek Náměšť nad Oslavou - renesanční zámek přestavěn z gotického hradu se sbírkou vzácných nástěnných koberců.
Premonstrátský klášter Želiv- klášter založen v první polovině 12. století, křížová chodba, schodiště s barokní dřevořezbou.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - vybudován ve slohu vrcholného baroka s rozsáhláhlým parkem ve francouzsko-anglickém stylu. Sbírka hudebních nástrojů a porcelánu.
Hrad Kámen - ve stylu románské gotiky s expozicí motocyklů. Na skále kolem hradu největší alpinium v České republice.
Kralice nad Oslavou - tvrz, kde v 16. století sídlila tajná tiskárna Jednoty bratrské a kde byla vytištěna Bible kralická.
Polná - komplex židovských památek, synagoga z roku 1684, rabínský dům.

Poutní místa
Křemešník - výletní a poutní místo s kostelem Nejsvětější Trojice, ambity a dvěma kaplemi na vrcholku kopce Křeměšník (765 m).

Přírodní zajímavosti
CHKO Žďárské Vrchy - součástí je řada přírodních rezervací jako Radostínské rašeliniště, Žákova hora, Ranská bahna, Štíří důl. Bohatá flora a fauna.
Mohelenská hadcová step - nejznámější step ČR s pozoruhodnou faunou a florou, na Zeleném kopci rozhledna Babylon.

Další objekty
Westernové městečko Šiklův mlýn - největší přírodní westernový areál v ČR se saloony, cukrárnami, hernami, hotely a restauracemi, rodeo aréna.
ZOO Jihlava - zoologická zahrada.
Dalešický pivovar - areál bývalého pivovaru, známého z filmu Postřižiny. Muzeum pivovarnictví.
   vložit zajímavost  
Lesní sklárna Huť Jakub v Tasicích
Huť Jakub v Tasicích byla založena v r.1796 a patří mezi nejstarší sklářské technické památky ve střední Evropě. V současné době funguje jako skanzen. Možnost zakoupení krásného českého skla. Otevřeno: duben-říjen 10.00-16.30
Naučná stezka Velké Dářko
Kolem největšího rybníku Českomoravské vrchoviny s jeho přilehlými močály a rašeliništěmi vede 9 km dlouhá stezka s 16 zastávkami informačních textů. Pojednávají o historii zakládání rybniční sítě na Vysočině, o historii Velkého D
Naučná stezka Krajem Chrudimky
Tato naučná stezka je dlouhá 77,5 km a vede po turistickém značení. Prvních 37,5 km po zelené, poté od Horního Bradla po modré 40 km. Trasa začíná v Čachnově, pokračuje přes Starou oboru k pramenu Chrudimky a do obce Kameničky. Ta
další záznamy »
cykloakce v regionu Vysočina cykloakce ubytování v regionu Vysočina ubytování cykloservisy v regionu Vysočina cykloservisy »
:: Doporučujeme
Ubytování v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
:: Nejčtenější články
-:
-:
-:
-:
-:
-:
-:
:: Cyklobazar nabízí
Cyklobazar -